Nadeszły wakacje, czyli zasłużony czas odpoczynku po dziesięciu miesiącach nauki. Nim jednak usłyszeliśmy ostatni dzwonek roku szkolnego 2021/2022, w piątek - 24 czerwca br. dokonaliśmy analizy wyników nauczania i zachowania za cały rok szkolny oraz wyróżniliśmy uczniów z klas I-VIII naszej szkoły, którzy odebrali świadectwa, nagrody książkowe nie tylko za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce, ale również za osiągnięcia sportowe i działalność w organizacjach uczniowskich.
Uroczystość uświetniły występy klas, które nawiązywały do przeżyć z minionego roku szkolnego, a także podejmowały tematykę wakacyjną.
Przywołaliśmy miłe wspomnienia, a także zapozowaliśmy do wspólnego zdjęcia. Życząc naszym ósmoklasistom sukcesu w dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej, pożegnaliśmy się i rozpoczęliśmy okres niecierpliwie oczekiwanego wypoczynku.
Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji!
15 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbył się apel podsumowujący pracę uczniów, którzy wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem nie tylko w życie szkoły i klasy ale również promują ją w wielu konkursach i zawodach sportowych.
Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk wręczyła dyplomy i nagrody uczniom klas IV – VIII, biorącym udział w konkursach o zasięgu miejskim i szkolnym. Nasi uczniowie podjęli wyzwania na wielu polach tematycznych takich jak: historia, ortografia, plastyka, język angielski, matematyka, chemia czy też ekologia. Przekazano również podziękowania pasjonatom ósmej edycji „Z Pasją na TY”. Do grona wyróżnionych dołączyli również wybitni sportowcy ósemki, którzy ciężko pracowali na swoje sukcesy.
Rok szkolny 2021/2022 w Szkole Podstawowej nr 8 był wyjątkowo obfity w sukcesy uczniów oraz wysokie osiągnięcia iście w mistrzowskim stylu!
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej bardzo chętnie, aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju konkursach. Dzięki temu dzieci rozwijają nie tylko swoje zainteresowania i umiejętności, ale także mają możliwość otrzymać nagrody i dyplomy za swoje prace. Jednym z zaproponowanych im konkursów był konkurs z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez Rzecznika Praw Dziecka. Tematem pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką było ukazanie przyjaźni, wspólnej zabawy, rodziny, miłości, także tej do ojczyzny. W szkolnym etapie konkursu wzięło udział 30 uczniów z klas 1c, 3a i 3c. Laureatami konkursu zostały:
Lena Pawłowska – klasa 1c
Zofia Antoniak – klasa 3a
Julia Kurdziel – klasa 3c
Wyróżniono:
Gabriela Zielińskiego – klasa 1c
Zuzannę Winiarską – klasa 1c
Ninę Manaj – klasa 3a
Julię Horyłek – klasa 3a
Helenę Robak – klasa 3c
Amelię Soszyńską – klasa 3c
Za organizację szkolnego etapu konkursu i przesłanie prac do organizatora odpowiedzialne były panie: Marianna Niemczuk i Joanna Wicha.
Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Dras otrzymali czwartą w tym roku szkolnym Krajową Odznakę Jakości za międzynarodowy projekt eTwinning. W czerwcu uhonorowano naszą szkołę Odznaką za projekt “Deep Art”. To ostatnia w tym roku szkolnym Krajowa Odznaka Jakości dla tego zespołu, gdyż każdy nauczyciel w okresie dziesięciomiesięcznej nauki szkolnej może wysłać formularz aplikacyjny tylko dla czterech projektów. Krajowa Odznaka Jakości to wielkie wyróżnienie dla szkoły, nauczyciela i uczniów. Gratulujemy naszym eTwinningowym trzecioklasistom i trzymamy kciuki za zdobycie Europejskich Odznak Jakości, które przyznawane są raz w roku - jesienią. Lista Odznak, statystki z wybranego województwa i więcej informacji znajduje się na stronie: https://etwinning.pl/konkursy/odznaka-jakosci.
W dniu 7 czerwca 2022 r. w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy przedmiotowe organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Naszą szkołę na uroczystości reprezentowali: uczeń klasy VI a Michał Jankowski, który został Laureatem Konkursu Historycznego, pani Dyrektor Beata Tomaszczuk, nauczyciel przygotowujący ucznia do konkursu - pani Agnieszka Szczepanik oraz tata Michała – pan Robert Jankowski. Lubelski Kurator Oświaty pani Teresa Misiuk oraz Dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pan Krzysztof Staruch wręczyli uczniowi pamiątkowy dyplom i upominek rzeczowy. Nauczycielce historii i pani Dyrektor pogratulowano znakomitych wyników w pracy zawodowej, wysokich osiągnięć ucznia, podziękowano za wysiłek, trud i zaangażowanie włożone w pracę z Michałem. Gratulacje i podziękowania przekazano również rodzicom ucznia.
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
Ponad 120 prac wpłynęło na tegoroczną, jubileuszową edycję konkursu plastycznego „A ja kocham swoje miasto” zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie. Komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła 30 z nich. W poniedziałek 13 czerwca w Galerii na Górce MDK miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Nagroda w kategorii klas I – III
Fabian Wnuk kl.IIa – nauczyciel pani Jolanta Rozwód
Wyróżnienie w kategorii klas I – III
Kinga Głąb kl.IIIc – nauczyciel pani Joanna Wicha
Jurorki konkursu gratulując zwycięzcom podkreślały wysoki poziom prac i ich różnorodność. Zwróciły uwagę, że autorzy starali się pokazać na rysunkach nie tylko miejsca rozpoznawalne i będące wizytówką miasta, ale także mniej popularne, jednak równie urokliwe i wartościowe.
Gratulacje naszym nagrodzonym uczniom złożyła również pani dyrektor Beata Tomaszczuk.
Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów, gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
12 maja 2022 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Z tego powodu składamy gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując zaangażowanie w naukę i ambicję.
Tytuł laureata otrzymali:
klasa 1a
Aleksandra Prus, Franciszek Litwin, Amelia Grabińska, Agata Zając, Antoni Oliwiak – nauczyciel Iwona Molin
klasa 1c
Antoni Robak – nauczyciel Marianna Niemczuk
klasa 2a
Maja Kuśniewska – nauczyciel Jolanta Rozwód
klasa 2b
Igor Orłowski, Maja Bil, Laura Wilkołaska, Julek Kołodziej, Inka Kozieł, Miłosz Niemiec, Aleksandra Nowakowska, Adrianna Mochniej - nauczyciel Alicja Wojcieszuk
klasa 3c
Maja Dybała – nauczyciel Joanna Wicha.
10 czerwca 2022 roku w Klubie Wojskowym 19. Chełmskiej bz odbył się konkurs recytatorski „Mój dziecięcy świat”. Wzięli w nim również udział uczniowie klas I – III naszej szkoły. Jury w składzie: Urszula Korpysz, Elżbieta Rojek i Barbara Szarwiło miało bardzo trudne zadanie, ponieważ uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom występów. W gronie nagrodzonych znalazła się trójka naszych artystów:
Laureat w kategorii kl. I – III
Cyprian Wasyjczuk kl. IIIb – nauczyciel p. Wioletta Lewczuk
Wyróżnienie w kategorii kl. I – III
Maja Kuśniewska kl. IIa – nauczyciel p. Jolanta Rozwód
Julia Łuć kl. IIIa – nauczyciel p. Elżbieta Dras
W konkursie pięknie zaprezentowali się również Gabriela Łopuszyńska z kl.IIIc i Krzysztof Wicha z kl.IIa.
Laureaci konkursu i osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pani dyrektor Beata Tomaszczuk pogratulowała uczniom sukcesów i życzyła wytrwałości w pracy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniowie klas czwartych przez cały rok przygotowywali się do uzyskania karty rowerowej. Na lekcjach techniki uczyli się przepisów ruchu drogowego.
W pierwszym etapie uczniowie zmagali się z testem teoretycznym, który obejmował zagadnienia ze znajomości znaków drogowych, przepisów dotyczących rowerzystów, określania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach. Testy łatwe nie były, aby zdać, należało uzyskać 80% poprawnych odpowiedzi. Drugi etap, jazda praktyczna na rowerze, okazał się dla uczniów łatwiejszy. Aby zdać egzamin praktyczny należało zaliczyć 90% manewrów i nie stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego.
W poniedziałek 20 czerwca 2022 r., uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie z lekką tremą przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Egzamin zorganizowany został na terenie miasteczka w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie, gdzie pod czujnym okiem dzielnicowych policjantów z rejonu nr 8 i nauczycieli egzaminatorów, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie kierowania rowerem w ruchu drogowym.
Wszystkim, którym udało się przejść pozytywnie oba etapy – gratulujemy uzyskania karty rowerowej.
Bezpiecznej drogi
Klasy 3b i 3c pod opieką swoich pań: Wioletty Lewczuk i Joanny Wichy chętnie podejmują wspólnie działania w ramach rozmaitych programów i projektów. Niedawno ukończyliśmy całoroczne działania w ramach ogólnopolskiego projektu „Wirtualne podróże” prowadzonego przez panią Sabinę Piłat prowadzącą kanał na YouTube „Nauka w plecaku”. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie obu klas mieli okazję wirtualnie zwiedzić wiele ciekawych zakątków świata. Tworzyli mapy, makiety, współpracowali w dziećmi z całej Polski. Każde z dzieci posiadało swój album podróżnika w którym zbierało swoje działania projektowe. Projekt ten był wspaniałą przygodą!
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wykazują wiele talentów i chętnie prezentują je w konkursach. Także w powiatowym konkursie „Promenada Piosenki” w Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmie reprezentowała nas grupa zdolnych uczennic. Występy dziewczynek okazały się ogromnym sukcesem. Uczennice wróciły z dyplomami i nagrodami.
Uzyskane wyniki:
Gabriela Łopuszyńska klasa 3c – I miejsce
Amelia Basaj klasa 2a – wyróżnienie
Weronika Majdan klasa 3a – wyróżnienie
Zofia Blicharz klasa 3a – wyróżnienie
Julia Pomian klasa 3a – wyróżnienie
Do konkursy uczennice przygotowały panie: Joanna Wicha, Jolanta Rozwód, Elżbieta Dras.
Dziewczynkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Uczennice klasy VIII e Iga Gajo oraz Oliwia Mróz zdobyły wyróżnienia w konkursie historyczno-plastycznym pt. „Historia w pigułce”. Konkurs zorganizował Klub Wojskowy 19.Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie w ramach projektu aktywacji działalności kulturalno-edukacyjnej w klubach wojskowych: „Na szlakach historii oręża polskiego”. Opiekunem dydaktycznym uczennic była nauczycielka historii pani Agnieszka Szczepanik.
Serdecznie gratulujemy!
14 czerwca br. w Lublinie na stadionie LA odbył się wojewódzki finał festiwalu sztafet.
Rewelacyjnie spisali się uczniowie Ósemki zdobywając dwa złote medale i zajmując trzy czwarte miejsca.
Złote medale w sztafecie szwedzkiej,zdobyły dziewczęta, które wystąpiły w składzie: Maja Niemiec, Kinga Zacharczuk, Dominika Łopuszyńska, Emilia Stelmaszczuk - trener drużyny Piotr Sadura.
Drugi złoty medal zdobyli chłopcy w sztafecie 4x100 m. Skład drużyny: Oliwier Koziński, Olgierd Sędłak, Wiktor Urbański, Kacper Suszczyk - trener drużyny Piotr Sadura.
Na czwartym miejscu ukończyła zawody sztafeta 4x100 m dziewcząt w składzie: Zofia Łopuszyńska, Aneta Oleszczyńska, Dominika Łopuszyńska,Emilia Stelmaszczuk - trener drużyny Piotr Sadura.
Kolejne czwarte miejsce zajęła sztafeta szwedzka dziewcząt w składzie: Amelia Kogut, Olga Łopuszyńska, Natalia Wyrostek, Magda Weremczuk - trener drużyny Piotr Sadura.
Na czwartym miejscu została sklasyfikowana sztafeta 4x100 m w składzie: Nikola Turewicz, Luiza Kozak, Natalia Wyrostek, Magda Weremczuk - trener drużyny Piotr Sadura.
WIELKIE GRATULACJE !!!!! BRAWO ÓSEMKA !!!!!!!!
