.Marzenia się spełniają, a inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski
W dniu 28 marca 2023 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie pracowni "Laboratoria Przyszłości", podczas którego uczniowie pod opieką swoich nauczycieli prezentowali działanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, m. in.:
- Pani Anna Dąbrowska - Banaszek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
- Pani Anna Pańczyk - Dyrektor Biura Poselskiego Pani Beaty Mazurek w imieniu Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Beaty Mazurek
- Pan profesor Józef Zając - Senator Rzeczypospolitej Polskiej
- Pan Jakub Banaszek - Prezydent Miasta Chełm
- Pani Irena Machowicz Radna Rady Miasta Chełm
- Pani Agnieszka Walewska - Maksymiuk - Dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm
- Pani Eliza Orzeszko - Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Chełmie
- Pani Bożena Stasiak - Dyrektor Centrum Integracji w Chełmie
- Pani Monika Fic - Przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie
„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie na realizację tego zadania otrzymała kwotę 179 000 złotych.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk, serdecznie witając zaproszonych gości. W swoim przemówieniu przedstawiła cele i założenia rządowego programu "Laboratoria Przyszłości". Następnie uczniowie i nauczyciele zaprezentowali efekty przystąpienia do programu:
- Pracownia informatyczna - Helena Okoń
Wyposażenie szkoły w drukarki 3d, drony, okulary VR (wijar) oraz w najwyższej klasy oprogramowanie stanowi możliwość realizacji podstawy programowej w atrakcyjny, inspirujący i angażujący sposób.
- Pracownia audiowizualna – p. Piotr Mazur
Aparat cyfrowy, kamera, gimbal, oświetlenie, bezprzewodowe mikrofony, mikser dźwięku – ten profesjonalny sprzęt to podstawa pracowni audiowizualnej, która pozwoli uczniom na dokumentowanie i prezentację własnych osiągnięć, ale również umożliwi kształcenie umiejętności interpersonalnych. Już teraz można podziwiać pierwsze efekty ich pracy na zdobiących ściany pracowni zdjęciach.
- Pracownia psychologiczna - Julia Łuć
Dzięki środkom z programu Laboratoria Przyszłości powstała pracownia do pracy z dziećmi wymagającymi wsparcia specjalistów. Zakupiony sprzęt pomoże im doskonalić i rozwijać umiejętności tak, by każdy uczeń wyszedł z zajęć spełniony i zadowolony.
- Pracownia biologiczna – p. Karolina Nadolska-Tatys
Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości została doposażona pracownia biologiczna w najnowszej generacji mikroskopy, a wśród nich optyczny, który umożliwia oglądanie preparatów przez kilka osób jednocześnie. Uzyskany obraz wyświetlany jest bowiem na monitorze komputera i tablicy, można go dodatkowo nagrywać oraz zapisywać.
- Pracownia techniczno-kulinarna - Lena Szmul
W szkole utworzono pracownię techniczno-kulinarną, która została wyposażona w sprzęt kuchenny. Nauka obsługi podstawowych sprzętów AGD oraz korzystanie z przepisów kulinarnych, odmierzanie gramatur, łączenie ze sobą składników to dla niektórych pierwszy krok na drodze zawodowej, a dla wszystkich kształtowanie przydatnych umiejętności życiowych. Pracownia kulinarna umożliwia naukę gotowania i przyrządzania potraw oraz doskonalenie umiejętności planowania pełnowartościowych posiłków.
Następnie zaproszeni goście przystąpili do uroczystego przecięcia wstęgi, a tym samym oficjalnego otwarcia pracowni techniczno-kulinarnej. W dalszej części uroczystości najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy I b zaprezentowali część artystyczną, którą przygotowała pani Justyna Prystupa.
W dalszej części wydarzenia zaproszeni goście obejrzeli nowo powstałe pracownie oraz zajęcia odbywające się w „Laboratoriach Przyszłości”, podczas których zaprezentowano działanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu.
Organizacją uroczystego otwarcia pracowni Laboratoria Przyszłości zajęły się koordynatorki: Elżbieta Rybak, Agata Wojtasiuk, Anna Radziszewska-Smutniak.
Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała środki na realizację programu Laboratorium Przyszłości, dzięki którym uczniowie będą mogli rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia, pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jak również zajęć pozalekcyjnych i innych formach rozwijania umiejętności.
Nasza szkoła otrzymała olbrzymie wsparcie w kwocie 179 100,00 zł, które przeznaczyliśmy na zakup sprzętu do prowadzenia zajęć z biologii, techniki, robotyki, zajęć kulinarnych, dziennikarskich oraz na zakup sprzętu audio-video.
Informacje na temat realizacji tego projektu będą umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.
Zachęcamy do obejrzenia promocyjnych filmików o Laboratoriach Przyszłości: https://youtu.be/bY7JTuDc6D0
Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria/