11 kwietnia 2025 r. odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Historycznego pod hasłem Rozsławiali Polskę, gdy nie było jej na mapie...
Konkurs honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Chełm. Patronat medialny pełnili: „Nowy Tydzień” Tygodnik Lokalny, Super Tydzień Chełmski, Radio Bon Ton Chełm.
Organizatorami Konkursu byli: Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie i Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
W gronie gości znaleźli się: Pani Anna Dąbrowska-Banaszek, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Milena Petla, Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Chełmie, reprezentująca Marszałka Województwa Lubelskiego, Pani Agnieszka Walewska-Maksymiuk, Dyrektor Departamentu Oświaty Miasta Chełm, reprezentująca Prezydenta Miasta Chełm.
Mieliśmy przyjemność gościć dyrektorów, nauczycieli-opiekunów prac, rodziców uczniów oraz głównych bohaterów - uczestników Konkursu.
Przedstawicielem lokalnych mediów była Pani Iwona Borowik, dziennikarka Super Tydzień Chełmski.
Przedsięwzięcie miało na celu popularyzację wiedzy o wybitnych Polakach, którzy swoją działalnością naukową i artystyczną w czasach zaborów przyczynili się do rozsławienia Ojczyzny na arenie międzynarodowej. Konkurs miał również podkreślić znaczenie takich wartości jak: talent, pasja, wytrwałość, kreatywność, dążenie do doskonałości. Wartości, które łączy bohaterów tego konkursu, ale i mogą inspirować nas współcześnie.
W Konkursie wzięło udział 66 uczniów ze szkół podstawowych miasta Chełm i powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego.
Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria - klasy V-VI
II kategoria – klasy VII
W kategorii klasy VII szkoły podstawowej Konkurs miał charakter turnieju dla dwuosobowych drużyn. Należało wykazać się w nim znajomością biografii następujących Polaków: Henryk Arctowski, Olga Boznańska, Fryderyk Chopin, Ignacy Domeyko, Benedykt Dybowski, Ignacy Łukasiewicz, Ernest Malinowski, Helena Modrzejewska, Ignacy Jan Paderewski, Paweł Edmund Strzelecki.
Zadania uwzględniały fakty z życia, działalności naukowej lub twórczości artystycznej, miejsca pobytu, upodobania, upamiętnienie. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się również wiedzą ogólną o okresie w dziejach narodu polskiego w latach 1795 – 1918, kiedy nie miał on swojego państwa.
Laureaci turnieju:
I miejsce - Klaudia Chałabiś i Karolina Łygas z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie;
II miejsce - Karol Czerniej i Stanisław Zaj z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem;
III miejsce - Mikołaj Kołodziej i Tomasz Oleszczyński ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
W kategorii klasy V – VI zadanie konkursowe polegało na samodzielnym zaprojektowaniu i wykonaniu lapbooka o jednym z wybranych Polaków:
Oldze Boznańskiej lub Pawle Edmundzie Strzeleckim.
W pracy uwzględnić należało informacje o życiu i twórczości, najważniejsze osiągnięcia, kontekst historyczny a także ciekawostki i anegdoty związane z tą postacią. Ocenie podlegała strona merytoryczna pracy, kreatywność w przedstawieniu treści, estetyka oraz oryginalność podejścia do tematu.
Laureaci Konkursu:
I miejsce - Maciej Laskowski ze Szkoły Podstawowej w Żmudzi;
II miejsce ex aequo:
Filip Kędzierawski ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie;
Szymon Kotowski z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie
III miejsce ex aequo:
Zuzanna Kobak ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie;
Hubert Czapski Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
Wyróżnienia:
- Wojciech Pomianowski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie.
- Jakub Nowacki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie.
- Julia Łubkowska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi m. Marii Konopnickiej w Bukowie Wielkiej.
- Wiktor Filewicz z Zespołu Szkół w Sawinie.
- Alan Oleszczuk ze Szkoły Podstawowej w Stołpiu im. Marii Skłodowskiej –Curie.
- Julia Litwin z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem.
- Aleksander Boroch z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie.
- Kornelia Pyc z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych Arka w Chełmie
- Melissa Siminiuc ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie.
- Lena Terczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. W. Sikorskiego w Chełmie.
- Julia Łuć ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
- Nina Manaj ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
- Oskar Rymar ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
- Inga Tracichleb ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie.
Laureaci, wyróżnieni i uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Chełm, Dyrekcję I Oddziału Banku Pekao S.A. w Chełmie, Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie.
Gratulujemy Laureatom Konkursu, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!