7 czerwca 2022 r. jak co roku w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował ósmą już edycję „Z Pasją na TY”. Zgodnie z tą ideą promujemy i rozwijamy różne zainteresowania naszych podopiecznych oraz pokazujemy je na forum szkoły w obecności uczniów, rodziców i nauczycieli.
Pokazy pasjonatów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wytrwale przygotowywali się do zaprezentowania swoich pasji aby pokazać je w wersji udoskonalonej. Uczniowie uzdolnieni artystycznie, wokaliści, instrumentaliści, tancerze, piosenkarze, zaprezentowali własne interpretacje znanych artystów polskich i zagranicznych. Widzowie mogli podziwiać pasjonatów w następujących kategoriach: taniec, śpiew, pokaz prac plastycznych, gra na instrumentach typu: gitara klasyczna i akordeon, pokaz treningu bokserskiego. Każdy występ nagradzany był ogromnymi owacjami.
W tegorocznej edycji Z Pasją na TY wzięło udział 19 uczniów, co stanowi dowód na to, iż nasza szkoła to miejsce niezwykłe, pełne pasji, w którym rozwijają się wyjątkowi młodzi ludzie.
,,Dysponując zwykłymi talentami i niezwykłą wytrwałością możesz osiągnąć wszystko’’ Thomas Fowell Buxton
Talent to nic innego, jak specjalne umiejętności lub wybitne zdolności, które sprawiają, że odczuwamy pasję, chęć tworzenia i rozwoju. Uczniowie wcześniej wspólnie z rodzicami zastanawiali się jaki talent posiadają i w jaki sposób mogliby go zaprezentować na forum klasy. 9 czerwca 2022 roku odbyła się prezentacja wybitnych zdolności małego geniusza, zainteresowań, pasji i uzdolnień. Okazało się, że każdy z uczniów ma jakiś talent, na rozwijanie którego warto poświęcić swój wolny czas. Uczniowie „Ósemki” prezentowali swoje wyjątkowe uzdolnienia. Były: śpiewy, tańce, gra na instrumentach, recytacje. Rodzice nagrodzili dzieci gromkimi brawami i słodkim poczęstunkiem.
31 maja 2022 roku uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 2b i 2c wyruszyli do Krainy Rumianku – niezwykłego zakątka na Polesiu Lubelskim w miejscowości Hołowno. Jest to ciekawa historia o tym jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Dzieci poznały dawne obyczaje polskiej wsi, warunki życia, stroje, rodzaje wiejskich prac oraz dawne zabawy. Wzięły również aktywny udział w fabularnej grze terenowej „Awantura w Krainie Rumianku”. Gra była świetną okazją do nauki negocjacji podczas targów z Karczmarką, sportowej rywalizacji i współdziałania. Jaka jest treść dokumentu? Gdzie jest ukryty kamień niezgody i jakie jest jego znaczenie - tego uczniowie dowiedzieli się pokonując różne zadania. Ale trzeba przyznać - łatwo nie było! Ciekawym doświadczeniem był udział w warsztatach: „Mydełka glicerynowe”. Dzieci poznały historię mydła oraz dowiedziały się, czym myto się dawniej. Poznały rodzaje mydła oraz samodzielnie przygotowywały kolorowe i pachnące mydełka glicerynowe. Każdy mógł wybrać kolor i zapach dla swoich mydełek. Pobyt w Krainie Rumianku na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Opiekunami grupy byli: pani Alicja Wojcieszuk, Iwona Molin, Berenika Zdunek, Marianna Niemczuk, Anna Gieleta oraz pan Piotr Sadura.
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas podsumowali kolejny rok pracy charytatywnej w naszej placówce.
Po raz ósmy wybrano „Ósemkowe Anioły”. Wyróżnione zostały zespoły klasowe podejmujące działania na rzecz innych. Należy podkreślić i docenić rolę wychowawców i rodziców uczniów, którzy inspirują dzieci i młodzież do zaangażowania się w różnorodne przedsięwzięcia. Dzięki takiej postawie możliwa była realizacja wielu działań. A oto one:
1) akcja „Ósemkowy znicz pamięci”
2) akcja „Wspieram, bo warto - pomoc podopiecznym Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt”,
3) akcje „Rodacy - Bohaterom ” i „Paczka dla Bohatera” – edycja bożonarodzeniowa i wielkanocna,
4) akcja edukacyjno-społeczna „Życzenia uśmiechu”,
5) akcja „Paczka dla kolegi”,
6) akcja „Coś wyjątkowego dla chorego” - ósemkowy dar dla podopiecznych Hospicjum Domowego w Chełmie,
7) akcja „Wkręcenie w pomaganie
8) pomoc obywatelom Ukrainy „Solidarni z Ukrainą”,
9) wiosenna akcja SK Caritas „Coś wyjątkowego dla chorego” prowadzona na rzecz Hospicjum Domowego w Chełmie,
10) Ósemkowiczu podaj łapę – wiosenna zbiórka karmy dla zwierząt,
11) plebiscyt „ON jest OK, ONA jest OK - elekcja życzliwości”.
Klasy, które wzięły udział we wszystkich akcjach charytatywnych organizowanych przez Szkolne Koło Caritas:
Ósemkowy Anioł 2021/2022 - laureat
- Laureat klasa I a – wychowawca p. Iwona Molin
- Laureat klasa I c – wychowawca p. Marianna Niemczuk
- Laureat klasa III a – wychowawca p. Elżbieta Dras
- Laureat klasa III b – wychowawca p. Wioletta Lewczuk
- Laureat klasa III c – wychowawca p. Joanna Wicha
- Laureat klasa IV a – wychowawca p. Ewa Skórzewska – Popek
- Laureat klasa VII b – wychowawca p. Anna Gieleta
- Laureat klasa VII c – wychowawca p. Marzena Stadnik
- Laureat klasa VII d – wychowawca p. Iwona Synowiec
- Laureat klasa VIII b – wychowawca p. Aneta Kowalewska
- Laureat klasa VIII c – wychowawca p. Agnieszka Szczepanik
Ósemkowy Anioł 2021/2022
- Klasa I b – wychowawca p. Berenika Zdunek
- Klasa II a – wychowawca p. Jolanta Rozwód
- Klasa II b – wychowawca p. Alicja Wojcieszuk
- Klasa II c – wychowawca p. Ewa Drzewiecka
- Klasa IV b – wychowawca p. Magdalena Zosiuk
- Klasa IV c – wychowawca p. Agata Wojtasiuk
- Klasa V a – wychowawca p. Piotr Turewicz
- Klasa V b – wychowawca p. Beata Folusz – Stępniak
- Klasa V c – wychowawca p. Anna Chochół
- Klasa VI a – wychowawca p. Marzena Mazurek
- Klasa VII e – wychowawca p. Monika Lenart
- Klasa VIII a – wychowawca p. Karolina Nadolska – Tatys
- Klasa VIII d – wychowawca p. Barbara Kister
- Klasa VIII e – wychowawca p. Marzena Chrabąszcz
Gratulujemy uczniom, rodzicom i wychowawcom. Dziękujemy!
Wolontariusze i opiekunowie SK Caritas
Uczniowie klas 3b i 3c z sukcesem zakończyli realizację II edycji Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Celem projektu było: wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele). A także wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej. Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób. Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.
Projekt trwał od 4 października 2021 do 31 maja 2022 i składał się z czterech modułów: W KRAINIE MUZ, TU JEST MOJE MIEJSCE, KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ, KULTURY ŚWIATA. Podczas pracy z projektem należało wykonać przynajmniej pięć zadań z każdego modułu. Nasze działania zostały ocenione pozytywnie. Szkoła i klasy 3b i 3c otrzymały certyfikaty.
8 czerwca uczniowie klasy 3a zaprezentowali rodzicom swoje talenty. Publiczność podziwiała liczne popisy wokalne, taneczne, akrobatyczne, grę na skrzypcach i pokaz judo. Występy zachwyciły wszystkich wysokim poziomem, różnorodnością form i energią dzieci. W drugiej części uroczystości uczniowie skierowali wiele ciepłych słów do swoich rodziców. Na zakończenie kilku trzecioklasistów otrzymało dyplomy za udział w międzynarodowym konkursie plastycznym “Szybciej, wyżej” zorganizowanym przez szkołę z Litwy - Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazija. Impreza była bardzo udana. Wspólnie spędzony czas “dodał skrzydeł” nie tylko dzieciom, ale także dumnym rodzicom.
W czerwcu, do zwierzęcych podopiecznych wolontariuszy z Ukrainy trafiły dary zebrane przez wyjątkowych uczniów naszej placówki. Są oni zawsze gotowi nieść pomoc bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.
Do akcji włączyły się następujące zespoły klasowe wraz z wychowawcami:
1) kl. II c – wychowawca p. Ewa Drzewiecka
2) kl. III b – wychowawca p. Wioletta Lewczuk
3) kl. III c – wychowawca p. Joanna Wicha
4) kl. IV a – wychowawca p. Ewa Skórzewska - Popek
5) kl. V b – wychowawca p. Beata Folusz – Stępniak
6) kl. VII d – wychowawca p. Iwona Synowiec
7) kl. VIII b – wychowawca p. Aneta Kowalewska
Indywidualnie karmę przynieśli:
- Nikola Roszczyk – uczennica kl. IV b
- Lena Kogut – uczennica kl. IV c
- Wolontariusze SK Caritas
Zebraliśmy 50 kg karmy suchej i 20 kg karmy mokrej dla psów i kotów.
Wystarczą chęci, aby pomagać! Dziękujemy!
Wolontariusze SK Caritas
18 maja 2022 r. uczniowie klas VIIc, VIIe i VIa uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie.
Ważnym punktem programu było zdobycie szczytu Łysej Góry, na który uczniowie weszli od Nowej Słupi. Podczas wspinania się usłyszeli od przewodnika wiele ciekawych historii związanych z tym szlakiem oraz mogli zobaczyć m.in. „skamieniałego pielgrzyma”, tzw. buk Jagiełły i Kopiec Czartoryskiego. Na szczycie zwiedzili klasztor, odwiedzili krypę Jeremiego Wiśniowieckiego, skorzystali z czasu wolnego na zakup pamiątek.
Następnie z platformy widokowej na Gołoborze uczniowie zobaczyli wyjątkowe dla tego terenu rumowiska skalne właśnie tzw. gołoborze.
Kolejną atrakcją było zwiedzenie Zamku w Chęcinach. Z wież tego pięknie położonego obiektu zabytkowego, uczniowie podziwiali wyjątkowy krajobraz ziemi świętokrzyskiej.
Pobyt w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno dostarczył uczniom kolejnych wrażeń. Spacerem Aleją Miniatur w tym miejscu, zwiedzili najatrakcyjniejsze zabtyki całego świata.
Wycieczka była wyśmienitą lekcją geografii i historii, z pewnością wzbogaciła wiedzą uczniów o bogactwie dziedzictwa naszego kraju.
Wycieczkowiczom dopisała słoneczna pogoda i dobry nastrój.
Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie był organizatorem Powiatowego Konkursu Plastycznego „Pszczoła dla człowieka – człowiek dla pszczoły”. Celem konkursu było zachęcanie dzieci i młodzieży do działań związanych z ochroną pszczół, poszerzaniem swojej wiedzy na temat pożytecznej roli pszczół i ich hodowli. Jak również pogłębianie wiedzy na temat dobrodziejstw jakie niesie ze sobą pszczoła miodna. A także podnoszenie świadomości na temat zagrożeń wynikających z masowego ginięcia pszczół i tego skutków dla całej przyrody. Oraz rozwijanie kreatywności, wyobraźni i zainteresowań plastycznych.
Oto nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły:
Kategoria kl. I – III
III Nagroda – Amelia Basaj kl.2a – opiekun pani Jolanta Rozwód
Wyróżnienie – Nina Manaj kl.3a – opiekun pani Elżbieta Dras
Kategoria kl. IV – VIII
Wyróżnienie – Zuzanna Grądek kl.4a – opiekun pani Ewa Słomczyńska
Nagrody uczniom zostały wręczone podczas XXIV Nadbużańskiego Święta Pszczoły w Okszowie. Naszym zdolnym artystom nagród i wyróżnień pogratulowała również Dyrekcja naszej szkoły.
