28 maja 2024 r. w Bibliotece Publicznej im. M. P. Orsetti w Chełmie odbył się II etap II Powiatowego Konkursu pn. BIBLIONERZY - „Biblionerzy na szóstkę,” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie we współpracy z Chełmską Biblioteką Publiczną. Salę widowskową ChBP wypełnili miłośnicy książek i sympatycy biblioteki, którzy kibicowali koleżankom i kolegom zmagającymi się z niełatwymi pytaniami dotyczącymi wybranych lektur. Finał konkursu odbył się w formie teleturnieju Milionerzy. Wszyscy uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć maksymalnie na 12 pytań z wybranego przez siebie zestawu. Naszą szkołę reprezentowały:

w kategorii kl. IV-VI:

KINGA BUCZMA kl. VI A (nauczyciel przygotowujący p. Ewa Skórzewska – Popek),

w kategorii kl. VII – VIII:

JULIA SKUBISZEWSKA kl. VII B (nauczyciel przygotowujący p. Agata Wojtasiuk).

Obydwie uczennice były bardzo dobrze przygotowane i poszło im naprawdę świetnie.

Tytuł Biblionera na Szóstkę zdobyła Julia Skubiszewska z kl. VII B odpowiadając na wszystkie pytania bezbłędnie i bez użycia żadnych kół ratunkowych.

Kinga Buczma doszła do 11 pytania, tak więc także dotarła bardzo wysoko.

Po części konkursowej każda grupa wiekowa miała zorganizowaną krótką prelekcję prowadzoną przez panie bibliotekarki pracujące w Bibliotece Publicznej połączoną ze zwiedzaniem obiektu. Po części konkursowej, przed ogłoszeniem wyników, zostało zorganizowane krótkie spotkanie z aktorem Ziemi Chełmskiej p. Sławojem Czarnotą, który umilił czas oczekiwania na wyniki konkursu czytając zebranym bajkę ,,Czapla, ryby i rak” Ignacego Krasickiego.

Uczennice za uczestnictwo w konkurskie otrzymały pamiątkowe dyplomy i oprócz tego Julia otrzymała pamiątkową statuetkę. Obydwu naszym finalistkom serdecznie gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów w wielu konkursach, w jakich będą brać udział.

photo56

Dnia 7 maja 2024 r. uczniowie klas piątych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Geograficznym pt. „Krajobrazy świata”, wykazując się znajomością walorów przyrodniczych i kulturowych świata, wskazując zróżnicowanie klimatu w obrębie stref klimatycznych oraz dostrzegając układ stref krajobrazowych wraz z charakterystyczną roślinnością oraz występowaniem określonych gatunków zwierząt.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Julia Łuć kl. 5 c
II miejsce: Maja Morawska kl. 5 b, Julia Pomian kl. 5 b, Antoni Urbański kl. 5 b
III miejsce: Weronika Majdan kl. 5 b, Zuzanna Szczodrowska kl. 5 c
Laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom klas piątych za pogłębianie wiedzy geograficznej!
Konkurs zorganizowała nauczycielka geografii: p. Agnieszka Szczepanik.

photo1

Uczniowie klas szóstych przystąpili do Szkolnego Konkursu Historycznego pt. „Okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja”. Młodzież wykazała się wiedzą nt. reform wprowadzonych podczas obrad Sejmu Czteroletniego, genezy uchwalenia ustawy rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, jej twórców, postanowień oraz następstw wywołanych przez działania reformatorów.
Laureatami konkursu zostali uczniowie klasy 6 a. Pierwsze miejsce zajęła Kornelia Koziej. Drugą lokatę zdobyła Kinga BuczmaTrzecie miejsce uzyskała Zuzanna Grądek.
Laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w rywalizacji konkursowej!
Konkurs zorganizowała nauczycielka historii: p. Agnieszka Szczepanik.

photo3

W maju uczniowie naszej szkoły reprezentowali placówkę w dwóch konkursach wokalnych z licznymi sukcesami.
8.05.br. w finale Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości o Różę Małego Księcia w kategorii klas IV-VI Cyprian Wasyjczuk - kl. 5c zajął I miejsce i Złotą Różę, Jan Litwin - kl. 6a III miejsce i Brązową Różę oraz w kategorii klas VII-VIII Helena Okoń - kl. 7b II miejsce i Srebrną Różę.
9.05.br. w konkursie wokalnym „Kolory mojej muzyki” Cyprian Wasyjczuk - kl. 5c zajął II miejsce, a wyróżnienia dostały: Wiktoria Guz - kl. 1c oraz Helena Okoń - kl. 7b.
Dziękujemy naszym uczniom za wspaniałą postawę i życzymy dalszych sukcesów. Uczniów przygotowała Anna Smutniak.

Photo4

24 maja br. Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas zorganizowali spotkanie poświęcone właściwej opiece nad zwierzętami. Nasze zaproszenie przyjęły ekspertki w tym temacie- pani Katarzyna Kalita z Chełmskiego Schroniska dla Zwierząt oraz pani Justyna Gardzińska, lekarz weterynarii. Obie panie w bardzo ciekawy sposób zapoznały uczniów ze sposobami postępowania w różnych problemowych sytuacjach. Dzieci miały możliwość zadawania pytań i z pewnością poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt. Spotkanie było również doskonałą okazją do przekazania karmy i akcesoriów dla zwierząt, których zbiórka była prowadzona przez SU, Szkolne Koło Caritas i Szkolne Koło PCK. Dziękujemy wszystkim zespołom klasowym, rodzicom i wychowawcom czynnie zaangażowanym w tę akcję. Dzięki takim prelekcjom uczniowie mogą zrozumieć, jak ważna jest odpowiedzialność wobec naszych czworonożnych przyjaciół.

Podczas spotkania podsumowano również konkursy organizowane przez SU. Na szkolny konkurs plastyczny ,,Mój zwierzak’’ wpłynęło ponad sto prac, a nagrody i dyplomy zdobyli:

I miejsce Kornelia Koziej kl. 6a
II miejsce Aleksandra Nowakowska kl. 4c
III miejsce Iga Januszanis kl. 5b

wyróżnienia
1.Julia Gładysz 7c
2.Helena Robak 5c
3.Inka Kozieł 4c
4.Laura Kruk 4a
5.Bartłomiej Repeć 4b
6.David Shutovskyi 7c
7.Inga Tracichleb 4c