Poszerzając wiedzę o społeczeństwie i funkcjonowaniu państwa polskiego, uczniowie klas ósmych 29 kwietnia 2025 r. z dużym zaangażowaniem przystąpili do Szkolnego Konkursu Wiedzy pt. „Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej”. Młodzież zaprezentowała wiadomości poświęcone hierarchii aktów prawnych, zasadom ustroju Polski zawartym w Konstytucji RP, trójpodziałowi władzy: rodzajom władzy, ich kompetencjom i organom. Ósmoklasiści bez problemu poradzili sobie z zadaniami uwzględniającymi rodzaje partii politycznych i systemy partyjne, potrafili też rozpoznać najważniejsze postacie występujące na arenie politycznej.
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Maja Wójcicka kl. 8 c.
Drugą lokatę zdobył Mateusz Górnicki kl. 8 a.
Trzecie miejsce uzyskali: Michał Mękal kl. 8 c oraz Zofia Sobczyk kl. 8 c.
Laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w rywalizacji konkursowej!
Konkurs zorganizowała nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie: p. Agnieszka Szczepanik.
Z ogromną radością informujemy, że Hanna Kamińska z klasy 3a zdobyła tytuł laureatki w VI Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Mój dziecięcy świat”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie.
To wyjątkowe wydarzenie, objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chełm Pana Jakuba Banaszka oraz patronatem medialnym lokalnych mediów, zgromadziło aż 37 młodych recytatorów z 15 placówek oświatowych z Chełma i powiatu chełmskiego.
Hania zachwyciła pięcioosobowe jury swoją interpretacją tekstu, zdobywając uznanie zarówno komisji, jak i publiczności. Uczennicę do konkursu przygotowała wychowawczyni klasy – pani Elżbieta Dras.
Serdecznie gratulujemy Hani i życzymy jej dalszych sukcesów – zarówno na scenie, jak i poza nią!
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Orzeł Matematyczny – sesja jesienna. Test zawierał 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwoliła każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia: 400.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Jakub Iwaniec klasa 1c - 360 punktów laureat, 8 miejsce w kraju
Kacper Błaszczuk klasa 1a - 305 punktów laureat, 19 miejsce w kraju
Igor Omelko klasa 2a - 310 punktów laureat, 18 miejsce w kraju
Wojciech Piłat klasa 2a - 310 punktów laureat, 18 miejsce w kraju
Kornelia Czerniej klasa 2a - 305 punktów laureat, 19 miejsce w kraju
Dariusz Orłowski klasa 3b - 345 punktów laureat, 11 miejsce w kraju
Karol Korzeniewski klasa 3d - 305 punktów laureat, 19 miejsce w kraju
W imieniu organizatora konkursu, Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk wręczyła uczniom dyplomy wraz z gratulacjami i życzeniami.kolejnych sukcesów!
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odnoszą sukcesy w konkursach plastycznych.
W II KONKURSIE PLASTYCZNYM na ,,PISANKĘ WIELKANOCNĄ" organizowanym przez chełmski MDK zdobyli tytuły laureata oraz liczne wyróżnienia:
Damian Walker
Weronika Majdan - 6b
Zuzanna Mazurek - 6c
Amelia Grabińska - 4c
Paweł Sado - 7a
Uczniów przygotowywały panie: Jolanta Rozwód, Beata Reps i Ewa Słomczyńska.
GRATULUJEMY !!! i życzymy kolejnych sukcesów.
11 kwietnia 2025 r. odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego pod hasłem Rozsławiali Polskę, gdy nie było jej na mapie...
Konkurs honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Chełm. Patronat medialny pełnili: „Nowy Tydzień” Tygodnik Lokalny, Super Tydzień Chełmski, Radio Bon Ton Chełm.