10 maja 2022 r. odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego ,,Puchacz Piotr’’. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi o różnym stopniu trudności. Uzdolnieniami matematycznymi i logicznym myśleniem wykazali się uczniowie:
klasa 1a:
Emilia Majkutewicz, Aleksandra Prus: n-l Iwona Molin
klasa 1c:
Antoni Robak: n-l Marianna Niemczuk
klasa_2a:
Kinga Rokicka, Mateusz Seniuk: n-l Jolanta Rozwód
klasa_2b:
Adrianna Mochniej: n-l Alicja Wojcieszuk
Dyrekcja naszej szkoły pogratulowała sukcesów nagrodzonym uczniom i życzyła kolejnych osiągnięć.
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Każdego roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod innych hasłem, tegoroczne hasło: „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Nasza biblioteka, jak co roku, włączyła się do tego programu i zaproponowała czytelnikom różnorodne formy promocji czytelnictwa. Najmłodsze dzieci miały okazję uczestniczyć w literackiej zgaduj - zgaduli (odgadywały tytuł książki po fragmencie tekstu oraz szukały książek na regałach bibliotecznych kierując się skojarzeniami). Inną formą zajęć było spotkanie w szkolnej czytelni ph. „Relaks w bibliotece” z wykorzystaniem literatury dziecięcej. Maja z kl. II A - Szkolny Mistrz Pięknego Czytania – zaprezentowała dzieciom fragmenty swojej ulubionej książki. Ponadto nauczyciele bibliotekarze zorganizowali akcję błyskawicznego recenzowania książek, w której czytelnicy w dowolny sposób wydawali opinię o wybranych lekturach. Przez cały tydzień można było oglądać książki zgromadzone na wystawie. Uczniowie kl. IV A z wych. p. Ewą Skórzewską-Popek uczestniczyli w zajęciach „Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów” w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie. Kolejnym działaniem w ramach Tygodnia Biblioteki był szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas IV – VII „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Miło nam poinformować, że laureatkami konkursu zostały uczennice kl. VII C: Zofia Kozorys i Natalia Prus, wyróżnienie otrzymała Laura Litwin. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Podczas XXIV Nadbużańskiego Święta Pszczoły, które odbyło się 5 czerwca br. w Okszowie uczennica naszej szkoły Amelia Kogut z klasy 7a odebrała nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie wiedzy „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka” w kategorii szkół podstawowych. Rywalizacja uczniów w formie testu wiedzy zorganizowana została przez Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie.
To nie jest pierwszy i liczymy, że nie ostatni, sukces uczniów naszej szkoły w konkursie o tej tematyce.
27 maja 2022 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyło się podsumowanie XII edycji Rejonowego Konkursu „Z bliska i z daleka” pod hasłem „Dusza zaklęta w książce” – w kręgu literatury polskiego romantyzmu. Konkurs miał na celu zachęcenie młodzieży do czytania i rozbudzanie wrażliwości na piękno literatury polskiego romantyzmu, popularyzację twórczości poetów epoki oraz rozwijanie uzdolnień artystycznych młodzieży. W konkursie udział wzięło 62 uczniów z 8 szkół podstawowych z Chełma i okolic. Do konkursu zgłoszono 20 prezentacji multimedialnych na temat polskiego romantyzmu oraz 42 prace plastyczne ilustrujące wybraną balladę Adama Mickiewicza. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.
W kategorii PREZENTACJA II miejsce zajął OLGIERD SĘDŁAK z kl. VIII b, opiekun Monika Szlagowska, natomiast WYRÓŻNIENIE za pracę plastyczną otrzymałam ZUZANNA TURZYNIECKA z kl. VII e , opiekun Ewa Słomczyńska.
Laureatom serdecznie gratulujemy!!!
W dniu 6 czerwca 2022 r. w Lubartowie odbył się Wojewódzki Finał w piłce nożnej w kategorii Igrzyska Dzieci. Bardzo dobrze zagrali chłopcy z Ósemki, którzy wywalczyli brązowe medale!
Drużyna wystąpiła w składzie: bramkarz - Aleksander Mroczek, zawodnicy- Mateusz Tulikowski, Oliwier Denysiuk, Krzysztof Sajuk, Jankowski Wincenty, Maksymilian Kloc, Szczepan Matusiak, Kacper Kowalczuk, Jakub Kociubiński.
Trenerem drużyny jest p. Piotr Sadura.
GRATULUJEMY !!!
Uczniowie klasy 3b i 3c zakończyli realizację projektu edukacyjnego „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Projekt składał się z czterech modułów: I Matematyka w kuchni, II Matematyka w technice, III Matematyka w mieszkaniu i IV Matematyka w sklepie. Podczas realizacji projektu uczniowie rozwijali wiodące kompetencje kluczowe: kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość. Oprócz poznawania przydatności matematyki w poznawanych dziedzinach, uczniowie musieli wykonać zadanie, które było podsumowaniem i sprawdzeniem zdobytych umiejętności: sałatkę zgodnie z określoną recepturą, karmnik dla ptaków, projekt funkcjonalnego pokoju oraz zaplanować zakupy produktów na zdrowe śniadanie dla swojej klasy. Uczniowie zrealizowali wszystkie zadania. A tak wyglądała realizacja ostatniego zadania.
Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”. (Flora Edwards)
Opatrunek na ratunek!
Wyślemy go do Afryki.
Nasza szkoła nawiązała współpracę z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która zrzeszona jest w międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie.
W październiku przystąpiliśmy do akcji charytatywnej Dentysta w Afryce.
W kwietniu i maju zbieraliśmy środki opatrunkowe.
Z przyjemnością informujemy, że zebraliśmy 182 opaski dziane podtrzymujące, 42 opakowania plastrów z opatrunkiem i 105 kompresów jałowych z gazy bawełnianej dla podopiecznych w Afryce.
Dziękujemy zespołom klasowym i wychowawcom wspierającym nasze przedsięwzięcie:
kl. Ic - p. Marianna Niemczuk
kl. IIa - p. Jolanta Rozwód
kl. IIIa - p. Elżbieta Dras
kl. IVa - p. Ewa Skórzewska-Popek
kl. VIIb - p. Anna Gieleta
kl. VIIc - p. Marzena Stadnik
kl. VIIIb - p. Aneta Kowalewska
kl. VIIIe - p. Marzena Chrabąszcz
oraz ucz. kl.: Ia – Antonina Sidoruk, IIIc - Natalia Krzewska, Mateusz Sapiaszko, IVc – Angelika Klajnert, VIIIa - Angelika Chomik, VIIIc - Laura Rudzka, Wiktor Urbański.
Koordynatorem akcji była p. Ewa Skórzewska-Popek.
Z radością informujemy, że kolejny międzynarodowy projekt eTwinning realizowany przez uczniów klasy 3a został wyróżniony przez Krajowe Biuro eTwinning w Warszawie. Krajowe Odznaki Jakości za matematyczny projekt “No Problem” otrzymali uczniowie wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Dras. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Informację o wyróżnieniu można znaleźć na stronie: https://etwinning.pl/konkursy/odznaka-jakosci.
eTwinning jest niezwykle elastycznym programem. To nauczyciele decydują o datach rozpoczęcia i zakończenia projektu, jego tematyce, podejmowanych działaniach i wykorzystywanych narzędziach. Innowacyjny projekt eTwinning “Happy Kids With STEAM”, który klasa 3a zrealizowała pod kierunkiem wychowawczyni pani Elżbiety Dras, został doceniony i otrzymał Krajową Odznakę Jakości - KLIK. Na tę odznakę zapracowali także rodzice, którzy wspierali swoje dzieci we wszystkich działaniach oraz niesamowity zespół rewelacyjnych partnerów z dziesięciu krajów. Całoroczny projekt wspierał nabywanie kompetencji w dziedzinie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki i sztuki (STEAM) z uwzględnieniem ich powiązania z kreatywnością i innowacyjnością.
„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat”.
1 czerwca – tak jak wskazuje kartka w kalendarzu - w Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie odbył się po raz kolejny festyn z okazji Dnia Dziecka. Ten dzień jest bardzo lubiany w szkole przez wszystkie dzieci, gdyż nie ma wtedy tradycyjnych lekcji w ławkach, a jest zabawa na świeżym powietrzu i wspólne świętowanie.
Podczas festynu, który miał formę szkolnego pikniku nie zabrakło różnorodnych atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, place zabaw do skakania, ścianka wspinaczkowa czy też symulator „Byk”. Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili różnorodne gry i zabawy sportowe. Dzieci miały okazję spróbować własnych sił w łamigłówkach intelektualnych, zagrać w gry planszowe, pobawić się z chustą animacyjną. Ogromną frajdę, zwłaszcza tym najmłodszym, sprawiły rysunki na twarzach, bajkowy quiz, malowanie kredą, fotobudka oraz duże bańki mydlane. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także spotkanie z ,,czworonożnym funkcjonariuszem”- pokaz pracy psa służbowego Straży Granicznej. Humory jeszcze bardziej poprawiła degustacja serków, popcornu czy waty cukrowej.
Dzień minął w miłej i serdecznej atmosferze.
30 maja 2022 r. uczniowie kl. 3a wyruszyli na wycieczkę. Skorzystali z atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Niezwykłą przygodę rozpoczęli od magicznego miejsca zwanego Sabatówką. Sercem Sabatówki jest Chata Czarownicy, w której odbyło się spotkanie z wiedźmą. Czarownica opowiedziała o tajnych eliksirach i magicznych zaklęciach. Następnie wszyscy przeszli długą drogę w tajemniczym labiryncie. Odbyli przejażdżkę amerykańskim schoolbusem, przemierzając wielohektarowe obszary safari i z bliska podglądając świat dzikich, egzotycznych zwierząt z różnych zakątków Ziemi. W Parku Miniatur uczniowie podziwiali modele najciekawszych zabytków architektury w Polsce. Wielkie zainteresowanie wzbudziło zwiedzanie Zwierzyńca Dolnego - różnobarwnego świata ptaków i ssaków. Kolejnym punktem pobytu był Park Rozrywki - miejsce beztroskiej zabawy. Karuzele, zjeżdżalnie, kolejki górskie, dmuchańce, statek piracki, trampoliny i inne atrakcje sprawiły, że uśmiech na twarzach towarzyszył trzecioklasistom do końca dnia. Efekty w kinie 5D pozwoliły oglądającym stać się aktywnymi uczestnikami scen rozgrywających się na ekranie. W JuraParku podziwiali modele dinozaurów z różnych okresów w naturalnych rozmiarach, a w Muzeum Jurajskim obejrzeli wszelkiego rodzaju skamieniałości i minerały z całego świata. Emocjonalnym punktem wycieczki było Prehistoryczne Oceanarium. Dzięki nowoczesnej technologii uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Spotkanie „oko w oko” z rekinem zmroziło krew w żyłach. Uwieńczeniem wycieczki był zakup pamiątek. Był to dzień pełen wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
27 maja 2022 roku 45 uczniów klas IV wraz z opiekunami: P. Ewą Skórzewską – Popek, P. Magdaleną Zosiuk, P. Agatą Wojtasiuk, P. Marzeną Chrabąszcz wyjechało na spotkanie z przyrodą do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. To jedno z niewielu w Polsce centrum edukacji aktywnej, którego celem jest inspirowanie, rozbudzanie ciekawości, zachęcanie do poznawania otaczającego świata poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. To świetne miejsce na wypoczynek połączony z nauką. Na terenie parku architektura łączy się z ekologią i jest podporządkowana naturze.
Podczas całodniowego pobytu dzieci zwiedziły laboratoria edukacyjne i obejrzały bloki tematyczne ekspozycji. W każdym z obiektów przygotowano wiele atrakcji edukacyjnych:
Obiekt ekspozycyjny główny „Zoom Natury”:
- Kubiczne formy: akwarium, terrarium, kubik z roślinnością.
- Prezentacja zwierząt egzotycznych.
- Podziemne królestwo: warstwy ziemi, mrówkarium, świat dżdżownic, itp.
- Multimedialny Zoom: projektory 3D, multimedialne ekrany i panele dotykowe.
Laboratoria:
- Runo Leśne: instalacje multimedialne w pniach drzew, animacje filmowe, gry interaktywne, zielnik, strefa audio.
- Awifauna i Troposfera: transmisja z gniazda, modelarskie instalacje ptaków w locie, warstwy atmosfery, teleskopy, mapy.
- Recykling i Energia: eksperyment multimedialny – energia człowieka, modele elektrowni wodnej i wiatrowej, recykling, przestrzeń z mikroskopami.
Najwspanialsze było to, że wszystkie eksperymenty i doświadczenia dzieci mogły wykonywać samodzielnie. Same decydowały o wyborze gry lub prezentacji multimedialnej.
Nietuzinkową atrakcją okazały się także zajęcia warsztatowe - „Eksperymenty szalonego chemika”, podczas których uczniowie wspólnie z prowadzącą warsztaty przeprowadzali różne eksperymenty. Wybrane doświadczenia fizyczne i chemiczne oswoiły uczestników z wiedzą fizyczna i chemiczną. Prowadząca w praktyczny sposób pokazała, na czym polegają te procesy. Ukazała użyteczność wiedzy chemicznej w życiu codziennym oraz jej powiązanie z innymi naukami.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na rekreację i sport. Atrakcyjnym dopełnieniem pobytu w Zoom Natury były próby zręcznościowe w parku linowym – możliwość przejścia zieloną lub niebieską trasą, na której czwartoklasiści sprawdzali swoją sprawność ruchową podczas pokonywania fantastycznych przeszkód.
To był niezwykle pouczający, pełen niezapomnianych wrażeń wyjazd. Taka wycieczka na długo zostanie w pamięci czwartoklasistów, a zdobyta wiedza i umiejętności na pewno zostaną wykorzystane w życiu codziennym.
Uczniowie klas I – III w piątek 27 maja uczestniczyli w grze terenowej ”POZNAJEMY CHEŁMSKIE NIEDŹWIADKI” przygotowanej przez panie Wiolettę Lewczuk i Alicję Wojcieszuk. Gra przebiega następującą trasą: Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego – Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti – Urząd Stanu Cywilnego (Pałac Kretzschmarów) – Górka Chełmska – fontanna – Urząd Miasta Chełm – Chełmskie Podziemia Kredowe – Zabytkowa Kopalnia Kredy – Studnia – Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego. Dzieci musiały się wykazać umiejętnością odczytywania planu miasta, odnajdywania określonych obiektów znajdujących się na trasie, odszukania niedźwiadków i odpowiadania na pytania dotyczące miejsc, w których aktualnie się znajdują. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą historii i teraźniejszości naszego miasta, dlatego czekała na nich nagroda. Spotkali się z Panią Dyrektor Beatą Tomaszczuk, która każdej klasowej drużynie wręczyła dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.
Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie zorganizował wojewódzki konkurs plastyczny „Dziedzictwo Natury”, przeznaczony dla dzieci z przedszkoli oraz uczniów klas I-VIII. Honorowy patronat nad konkursem objęła pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty. Celem konkursu było: poznanie gatunków zwierzyny łownej i pod ochroną, inspirowanie do poznawania przyrody ojczystej, kształtowanie poczucia piękna i smaku estetycznego oraz wychowanie przez sztukę.
W dniu 27 maja 2022 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom. Wśród nich znalazły się trzy uczennice naszej szkoły:
Aleksandra Prus – klasa I a
Olga Wójcicka – klasa VIII d
Dagmara Herda – klasa VIII d
Nagrody wręczała pani wizytator Krystyna Sawicka.
Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach!
Uczniowie klas 2a, 3b i 3c wybrali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki, Bochni i Nowego Wiśnicza. W ciągu tych dwóch dni pełnych emocji dzieci miały okazję zobaczyć Zamek Wawelski, Kościół Mariacki, Dzwon Zygmunta, Sukiennice i Rynek Krakowski. Ogromne wrażenia na dzieciach wywołały Smok Wawelski i Smocza Jama. Wiele emocji wywołał nocleg w prawdziwym hotelu. Drugiego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili przepiękną zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce i komory solne z przepięknymi rzeźbami. Zobaczyli też Muzeum Motyli w Bochni i zamek w Nowym Wiśniczu, gdzie wzięli też udział w pokazie „Bastion” korzystając z okularów VR. W drodze powrotnej mimo zmęczenia humor dopisywał wszystkim. Wycieczka wywołała wiele emocji i na długo pozostanie w pamięci dzieci. Wycieczkę przygotowały panie: Joanna Wicha, Jolanta Rozwód i Wioletta Lewczuk. Za pomoc i opiekę dziękujemy pani Wioletcie Mazur i panu Kamilowi Kaszakowi.
16 maja 2022 r. odbyła się uroczystość z okazji 78 rocznicy likwidacji obozu Stalag 319, jednego z największych więzień jenieckich na ziemiach polskich, w których od 1941 do 1944 roku przebywało około 200 000 jeńców, przede wszystkim byli to jeńcy radzieccy, polscy, włoscy, belgijscy i brytyjscy, z czego 90 000 poniosło śmierć. Hołd ofiarom oddali przedstawiciele władz i instytucji miejskich, pani dyrektor Beata Tomaszczuk, nauczyciele, Samorząd Uczniowski oraz harcerki z 12 DH8 WIR i zuchy z GZ Białe Niedźwiadki działające przy Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie. W czasie uroczystości honorową wartą oddano cześć zamordowanym jeńcom, dr Andrzej Rybak przedstawił historię Stalagu 319, następnie pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów i znicze.
Uczniowie naszej szkoły: Maja Głąb i Paweł Włodarczyk są autorami interaktywnej gry o Chełmie „Miasto moje, a w nim…”, która została umieszczona na mapie Geniallnych Miejsc, a także zdobyła I miejsce w województwie lubelskim (kategoria szkoły podstawowe) w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Sekcję Informatyki Szkolnej PTI.
Gra została stworzona pod kierunkiem p. Marzeny Boćwińskiej.
Zapraszamy do gry :
https://view.genial.ly/623a653af23ac2001add3dfc/presentation-chelm-projektkonkurs
19 maja br. uczniowie klasy IVa uczestniczyli w warsztatach z podstaw improwizacji teatralnej ,,Każdy błąd to prezent”. Swoje pierwsze próby sceniczne ćwiczyli pod kierunkiem P. Barbary Szarwiło, która pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie.
Zajęcia teatralne wpływają korzystnie na wszechstronny rozwój dziecka, stanowią również uzupełnienie treści programowych, sprzyjają poszerzaniu i utrwalaniu wiadomości. Zabawa w teatr wiąże się z planem działań szkolnych i jest w placówce niezbędna, ponieważ zaspokaja potrzeby psychiczne dziecka. Jest także wspaniałym pomysłem na dobre spędzenie czasu wolnego. Teatr stwarza właściwą atmosferę grupową i spełnia funkcję terapeutyczną.
Organizatorami spotkania były Panie: Ewa Skórzewska - Popek, Ewa Słomczyńska.
19 maja br. w naszej szkole odbyła się XIII Edycja Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza „Poprawnej Pisowni Wyrazów Związanych ze Zdrowiem”.
W zmaganiach ortograficznych wzięli udział uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 1, 8 oraz Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Arka.
Laureatami zostali uczniowie:
Szkoła Podstawowa nr 8 – Aleksander Weremczuk
Szkoła Podstawowa nr 8 – Aleksandra Góralczyk
Szkoła Podstawowa nr 1 – Maciej Pawłowski
Organizatorami konkursu były Panie: Agata Wojtasiuk, Ewa Skórzewska – Popek, Aneta Kowalewska, Ewa Słomczyńska.
W bieżącym roku szkolnym klasa 8b pod opieką wychowawczyni Anety Kowalewskiej brała udział w projekcie edukacyjnym „Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?”. Był to projekt realizowany w ramach Programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki na rok szkolny 2021/2022. Ministerstwo doceniło najważniejsze cele przedsięwzięcia, jakimi są kształtowanie naukowego myślenia i rozwijanie umiejętności skutecznego działania u uczniów, a także rozwijanie postawy przedsiębiorczej i kompetencji emocjonalnych.
Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe mechanizmy odpowiedzialne za nasze zachowanie w Internecie. Nauczyli się, jak reagować, jeśli są ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy.
Poznali różnicę pomiędzy hejtem a konstruktywną krytyką i dowiedzieli się, jak dbać o swój wizerunek w Internecie.
Uczniowie trenowali pracę zespołową, rozwinęli swoją asertywność oraz poznali ćwiczenia, które pomagają zadbać o równowagę emocjonalną.
W ramach projektu nauczyciel wraz z klasą zrealizował następujące zajęcia:
- Jak dbać o równowagę emocjonalną?
- Czego może mnie nauczyć krytyka?
- Skąd moc cyberprzemocy?
- Kto jest sprawcą cyberprzemocy?
- Skąd się bierze agresja w sieci?
- Co może zrobić świadek cyberprzemocy?
- Jak sobie radzić z agresją w sieci?
- Jak zadbać o swój wizerunek w sieci?
- Jak reagować na cyberprzemoc?
- Czy Internet może być źródłem wykluczenia?
Nasza szkoła włączyła się w akcję Światowy Dzień Wody z PAH.
PAH to Polska Akcja Humanitarna – organizacja pozarządowa, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.
Najważniejszym celem jest zaangażowanie jak największej liczby osób w temacie dostępu do wody jako globalnego wyzwania. Akcja nie koncentruje się na ekologicznym czy typowo biologicznym aspekcie wody. Priorytetem jest zwrócenie uwagi na globalny aspekt tego tematu i ukazanie sieci powiązań, których sami jesteśmy częścią.
Myślmy o wodzie globalnie! Jesteśmy mieszkańcami tej samej planety i zmiany, jakich dokonujemy w jednym miejscu, wpływają na inne rejony i ludzi tam żyjących.
Koordynatorem akcji była p. Karolina Nadolska - Tatys.
W bieżącym roku szkolnym klasa 8a pod opieką wychowawczyni Karoliny Nadolskiej - Tatys brała udział w projekcie edukacyjnym „Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?”. Był to projekt realizowany w ramach Programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, który otrzymał na rok szkolny 2021/2022 honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.
Dzięki projektowi uczniowie rozwinęli empatię i samoświadomość. Podczas zajęć z wychowawcą, wg specjalnie przygotowanych scenariuszy, uczniowie poznali wartość i rolę różnych emocji oraz sposoby zarządzania nimi.
W ramach projektu nauczyciel wraz z klasą zrealizował cykl 8 scenariuszy lekcji.
Jak stworzyć zespół?
Co mogę zrobić ze swoją złością?
Jak dbać o równowagę emocjonalną?
Jak radzić sobie z niepowodzeniem?
Jak dbać o dobry nastrój?
Jak okiełznać emocje przed wystąpieniem?
Jak radzić sobie ze stresem?
Czym jest empatia?
12 maja 2022 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. W naszej szkole zgłosiło się 23 uczniów z klas I – III. Konkurs urozmaicił program zajęć - to cenne rozszerzenie programu nauczania, jednocześnie popularyzując naukę przez zabawę. Każdy z testów składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwoliła każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Trzymamy za Was kciuki i liczymy na wysokie wyniki. Konkurs przeprowadziły panie Iwona Molin, Marianna Niemczuk, Alicja Wojcieszuk i Joanna Wicha.
Klasa 3c pod opieką swojej wychowawczyni p. Joanny Wichy przez cały rok szkolny bierze udział w projekcie edukacyjnym „Wirtualne podróże” prowadzonym przez panią Sabinę Piłat tworzącą kanał na Youtube „Nauka w plecaku”. Dzięki tej przygodzie dzieci poznają zwyczaje panujące na całym świecie. Ostatnio spotkała je miła niespodzianka, bo w nagrodę za wykonanie plakatu promującego książki, otrzymały list od autorki i nagrodę w postaci książki „Żywicielka”. Książka przedstawia losy dziewczynki mieszkającej w Afganistanie i pokazuje jak ciężkie życie mają w tym kraju kobiety. Dzieci były lekturą zachwycone. Poznawanie świata to wspaniała przygoda.
Uczniowie klas I – III z ogromną chęcią uczestniczą w wielu konkursach. Chętnie malują, śpiewają, sprawdzają swoją umiejętności w konkursach wiedzy. Odnoszą też sukcesy w konkursach recytatorskich. „Mój dziecięcy świat” to szkolny etap konkursu, w którym dzieci prezentują wiersze o tematyce wybranej przez siebie. W konkursie wzięło udział ośmiu uczestników. Występy były bardzo ciekawe, a poziom prezentowanych wierszy wysoki i wyrównany. Jury w składzie: p. Lidia Sułek, p. Berenika Zdunek i p. Joanna Wicha wybrało dwoje laureatów i sześć osób wyróżniło.
Laureaci:
Julia Łuć – klasa 3a
Gabriel Wróblewski – klasa 2c
Wyróżnieni:
Kornelia Barańska – klasa 1b
Julia Bojczuk – klasa 1c
Maja Kuśniewska – klasa 2a
Mateusz Manowiec – klasa 2b
Cyprian Wasyjczuk – klasa 3b
Klaudia Jodłowska – klasa 3c
Wszystkim dzieciom pogratulowała i nagrody wręczyła pani dyrektor Beata Tomaszczuk.