Organizatorami Konkursu byli: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
W gronie gości znaleźli się: Pani Anna Dąbrowska-Banaszek, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Milena Petla, Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Chełmie, reprezentująca Marszałka Województwa Lubelskiego, Pani Agnieszka Walewska-Maksymiuk, Dyrektor Departamentu Oświaty Miasta Chełm, Preprezentująca Prezydenta Miasta Chełm.
Mieliśmy przyjemność gościć dyrektorów, nauczycieli-opiekunów prac, rodziców uczniów oraz głównych bohaterów - uczestników Konkursu.
Przedstawicielem lokalnych mediów była Pani Iwona Borowik, dziennikarka Super Tydzień Chełmski.
Przedsięwzięcie miało na celu popularyzację wiedzy o wybitnych Polakach, którzy swoją działalnością naukową i artystyczną w czasach zaborów przyczynili się do rozsławienia Ojczyzny na arenie międzynarodowej. Konkurs miał również podkreślić znaczenie takich wartości jak: talent, pasja, wytrwałość, kreatywność, dążenie do doskonałości. Wartości, które łączy bohaterów tego konkursu, ale i mogą inspirować nas współcześnie.
W Konkursie wzięło udział 66 uczniów ze szkół podstawowych miasta Chełm i powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria - klasy V-VI
II kategoria – klasy VII
W kategorii klasy VII szkoły podstawowej Konkurs miał charakter turnieju dla dwuosobowych drużyn. Należało wykazać się w nim znajomością biografii następujących Polaków: Henryk Arctowski, Olga Boznańska, Fryderyk Chopin, Ignacy Domeyko, Benedykt Dybowski, Ignacy Łukasiewicz, Ernest Malinowski, Helena Modrzejewska, Ignacy Jan Paderewski, Paweł Edmund Strzelecki.
Zadania uwzględniały fakty z życia, działalności naukowej lub twórczości artystycznej, miejsca pobytu, upodobania, upamiętnienie. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się również wiedzą ogólną o okresie w dziejach narodu polskiego w latach 1795 – 1918, kiedy nie miał on swojego państwa.
Laureaci turnieju:
I miejsce - Klaudia Chałabiś i Karolina Łygas z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie;
II miejsce - Karol Czerniej i Stanisław Zaj z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem;
III miejsce - Mikołaj Kołodziej i Tomasz Oleszczyński ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
W kategorii klasy V – VI zadanie konkursowe polegało na samodzielnym zaprojektowaniu i wykonaniu lapbooka o jednym z wybranych Polaków:
Oldze Boznańskiej lub Pawle Edmundzie Strzeleckim.
W pracy uwzględnić należało informacje o życiu i twórczości, najważniejsze osiągnięcia, kontekst historyczny a także ciekawostki i anegdoty związane z tą postacią. Ocenie podlegała strona merytoryczna pracy, kreatywność w przedstawieniu treści, estetyka oraz oryginalność podejścia do tematu.
Laureaci Konkursu:
I miejsce - Maciej Laskowski ze Szkoły Podstawowej w Żmudzi;
II miejsce ex aequo:
Filip Kędzierawski ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie;
Szymon Kotowski z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie
III miejsce ex aequo:
Zuzanna Kobak ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie;
Hubert Czapski Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
Wyróżnienia:
- Wojciech Pomianowski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie.
- Jakub Nowacki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie.
- Julia Łubkowska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi m. Marii Konopnickiej w Bukowie Wielkiej.
- Wiktor Filewicz z Zespołu Szkół w Sawinie.
- Alan Oleszczuk ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej –Curie.
- Julia Litwin z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem.
- Aleksander Boroch z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie.
- Kornelia Pyc z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie
- Melissa Siminiuc ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie.
- Lena Terczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. W. Sikorskiego w Chełmie.
- Julia Łuć ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
- Nina Manaj ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
- Oskar Rymar ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
- Inga Tracichleb ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
Laureaci, wyróżnieni i uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Chełm, Dyrekcję I Oddziału Banku Pekao S.A. w Chełmie, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie.
Gratulujemy Laureatom Konkursu, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!