Szkolny etap konkursu przygotowały panie: Berenika Zdunek i Joanna Wicha. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Uczniowie klas 3b i 3c pod opieką swoich wychowawczyń pań: Wioletty Lewczuk i Joanny Wichy na zaproszenie pracowników wydziału pedagogiki PWSZ uczestniczyli w warsztatach czytelniczych zorganizowanych przez Bibliotekę PWSZ. Dzieci zmierzyły się z quizami, zagadkami i krzyżówkami dotyczącymi lektur szkolnych. Miały okazję sprawdzić swoją wiedzę także poprzez zadania interaktywne. Nie obyło się także bez zabaw ruchowych i elementów współzawodnictwa. Dzieciom w zmaganiach towarzyszyli przesympatyczni i chętni do pomocy studenci pedagogiki. Na zakończenie zajęć uczniowie zostali obdarowani słodkościami i pamiątkowymi dyplomami.
W dniu 7 maja 2022 r. uczennica kl. 8 d Maja Kusz wraz z nauczycielem historii, Panią Agnieszką Szczepanik uczestniczyła w podsumowaniu II edycji wojewódzkiego konkursu „Echa Konstytucji 3 Maja w moim regionie”, które odbyło się przed Pałacem Potockich na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Radzyniu Podlaskim. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie wykonała pracę plastyczną i została laureatką konkursu zorganizowanego w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z inicjatywy Pani Beaty Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, we współpracy z Panią Teresą Misiuk, Lubelskim Kuratorem Oświaty, pod Patronatem Honorowym Pana Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego. Głównym celem konkursu było uświadomienie uczniom znaczenia Konstytucji 3 Maja, jako ważnego elementu pamięci zbiorowej i oddanie hołdu jej twórcom.
W rywalizacji konkursowej wzięło udział 467 uczniów z województwa lubelskiego: 293 wykonało prace plastyczne, 174 napisało utwory poetyckie. Nagrodzono po trzy prace plastyczne i literackie w każdej z dwóch kategorii: szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uroczystości towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac plastycznych. Laureaci konkursu w kategorii literackiej zaprezentowali na scenie swoje wiersze. Uczniowie odebrali dyplomy i nagrody ufundowane przez organizatorów. Upominki otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu.
W uroczystości uczestniczyli: Pani Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, Pani Anna Pańczyk – Dyrektor Biura Poselskiego Pani Beaty Mazurek - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pan Janusz Wawerski – doradca społeczny Pana Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, Pani Ewelina Dolińska, Kierownik Filii w Chełmie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Pani Małgorzata Kiec, Dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Szczepan Niebrzegowski, Starosta Powiatu Radzyńskiego, Pan Jerzy Rębek, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Pan Sławomir Niedziela, Dyrektor PGE Dystrybucja Rejon Energetyczny Chełm, Pani Bożena Płatek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim, Pan Cezary Czarniak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim.
Uroczystość poprowadził Pan Arkadiusz Kwieciński, Dyrektor Delegatury w Chełmie Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
Laureatce naszej Szkoły serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
eTwinning to program Unii Europejskiej umożliwiający tysiącom nauczycieli sponad czterdziestu krajów nowoczesną współpracę online z wykorzystaniem najnowszych technologii. Uczniowie klasy 3a zakończyli pracę w międzynarodowych projektach eTwinning. W ramach projektu “Deep Art” trzecioklasiści, wraz z partnerami, w czasie rzeczywistym tworzyli wiosenny zakropkowany obrazek na wirtualnej tablicy, co wychowawczyni klasy udokumentowała w formie filmu - KLIK. Pracowali także nad wspólnym plakatem i przygotowali niestandardową literę do zbiorowego napisu z okazji Dnia eTwinningu przypadającego 9 maja - KLIK. Ostatnie seminarium internetowe nauczycieli i spotkanie na czacie odbyło się 5 maja, a 6 maja uczniowie po raz ostatni komunikowali się na czacie. To był super projekt. Trzecioklasiści świetnie się bawili i zdobyli wspaniałe doświadczenia.
Uczniowie klasy 3a pod opieką wychowawczyni przez trzy lata pięknie pracowali w wielu projektach eTwinning. Razem wykonali świetną robotę i osiągnęli tak wiele!
Uczniowie klasy 3b pod opieką Wioletty Lewczuk wybrali się do Archiwum Państwowego. Dowiedzieli się, na czym polega praca archiwisty i jakie dokumenty są tam przechowywane. Poznali dokumenty, dzięki którym możemy śledzić losy naszych najbliższych: metrykę urodzenia, świadectwa szkolne, akty ślubu czy zgonu. Poprzez zachowane akty notarialne mogli zobaczyć, czy ludność naszej okolicy posiadała jakieś dobra materialne: kamienice, ziemię. Dzięki kronikom poznali też historię naszego miasta Chełma. Zobaczyli pierwsze zdjęcia naszej szkoły, a także poznali technikę digitalizacji zbiorów archiwalnych. Serdecznie dziękujemy mamie naszego kolegi - Pani Żanecie Wasyjczuk za wspaniałą lekcję.
Klasa 2a – wychowawczyni pani Jolanta Rozwód, została nagrodzona przez Dyrekcję naszej szkoły wycieczką do Zagrody Wolawce za najwyższą frekwencję uzyskaną w roku szkolnym 2021/22. W wycieczce uczestniczyli również uczniowie z najwyższą frekwencją z pozostałych klas I – III. W Zagrodzie Wolawce odbyły się warsztaty, które miały na celu zainteresować dzieci powiązaniem i bezpośrednią zależnością pomiędzy rolnikiem, producentem i jego pracą a owocami i warzywami, które są spożywane przez dzieci m.in. w ramach „Programu dla szkół”, który jest realizowany przez placówkę przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz zaciekawienie dzieci sposobami uprawy i produkcji warzyw, owoców, mleka i przetworów mlecznych. Uczniowie w czasie zajęć utrwalili również zasady ochrony środowiska naturalnego oraz wiedzę o składnikach i funkcjonowaniu rodzimego środowiska przyrodniczego, a także umiejętności korzystania z zasobów przyrody. Uczniowie wspaniale się bawili, każdy mógł znaleźć dla siebie ciekawe zajęcie w czasie warsztatów.
Okazuje się, że warto chodzić do szkoły, dbać o zdrowie i o środowisko. Polecamy!
„Wolność, równość wszystkim dana!"
W dniu 4 maja 2022 r. odbyła się akademia upamiętniająca 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W czasie uroczystości przywołano historyczne obrady Sejmu dnia 3 maja 1791 r. Zacytowane zostały najistotniejsze zapisy przyjętej wówczas Konstytucji oraz zaprezentowano wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń. Podkreślono wolę i determinację ówczesnych patriotów dążących do naprawy Rzeczypospolitej, którym przychylny był sam król – Stanisław August Poniatowski oraz lud Warszawy. Niestety, podjęty wówczas wysiłek nie przyniósł zamierzonych rezultatów, uchwalenie Konstytucji 3 Maja nie uchroniło Polski przed upadkiem. Lecz mobilizacja narodu w końcu XVIII wieku w celu naprawy Rzeczypospolitej, nie została zapomniana przez kolejne pokolenia Polaków. Ta uroczystość była również dowodem pamięci młodego pokolenia o tych minionych doniosłych wydarzeniach.
Program akademii wzbogacił występ chóru szkolnego pod kierunkiem pani Anny Radziszewskiej-Smutniak.
Uroczystość przygotowały nauczycielki – pani Agata Wojtasiuk i pani Marzena Stadnik.
Uczniowie klasy 3a wykonali ostatnie zadania w międzynarodowym projekcie eTwinning “Haapy Kids With STEAM”. Pracowali nad projektowym akrostychem i nagrali zdanie zaproponowane przez przez wychowawczynię klasy - KLIK. Uczestniczyli w finałowym webinarze i grali w grę edukacyjną - challenge w Kahoot. Gra była dostępna przez kilka dni, więc trzecioklasiści grali podczas długiego weekendu majowego. Podejmowali wyzwania, grali po kilka razy i poprawiali swoje wyniki, gdyż w grze także czas się liczył. Gra w języku angielskim dotyczyła projektu i zdobytych wiadomości o kosmosie. Uczniowie wykonali kolejne prace do ilustrowanego słownika STEAM - KLIK. Na zakończenie projektu wypełnili ankiety ewaluacyjne, a wychowawczyni klasy przygotowała wirtualną wystawę projektową - KLIK. Był to przydatny projekt, który zwiększył zainteresowanie uczniów nauką STEAM poprzez angażujące i zabawne zajęcia.
Od 19 października 2021 r. do 15 marca 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Szkolny klub ekologów XXI edycja” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.
Celem konkursu było promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie nawyków segregacji odpadów oraz zwrócenie uwagi na duże znaczenie recyklingu. Regulamin wymagał zrealizowanie co najmniej 7 z 10 zadań konkursowych. My zrealizowaliśmy 8 z nich. Każde z zadań było ciekawe, ale wymagało dużego zaangażowania ze strony uczniów oraz nawiązania przez nich współpracy z pracownikami szkoły.
Jednym z zadań było zorganizowanie przez uczniów dla uczniów miniwykładów na temat segregacji odpadów i recyklingu. Efektem działań były cztery mini wykłady, w których wzięło udział w sumie 99 uczniów z klasy IVc, Vb, VIIb, VIId pod kierunkiem nauczycielki biologii p. Marleny Wojciechowskiej - Przysuchy. Dodatkowo p. Marlena koordynowała akcję ,,Sprzątanie świata", do której przystąpiło 350 uczniów.
Uczniowie prowadzili również cykliczną gazetkę ścienną „Moja EKO-szkoła”, informującą o akcjach ekologicznych prowadzonych w szkole pod kierunkiem p. Anety Kowalewskiej.
Kolejnym zadaniem było opracowanie, pod kierunkiem nauczycielki geografii p. Agnieszki Wereszczyńskiej, testu ekologicznego dla uczniów i przeprowadzenie konkursu ekologicznego z jego wykorzystaniem. W dniu 04.02.2022 r. odbył się szkolny konkurs ekologiczny adresowany do uczniów klas ósmych. W konkursie wzięło udział 3 uczniów. W wyniku zmagań konkursowych poszczególni uczniowie zajęli: I m-ce Jakub Stadnik kl. VIII d, II m-ce Zuzanna Kutryn, III m-ce Olgierd Sędłak.
Zorganizowano również konkurs ,,Ekologia na co dzień" w dwóch kategoriach wiekowych IV - VI oraz VII - VIII szkoły podstawowej. Spośród prac, które wpłynęły, komisja konkursowa składająca się z nauczycieli: p. Ewy Słomczyńskiej, p. Marzeny Chrabąszcz oraz p. Marzeny Mazurek wyłoniła po trzy zwycięskie prace w każdej kategorii wiekowej. W grupie wiekowej IV - VI: I m-ce Paweł Sado kl. IV a, II m-ce Julia Oliwiak kl. IV a, III m-ce Maja Oryszkiewicz- Polakowska kl. V c. W kategorii wiekowej VII - VIII: I m-ce Oliwia Zembrzycka kl. VII b, II m-ce Natalia Prus kl. VII c, III m-ce Paweł Włodarczyk kl. VII d. Zwycięskie prace umieszczono na wystawie prac plastyczny na korytarzu szkolnym.
W szkolnym konkursie ekologicznym pt. „Coś z niczego, czyli nadajemy starym rzeczom nowe zastosowania” zorganizowanym dla uczniów kl. V - VIII przez p. Anetę Kowalewską. Wyłoniono następujących zwycięzców: I m - ce Olgierd Sędłak z kl. VIII b, II m-ce Zosia Sobczyk z kl. V c, III miejsce Julia Gładysz z kl. V c. Wyróżnienie – Miłosz Wiśniewski z kl. Vc oraz Patrycja Gadzała z kl. VIII d. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Uczniowie kl. IV pod kierunkiem p. Marzeny Mazurek opracowali grę edukacyjną. Gra uczy i utrwala pojęcia ekologiczne jak również postępowanie uczniów względem roślin i zwierząt jako środowiska ich życia. Do gry zaproszone były również dzieci z niepełnosprawnością, które uczą się w naszej szkole. W rywalizacji, gromadzonych punktów bardzo dzielnie wszyscy sobie radzili.
Ostatnim zadaniem, do którego w ramach kursu przystąpiliśmy było ukończenie kursu kompetencji ogólnych ,,Opiekun szkolnego klubu ekologów" w wymiarze 95 godzin przez p. Karolinę Nadolską - Tatys.
Sprawozdania z wykonywanych zadań, zdjęcia oraz prezentacje multimedialne przesyłane były do Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i oceniane przez jury. Koordynatorem konkursu była p. Karolina Nadolska-Tatys.
rok szkolny 2021_2022
Po raz piąty wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili szkolny plebiscyt „ON jest OK, ONA jest OK - elekcja życzliwości”.
Biorąc pod uwagę następujące cechy życzliwej osoby:
- UŚMIECHA SIĘ DO INNYCH,
- POMAGA INNYM,
- SZANUJE DOROSŁYCH, KOLEŻANKI I KOLEGÓW ORAZ SAMEGO SIEBIE,
- UŻYWA NA CO DZIEŃ ZWROTÓW GRZECZNOŚCIOWYCH – „DZIEŃ DOBRY”, „DO WIDZENIA”, „DZIĘKUJĘ”, „PROSZĘ”, „PRZEPRASZAM”,
- NIE ZACZEPIA, NIE PROWOKUJE DO ZŁYCH ZACHOWAŃ,
- PROWADZI ZDROWY STYL ŻYCIA,
- DBA O SIEBIE I INNYCH,
- NIE UŻYWA BRZYDKICH WYRAZÓW,
- BRONI SŁABSZYCH,
- SZANUJE GODNOŚĆ KAŻDEGO CZŁOWIEKA
uczniowie Ósemki wyróżnili w swoich zespołach klasowych koleżanki i kolegów.
Tegoroczni laureaci to:
- Klasa I a - wychowawca: p. Iwona Molin
1. Aleksandra Prus
2. Aleks Brzyszko - Klasa I c - wychowawca: p. Marianna Niemczuk
1. Pola Wachowicz
2. Antoni Robak
- Klasa II a - wychowawca: p. Jolanta Rozwód
1. Amelia Basaj
2. Krzysztof Wicha - Klasa II b - wychowawca: p. Alicja Wojcieszuk
1. Marta Kozieł
2. Igor Orłowski
- Klasa III a - wychowawca: p. Elżbieta Dras
1. Nina Manaj
2. Oskar Rymar - Klasa III b - wychowawca: p. Wioletta Lewczuk
1. Maja Ryszkiewicz
2. Marcel Kłos - Klasa III c - wychowawca: p. Joanna Wicha
1. Julia Kurdziel
2. Szymon Dorosz
- Klasa IV a - wychowawca: p. Ewa Skórzewska - Popek
1. Aleksandra Góralczyk
2. Oskar Pastuszak - Klasa IV b - wychowawca: p. Magdalena Zosiuk
1. Łukasz Czelej
2. Szymon Kozaczuk - Klasa IV c - wychowawca: p. Agata Wojtasiuk
1. Natalia Nowicka
2. Milena Nowosadzka
- Klasa V a - wychowawca: p. Piotr Turewicz
1. Magdalena Pawelec
2. Julia Żminkowska - Klasa V c - wychowawca: p. Anna Chochół
1. Zofia Sobczyk
2. Maciej Broniecki
- Klasa VI a - wychowawca: p. Marzena Mazurek
1. Bartosz Wierak
2. Bartłomiej Kiryk
- Klasa VII b - wychowawca: p. Anna Gieleta
1. Karol Oborski
2. Michał Kaniewski - Klasa VII c - wychowawca: p. Marzena Stadnik
1. Laura Litwin
2. Mikołaj Kurpiel - Klasa VII d - wychowawca: p. Iwona Synowiec
1. Angelika Węglińska
2. Mateusz Horyłek - Klasa VII e - wychowawca: p. Monika Lenart
1. Anna Bielecka
2. Karol Domański
- Klasa VIII a - wychowawca: p. Karolina Nadolska - Tatys
1. Natalia Popielnicka
2. Aleks Miedziany - Klasa VIII b - wychowawca: p. Aneta Kowalewska
1. Karolina Rokicka
2. Paulina Dziaduszyńska - Klasa VIII c - wychowawca: p. Agnieszka Szczepanik
1. Aleksandra Wójtowicz
2. Karol Kostecki - Klasa VIII c - wychowawca: p. Barbara Kister
1. Patrycja Gadzała
2. Michał Ślązak - Klasa VIII e - wychowawca: p. Marzena Chrabąszcz
1. Oliwia Mróz
2. Piotr Makowski
Serdecznie gratulujemy!
Promowanie życzliwości i zachęta do czynienia wyłącznie dobrych uczynków w Ósemce jest ok!
Wolontariusze i opiekunowie Sk Caritas
Pamiętając o tradycjach świątecznych uczniowie naszej szkoły wykonali stroiki wielkanocne. Najpiękniejsze prace zostały zaprezentowane na holu głównym naszej szkoły Nie zabrakło tam kolorowych pisanek, koszyczków czy zajączków. Wystawę zorganizowały panie Beata Reps i Maria Sas-Mirecka.
Uczniowie klasy 3a pod kierunkiem wychowawczyni p. Elżbiety Dras otrzymali Krajową Odznakę Jakości za pracę w międzynarodowym projekcie eTwinning “Nature in Art” - Odznaczone projekty - KLIK. Od początku roku szkolnego podjęli liczne wyzwania. We współpracy z partnerami zrealizowali bardzo dużo działań projektowych i powstało wiele wspólnych produktów końcowych. Pod koniec kwietnia zakończyli pisanie i ilustrowanie grupowej, autorskiej książki elektronicznej opowiadającej o przygodach motyla, który uciekł z obrazu - KLIK. Na zakończenie projektu wypełniali ankiety ewaluacyjne przygotowane, jak wszystkie zadania, w języku angielskim. Bardzo się cieszymy, że po wysłaniu formularza aplikacyjnego Krajowe Biuro eTwinning w Warszawie dokonało szybkiej ewaluacji i doceniło naszą pracę.
28.04.2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w III Powiatowym Konkursie Recytatorskim pod nazwą „Mój dziecięcy świat” organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 6 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie.
Tytuł laureata otrzymała Julia Łuć, kl. 3a (p. Elżbieta Dras)
Wyróżnienie otrzymał Gabriel Wróblewski, kl. 2c (p. Ewa Drzewiecka)
Promocja talentów oraz rozwijanie zainteresowania poezją dla dzieci to jedne z głównych celów tego przedsięwzięcia. Konkurs przeznaczony był dla dzieci sześcioletnich oraz uczniów klas 1-3. Honorowym Patronatem objął go Prezydent Miasta Chełm Pan Jakub Banaszek, którego podczas trwania konkursu reprezentowała pani Małgorzata Godyńska. Patronat medialny przyjął Super Tydzień Chełmski oraz Radio Bon Ton. Do recytatorskich zmagań przystąpiło 28 uczestników z 14 placówek miasta Chełma i powiatu chełmskiego. W skład komisji weszli: pan Sławoj Czarnota (CHDK, aktor) – przewodniczący, pani Elżbieta Rojek (instruktor MDK), pani Elżbieta Nowosad (n-l bibliotekarz SP 6), pan Andrzej Kosiniec (dyrektor SP 6). Gośćmi specjalnymi były uczennice Szkoły Podstawowej Nr 7, przybyłe z Ukrainy: Sofiia i Polina, które także wyrecytowały piękne wiersze.
W szkole Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk pogratulowała recytatorom zdobytych tytułów i wyróżnień oraz życzyła kolejnych osiągnięć.
3 maja 2022 r. w miejskich obchodach 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięli udział: Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk oraz poczet sztandarowy z opiekunami.
Tegoroczne uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie. Natomiast uroczystości patriotyczne odbyły się na placu Łuczkowskiego w Chełmie. Tradycyjnie odegrany został hejnał miejski, po czym nastąpiło złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Chełm, wciągnięcie flagi oraz odegranie hymnu państwowego, wystąpienie prezydenta Chełma, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek przy Pomniku Niepodległości, a na zakończenie - defilada wojskowa.
W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Obchody Dnia Ziemi, które rozpoczęły się w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych, mają na celu upowszechnianie problemów współczesnej ekologii, inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Jest to również swego rodzaju protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska.
Tradycyjnie w tym dniu uczniowie kl. IV - VIII Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie wzięli udział w apelu. Biorąc udział w krótkim przedstawieniu słowno-muzycznym oraz pokazie mody ekologicznej, przypomnieli sobie, jak ważne jest dbanie o nasz wspólny dom, jakim jest planeta Ziemia. Każdy młody człowiek powinien wzrastać w przeświadczeniu, że poprzez indywidualne codzienne działania,może przyczynić się do ratowania harmonijnego i zdrowego życia na planecie Ziemia.
Apel przygotowali nauczyciele: p. Karolina Nadolska-Tatys, p. Marzena Mazurek, p. Cezary Kaczor. Za nagłośnienie odpowiedzialny był p. Paweł Kudyba.
27 kwietnia 2022 uczniowie klas I – III wybrali się do Chełmskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Lokomotywa Pana Tuwima”. Organizatorem był Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Głównymi bohaterami była rodzinka Tralalińskich. Wesołe małżeństwo z synem i córką. Rodzinka wybierała się na wakacje lecz spóźniła się na pociąg. Pojawił się przemiły pan konduktor, który zapewnił o kolejnym przyjeździe pociągu, jednocześnie był narratorem całego przedstawienia. „LOKOMOTYWA” zabrała wszystkich w podróż do wierszy Juliana Tuwima takich jak: „O Panu Tralalińskim”, „Dyzio marzyciel”, „Okulary”, „Słoń Trąbalski”, „Abecadło’’. Najbardziej uczniom spodobała się „Rzepka”, która przyniosła wiele śmiechu wśród wszystkich widzów. To była pełna humoru lekcja poezji Juliana Tuwima.
Uczniowie klasy 3b pod opieką Wioletty Lewczuk wykonali trzecie zadanie z projektu „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”. Tym razem sprawdzaliśmy czy matematyka przydaje się w architekturze i pracy związanej z projektowaniem wnętrz. Okazuje się, że tak, bo umiejętności związane z ciekawym i estetycznym zaplanowaniem przestrzeni wymagają dokonania pomiarów i zustawienia umeblowania tak, aby było właściwej wielkości i pozostawiało przestrzeń do poruszania się i korzystania z mebli, czyli aby projekt był funkcjonalny. Uczniowie stworzyli projekt pokoju – rzut od góry – oraz meble – w skali z zachowaniem wymagań związanych z funkcjonalnością i skalą.
Majowe święta kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, budynkach. Maj to piękny miesiąc, a w nim aż trzy święta państwowe.
1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY, w tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku.
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało - czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.
3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Konstytucja 3 Maja, która miała wzmocnić Polskę po I rozbiorze obowiązywała wprawdzie tylko 15 miesięcy, jednak była krokiem milowym nie tylko w historii naszego kraju, ale i Europy.
Z tej okazji w szkolnej bibliotece można oglądać wystawę poświęconą tym wydarzeniom. Na ekspozycji można zobaczyć książki zawierające informacje na temat uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, historii święta pracy i flagi. Wśród zgromadzonych materiałów są wydawnictwa albumowe, reprodukcje malarskie i graficzne.
Z okazji Majowych Świąt życzymy wszystkim miłego świętowania i dużo zdrowia. Równocześnie zapraszamy do zapoznania się z załączonymi materiałami.
Serdecznie zapraszamy!
https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw - film edukacyjny z serii "Ożywione obrazy"
https://www.youtube.com/watch?v=M8Pkco0O38c - film edukacyjny o majowych świętach
https://www.youtube.com/watch?v=PbPhC2VwHMg - święta majowe dla dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=5h_3uj5TD6g&list=PLpBgTSnFz5mkcZL47ZiCdJs8Fe0d8dn3r&index=12 - pieśni patriotyczne na Święto Konstytucji 3 Maja
https://www.youtube.com/watch?v=hJ9SZzcOP_I - piosenka patriotyczna - Dzień Flagi
27 kwietnia 2022 r. na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych – I grupa, uczniowie 10-12 lat, II grupa, uczniowie 13-15 lat. W II grupie udział wzięła drużyna z naszej szkoły. Celem turnieju było popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.
Podczas turnieju rozegrane zostały cztery konkurencje: test ze znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, jazda rowerem po torze przeszkód oraz po miasteczku ruchu drogowego.
Drużyna w składzie: Michał Kaniewski, Jakub Kowal i Dawid Zarychta, zdobyła III miejsce.
Drużynę przygotowywała Pani Marzena Chrabąszcz.
Gratulujemy:)
Celem konkursu „Ja i mój robot” zorganizowanym przez „Cyfrowe Dzieciaki’’ było rozwijanie zainteresowań uczniów i motywowanie do podejmowania różnorodnych działań w zakresie pracy z uczniem zdolnym, inspirowanie oraz propagowanie zagadnień związanych z robotyką i technologią, prezentacja i konfrontacja możliwości twórczych, pobudzenie do twórczego myślenia oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu robotyki. Uczniowie przedstawili jak wygląda ich wymarzony robot? Jak rozwój technologii może pomóc w życiu codziennym? Na konkurs wpłynęło wiele prac.
Wyróżnienia otrzymali;
Antonina Sidoruk, kl. I a (wychowawca pani Iwona Molin)
Lena Pawłowska, kl. I c (wychowawca pani Marianna Niemczuk)
Amelia Basaj, kl. II a (wychowawca pani Jolanta Rozwód)
Nina Manaj, kl. III a (wychowawca pani Elżbieta Dras)
Julia Kurdziel, kl. III c (wychowawca pani Joanna Wicha)
Nagrody i dyplomy zostały uroczyście wręczone w siedzibie organizatora konkursu w dniu 21 kwietnia. Uroczystość była powiązana ze specjalnymi zajęciami z robotyki dla wszystkich nagrodzonych uczniów. W szkole Pani Dyrektor - Beata Tomaszczuk pogratulowała sukcesów wyróżnionym w konkursie młodym artystom i życzyła kolejnych osiągnięć.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym „Portret Idy Haendel”, którego organizatorem była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Chełmie. Poziom konkursu był wysoki. Wpłynęło wiele prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Uczniowie „8” zostali ocenieni bardzo wysoko:
I miejsce zdobył uczeń klasy II b – Juliusz Kołodziej
II miejsce – Jan Kozorys – klasa I a
Wiktoria Petruk – klasa I a
III miejsce – Lena Błaziak – klasa I c
Amelia Grabińska – klasa I a
Uświetnieniem spotkania był koncert na skrzypce i fortepian, który stanowił niezapomniane przeżycie dla wszystkich, którzy uczestniczyli w uroczystości. Pani Dyrektor - Beata Tomaszczuk pogratulowała sukcesów nagrodzonym uczniom.
„Mieszko, władco! Przyjmij chrzest!
Zbuduj kraj na skale,
by nie runą i nie rozpadł się,
gdy nadejdą fale”
Uczniowie klasy: Ia, IIc i IIIc w piękny sposób uczcili rocznicę przyjęcia przez Mieszka I Chrztu Polski. Poprzez inscenizację przekazali kolegom i koleżankom z innych klas wiedzę na temat tego co się wydarzyło w 966 r. Dekoracje, piękne stroje i oręż przeniosły wszystkich na książęcy dwór. Mieszko, Dobrawa, biskup, rycerze i dwórki uzazali dzieciom jak ważnym wydarzeniem było przyjęcie przez Polskę chrześcijaństwa. Inscenizację przygotowały panie: Iwona Molin, Ewa Drzewiecka i Joanna Wicha.
Uczniowie klasy 3b opiekun Wioletta Lewczuk biorą udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Wirtualne podróże”. Realizowali w nim różne zadania. Jednym z nich było wykonanie mapy świata. Zdjęcie swojej pracy wysłali do organizatora p. Sabiny Piłat – Nauka w plecaku. Dzisiaj otrzymali nagrodę i list od pani Sabiny. Dziękujemy za docenienie naszej pracy!
Uczniowie klasy 3a za pomocą gier online - escape rooms sprawdzali swoje wiadomości zdobyte w międzynarodowych projektach eTwinning “Nature in Art” i “Deep Art” dotyczące sztuki, różnych nurtów artystycznych i ich przedstawicieli. Dzieci bardzo lubią taką formę utrwalania i sprawdzania wiedzy. Pokoje zagadek - KLIK powstały przy współpracy nauczycieli biorących udział w projektach. Wszystkie zadania przygotowane były w języku angielskim, co stanowiło wyzwanie dla trzecioklasistów, ale z pomocą wychowawczyni poradzili sobie z tym utrudnieniem.
Uczniowie klasy 2a zakończyli realizację Modułu II – naukowy zawrót głowy - Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Lekturki spod chmurki”. Tym razem jako lekturę przewodnią uczniowie wybrali „Akademię Pana Kleksa”. Już w trakcie czytania pojawiało się wiele emocji i pomysłów jakie zadania będziemy wykonywać. Oczywiście rozpoczęliśmy od uzupełnienia Lekturników i sprawdzenia znajomości treści lektury. Następnie wykonaliśmy kolejne trzy zadania. Powstały piękne prace plastyczne, komiksy i wspaniałe zakończenia lektury wymyślone przez dzieci. Do naszej klasy zawitali również bohaterowie omawianej książki i w tym dniu Akademia Pana Kleksa była w klasie 2a. Zajęcia w tym Module zakończyła wędrówka po Mieście Zawodów. Poznaliśmy bliżej zawód nauczyciela, pisarza i chemika. Z niecierpliwością czekamy na zadania Modułu III.
Projekty STEAM dla dzieci nie muszą być skomplikowane ani drogie. Uczniowie klasy 3a wykorzystali różne materiały nadające się do recyklingu i zbudowali modele pojazdów napędzanych magnesem. Uruchamiali je nawet bez dotykania - KLIK. Eksperymentowali z pchaniem i ciągnięciem swojego samochodu napędzanego siłami magnetycznymi. Wypróbowali różne magnesy, aby poprowadzić samochód tam, gdzie chcieli. Urządzali wyścigi samochodowe i wypełnili ankietę sprawdzającą ich wiadomości o magnetycznych i niemagnetycznych przedmiotach. Były to kreatywne i zabawne zajęcia naukowe w ramach międzynarodowego projektu eTwinning “Happy Kids With STEAM”. Dzieci bardzo lubią uczyć się poprzez eksperymentowanie i zabawę. Trzecioklasiści byli dumni ze swoich mini aut i czerpali radość z zabawy nauką. Własnoręcznie wykonana zabawka magnetyczna dała im dużo frajdy.
Uczniowie III B pod opieką Wioletty Lewczuk przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji ŻONKILE. Na zajęciach poznali historię mieszkańców ulicy Magnolii, która była wzorowana na osobach i zdarzeniach, które miały miejsce w Warszawie około 80 lat temu, kiedy toczyła się II wojna światowa. Dowiedzieli się, jak wojna wpłynęła na życie osób, które jej doświadczyły i z jakimi trudnymi sytuacjami się mierzyły. Dowiedzieli się, że w tym czasie miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, którego rocznicę zawsze obchodzimy w kwietniu – powstanie w getcie warszawskim. Mówili też o medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, który otrzymują osoby, które w czasie wojny pomagały Żydom. Historię napisana przez Justynę Bednarek pokazała dzieciom, jak możemy o siebie nawzajem dbać w trudnych sytuacjach i jak dzięki temu świat wokół nas może być bardziej sprawiedliwy.
Włączając się w akcję zorganizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN upamiętniającą to wydarzenie wykonali znak pamięci o powstaniu – żonkila. Dlaczego żonkila? W czasie powstania w getcie warszawskim walczył człowiek, który później, po wojnie, starał się zachować pamięć o tych trudnych dniach i trudnej historii. Przychodził w Warszawie pod pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego i składał bukiet kwiatów – żółtych żonkili. Ten pan już nie żyje, ale my kontynuujemy jego działanie i na znak pamięci robimy papierowe żonkile.
W klimacie Wielkanocnego Jarmarku uroczyście podsumowano XXVIII Konkurs "Palmy i pisanki - polskie tradycje wielkanocne" organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie. Laureaci otrzymali nagrody z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Chełm Doroty Cieślik, Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisława Szweda oraz dyrektor MDK-u Joanny Wilkołaskiej.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 309 prac z 26 szkół i placówek z Chełma oraz powiatu chełmskiego. Komisja konkursowa po ocenie wszystkich zgłoszonych palm i pisanek zdecydowała o przyznaniu nagród 23 uczestnikom. Kolejnych 27 osób zostało wyróżnionych.
Prezentujemy listę zwycięzców z naszej szkoły w poszczególnych kategoriach:
W kategorii pisanki (klasy I - III) - nagrody:
- Weronika Majdan kl. 3a (p. Elżbieta Dras)
W kategorii palmy (klasy IV - VI) - nagrody:
- Julia Skubiszewska - nagroda dyrektora Muzeum Ziemi Chełmskiej (p. Ewa Słomczyńska)
- Magdalena Pawelec (p. Ewa Słomczyńska)
W kategorii pisanki (klasy VII-VIII) - wyróżnienia:
- Natalia Prus (p. Ewa Słomczyńska)
- Zofia Kozorys (p. Ewa Słomczyńska)
- Grzegorz Łagowski (p. Ewa Słomczyńska)
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Malowanie wiosennych obrazów przy muzyce Antonio Vivaldiego „Wiosna” to jeden ze sposobów na świętowanie nadejścia tej pięknej pory roku. Muzyka próbuje opisać niektóre z wielkich wiosennych zjawisk. „Mówi” o kwitnących kwiatach, płynących potokach, wiosennych burzach, śpiewających ptakach… Uczniowie kl. 3a, odkrywając związek muzyki z niektórymi wiosennymi wydarzeniami, stworzyli wiosenne prace plastyczne. Wychowawczyni klasy wykorzystała elementy ich prac i w ten sposób, wspólnie z partnerami projektu eTwinning “Nature in Art”, powstały obrazki z dźwiękami natury nagranymi przez uczniów. 28 lutego spotkali się na czacie opiekunowie projektu i omówili ostatnie działania projektowe, a pożegnalny czat uczniów odbył się 29 marca. Trzecioklasiści chętnie komunikowali się z partnerami w języku angielskim. W czasie rzeczywistym współpracowali w grupach i wspólnie malowali wiosnę w Colorillo - prezentacja - KLIK. Przed partnerami jeszcze ostatnie zadania w kończącym się rocznym projekcie międzynarodowym.
Jednym z celów naszej placówki jest kształtowanie w młodym pokoleniu miłości do Ojczyzny w oparciu o wiedzę historyczną i doświadczenie minionych pokoleń. W dniu 13 kwietnia o godzinie 12:00 uczniowie kl. IV-VIII wzięli udział w drugiej odsłonie Apelu Pamięci „Katyń... ocalić od zapomnienia", uroczystości poświęconej 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk w asyście harcerzy, zastępcy przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Olgierda Sędłaka oraz przewodniczących klas, zasadziła Dąb Pamięci honorujący majora Ludwika Antoniego Chomickiego, mieszkającego w Chełmie w okresie międzywojennym, prowadzącego praktykę lekarską. Po wybuchu II wojny światowej lekarz został powołany do Wojska Polskiego i trafił do niewoli. Przebywał w obozie w Kozielsku, następnie wiosną 1940 roku został zamordowany w Katyniu.
Posadzone drzewo symbolizuje tylko jedną ofiarę Zbrodni Katyńskiej, ale społeczność „Ósemki” zachowuje również pamięć o innych przedstawicielach elity narodu polskiego, którym odebrano życie w czasie okupacji. Harcerze wspominając ofiary obozu jenieckiego w Chełmie zapalili znicze przy Pomniku Ofiar Stalagu 319.
Uroczystość dedykowaną Ofiarom Zbrodni Katyńskiej poprowadził pan Arkadiusz Borowiec, scenariusz Apelu Pamięci opracowała pani Agnieszka Szczepanik.
W dniu 13 kwietnia uczniowie kl. IV-VIII oddali hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej biorąc udział w Apelu Pamięci, zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego Programu „Katyń... ocalić od zapomnienia". Społeczność szkolna uczciła minutą ciszy pamięć około 22 tysięcy osób zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni. Zaprezentowano wiersze, fragmenty listów oraz muzykę nawiązujące do bolesnych dla Polaków wydarzeń XX wieku. Tragiczne chwile, które miały miejsce podczas II wojny światowej są rozdziałem w historii Polski, który nie może być zapomniany. Pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń.
Uroczystość przygotowali uczniowie klas VIII d i VIII c pod kierunkiem pani Agnieszki Szczepanik, pani Marzeny Boćwińskiej i pani Marii Delekty. Za nagłośnienie odpowiedzialny był pan Przemysław Rogalski.
https://www.canva.com/design/DAE935eXeOg/H6L2SX4N7pIU2a0kCfWbtg/watch?utm_content=DAE935eXeOg&utm_campaign=share_your_design&utm_medium=link&utm_source=shareyourdesignpanel
III Edycja Konkursu Międzyszkolnego „Zabytki krajów anglojęzycznych” została rozstrzygnięta. Adresatami konkursu byli uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych w Chełmie. Celem fundamentalnym konkursu było poznanie zabytków krajów anglojęzycznych, rozwijanie umiejętności stosowania języka angielskiego oraz rozwój umiejętności w zakresie technologii informatyczno-komunikacyjnej. Co więcej uczestnicy mogli doświadczyć odrobiny współzawodnictwa o szerszym zasięgu i wyróżnić się kreatywnością, wyobraźnią czy też zamiłowaniami artystycznymi w stosunku do innych szkół.
Prezentacje wykonane w programie PowerPoint zostały ocenione pod względem pomysłowości, estetyki i jakości wykonania, poprawności językowej i oryginalności. Organizatorzy konkursu P. Ewa Praduń oraz P. Piotr Mazur wyłonili zwycięzców, przyznano również wyróżnienia.
Laureatem konkursu został Antoni Michałek (Zespół Szkół Społecznych, klasa VIIIa), drugie miejsce zajęła Natalia Comeau (SP nr 4, klasa VIIIa), na trzecim miejscu uplasował się Oskar Pióro (SP nr 8, klasa VIIIe). Wyróżnieni: Jakub Kociubiński (SP nr 8, klasa VIIe) oraz Iga Marszał (SP nr 4, klasa VIIa).
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy :)
Uczniowie klasy IIIc pod opieką swojej wychowawczyni p. Joanny Wichy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile” mającej na celu uczczenie 79 rocznicy powstania w getcie warszawskim. Akcja została zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie poprzez historie dzieci, które mieszkały w getcie oraz na podstawie opowieści wychowawczyni dowiedzieli się czym było getto warszawskie, z jakich przyczyn powstało i kto w nim mieszkał. Poznali też datę wybuchu powstania i jego znaczenie dla losów osób w nim uczestniczących. Jako symbol akcji dzieci własnoręcznie wykonały kotyliony – żonkile, które z dumą nosiły cały dzień.
W 82. rocznicę zbrodni katyńskiej i 12. rocznicę tragedii smoleńskiej przedstawiciele chełmskiego samorządu upamiętnili pomordowanych z rąk NKWD około 22 tys. polskich żołnierzy i funkcjonariuszy publicznych, którzy znaleźli się w sowieckiej niewoli oraz tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
W Parafii Narodzenia NMP w Chełmie odprawiona została Msza św., po której przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, kombatantów złożyli wieńce i wiązanki przy Mauzoleum Poległych za Ojczyznę i Naród.
W 2007 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym samym roku zrodziła się idea upamiętnienia ofiar NKWD poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia". Program ten w znaczący sposób przyczynia się do zachowania i przekazywania pamięci o znanych i nieznanych Obywatelach państwa polskiego, niemal 22 tysiącach osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni. Przed szkołami w Polsce zasadzone zostały liczne dęby w myśl zasady - JEDEN DĄB, JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ, a współcześni uczniowie stali się w ten sposób ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Uczniowie klas 1-3 wspólnie upamiętnili Ofiary Zbrodni Katyńskiej poprzez zorganizowanie w dniu 13 kwietnia 2022 roku Apelu Pamięci poświęconemu temu wydarzeniu. Uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej przygotowali uczniowie klas: 1c, 2b i 3a. Odbyła się ona w budynku szkolnym i przy Dębie Pamięci. Pamiątką z tego wydarzenia jest relacja filmowa, a jedno ze zdjęć znajdzie się na wirtualnej mapie województwa lubelskiego z fotografiami z każdej placówki oświatowej, która włączyła się do tej akcji. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka.
W dniu 11 kwietnia 2022 r. odbył się apel upamiętniajcy 1056 rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę.
Podczas krótkiej uroczystości przypomniano okoliczności tego wydarzenia ustalone przez badaczy dziejów na podstawie bardzo skąpych źródeł historycznych oraz przywołano relację o chrzcie Mieszka I odnotowaną w najstarszej polskiej kronice spisanej przez Galla Anonima.
Rok 966 to symboliczny początek państwa polskiego. Odtąd Polska czerpała z najlepszych możliwych wzorców państwowości zachodniej Europy i jej dotychczasowego dorobku cywilizacyjnego. Choć książę piastowski nie miał świadomości doniosłości podejmowanej decyzji o przyjęciu chrześcijaństwa, my dzisiaj wiemy, że miała ona dalekosiężne skutki i zdefiniowała tożsamość Polski i jej miejsce w Europie.
Założony ponad 1000 lat temu fundanent państwowości polskiej okazał się na tyle trwały, że możemy budować na nim do dnia dzisiejszego i będą to czyniły kolejne pokolenia.
Program apelu w postaci montażu słowno-muzycznego uświadomił uczniom naszej szkoły - młodemu pokoleniu Polaków - wagę pamięci o przeszłości i dokonaniach naszych przodków.
Apel przygotowali nauczyciele: pani Agata Wojtasiuk, pani Marzena Stadnik i pan Arkadiusz Borowiec.
Wielkanoc to pełne tradycji i zwyczajów święto, bardzo rodzinny i radosny czas, na który czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. Zatem w naszej bibliotece zaczęły królować książki o tematyce wielkanocnej i świąteczne ozdoby. W związku z propagowaniem czytelnictwa, kultywowania tradycji świątecznych i kulturalnych form spędzania wolnego czasu w dniach 11 - 13.04.2022 została zorganizowana akcja biblioteczna pod hasłem "Święta z książką - wypożycz książkę na Wielkanoc". Celem akcji była promocja czytania, wykorzystania zasobów biblioteki szkolnej do funkcji edukacyjnych i relaksacyjnych oraz spędzania wolnych chwil podczas wiosennej przerwy świątecznej na lekturze ciekawych książek. Mamy nadzieję, że wypożyczone książki dostarczą wielu pozytywnych przeżyć w wielkanocnym czasie.
Wszystkim czytelnikom naszej szkolnej biblioteki dziękujemy i życzymy udanych Świąt Wielkanocnych.
“Walczyli dla nas – zawalczmy dla nich”
Po raz szósty wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zainicjowali ogólnopolską wiosenną akcję „Paczka dla Bohatera”. Przedsięwzięcie to jest inicjatywą społeczną, której głównym celem jest wsparcie obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu, byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów oraz osób represjonowanych przez PRL czy weteranów rannych i poszkodowanych na misjach pokojowych.
Patronat honorowy nad akcją objęli:
Ministerstwo Obrony Narodowej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej
Agencja Mienia Wojskowego
Polska Zbrojna
Tak jak w latach poprzednich chcieliśmy w ten sposób choć trochę pomóc kombatantom. Taka pamięć i pomoc z naszej strony jest dla Nich niezmiernie ważna i potrzebna.
W tej wiosennej edycji udział wzięli uczniowie, ich Rodzice i wychowawcy klas:
• klasa I a – wychowawca p. Iwona Molin
• klasa I b – wychowawca p. Berenika Zdunek
• klasa I c – wychowawca p. Marianna Niemczuk
• klasa II a – wychowawca p. Jolanta Rozwód
• klasa III a – wychowawca p. Elżbieta Dras
• klasa III b – wychowawca p. Wioletta Lewczuk
• klasa III c – wychowawca p. Joanna Wicha
• klasa IV a – wychowawca p. Ewa Skórzewska-Popek
• klasa IV b – wychowawca p. Magdalena Zosiuk
• klasa IV c – wychowawca p. Agata Wojtasiuk
• klasa V b – wychowawca p. Beata Folusz – Stępniak
• klasa VI a – wychowawca p. Marzena Mazurek
• klasa VII b – wychowawca p. Anna Gieleta
• klasa VII c – wychowawca p. Marzena Stadnik
• klasa VII d – wychowawca p. Iwona Synowiec
• klasa VII e – wychowawca p. Monika Lenart
• klasa VIII a – wychowawca p. Karolina Nadolska – Tatys
• klasa VIII b – wychowawca p. Aneta Kowalewska
• klasa VIII c – wychowawca p. Agnieszka Szczepanik
• klasa VIII d – wychowawca p. Barbara Kister
DZIĘKUJEMY! Uczniom, Rodzicom, Wychowawcom!
Wolontariusze i opiekunowie SK Caritas
Już trzeci raz (od lutego) przekazaliśmy zebrane artykuły spożywcze i higieniczne, słodycze, środki opatrunkowe i higieniczne, kosmetyki, żywność długoterminową, baterie i latarki, maskotki do Miejskiego Sztabu Pomocy dla Ukrainy w Chełmie, ul. Piotra Skargi 11.
Pragniemy serdecznie podziękować szkolnym darczyńcom za ogromne serce oraz wsparcie materialne dla rodzin z Ukrainy. Potrzeby są bardzo duże, a pomoc będzie musiała być długofalowa. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc naszej społeczności szkolnej. Chcemy działać dalej i chcemy robić więcej.
Wolontariusze SK Caritas
„Dopóki czas macie, dobro czyńcie”
Św. Paweł
"Zdrowych i radosnych świąt!" - trudno zliczyć, ile razy w okresie przedświątecznym, często bezrefleksyjnie, powtarzamy te słowa. Nie wszyscy spędzają święta w zdrowiu, ale każdemu można dać trochę radości. Dlatego i tym razem ósemkowi wolontariusze SK Caritas przygotowali podopiecznym domowego hospicjum kolorowe pisanki.
Takie akcje kształtują młodych ludzi, zwracają uwagę na potrzeby drugiego człowieka oraz uczą współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.
5 kwietnia 2022 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Matematyczny ,,Puchacz Piotr’’. W naszej szkole podjęło wyzwanie 34 uczniów z klas I – III i wzięło w nim udział. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi o różnym stopniu trudności. Celem konkursu była popularyzacja matematyki, stworzenie możliwości wykazania się uzdolnieniami matematycznymi, logicznym myśleniem oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Trzymamy za Was kciuki i liczymy na wysokie wyniki.
28 marca br. Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie już po raz ósmy była organizatorem Miejskiego Międzyszkolnego Konkursu ,,Tajemnice mojego miasta” pod Patronatem Prezydenta Miasta Chełm, Radia Bon oraz Nowego Tygodnia Chełmskiego.
Konkurs miał charakter drużynowy. Składał się z części teoretycznej i sportowej. Celem przedsięwzięcia było pogłębienie wiadomości o historii i współczesności naszego miasta, propagowanie różnych form aktywności ruchowej oraz integracja uczniów klas szóstych szkół podstawowych miasta Chełm.
Wyniki zmagań konkursowych przedstawiają się następująco:
I miejsce - SP Nr 7
II miejsce - SP Nr 8
III miejsce - SP Nr 3
IV miejsce - SP Nr 1
Organizatorami przedsięwzięcia były p.: Ewa Skórzewska-Popek, Iwona Synowiec, Aneta Kowalewska.
Dnia 6 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu na prezentację multimedialną o tematyce ekologicznej pt. ,,Our planet, our health’’. Maciej Mazur, uczeń klasy VII b, zdobył I miejsce nie dając szans rywalom. Przygotowana przez Maćka prezentacja, krótki film wykonany w aplikacji CapCut, wywarła ogromne wrażenie na jury. W konkursie uczestniczyły również uczennice klasy VIII d Hanna Krzywińska i Kornelia Hurko. Nagrody i podziękowania za udział wręczyła uczniom dyrektor ZSGiH, pani Marta Mazurek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Światowy Dzień Wody to ważne święto odbywające się co roku 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenia niesie ze sobą spadek jej zasobów. To dobry moment, by przypomnieć, że wodę należy szanować. Ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Uczniowie klasy 3a świętowali ten dzień w ramach międzynarodowego projektu eTwinning “Happy Kids With STEAM”. Poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą wody i wykonali akwaria w słoikach. Zajęcia uświadomiły uczniom, jak ogromnym skarbem jest woda i że każdy z nas powinien ją wykorzystywać w racjonalny sposób.