Co roku 20 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Jak sama nazwa wskazuje, celem święta jest popularyzowanie wiedzy o pingwinach.
Na świecie żyje 17 gatunków pingwinów, z których aż 10 jest uznanych za zagrożone, a 4 za bliskie zagrożenia. Wszystkie pingwiny są objęte ochroną i wszystkie znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Populacja niektórych gatunków pingwinów spadła nawet o 80% w ciągu ostatnich kilku lat. Niestety dawniej ludzie polowali na pingwiny w celach konsumpcyjnych, zabierali również ich jaja. Ze skór pingwinów wykonywano elementy odzieży i galanterii. W XIX i na początku XX wieku pingwini tłuszcz wykorzystywany był jako paliwo oraz do oświetlania.
Pingwiny to przyjazne z wyglądu ptaki przystosowane do życia w wodzie, gdzie spędzają nawet 75% czasu. Wyglądają na nieporadne, w rzeczywistości są świetnymi pływakami. Ich technika pływania jest niezwykła, potrafią z ogromną prędkością wyskoczyć z wody nawet na odległość 1,8 metra. Obecnie zagrażają im utrata siedlisk, zmiany klimatyczne, wprowadzanie gatunków inwazyjnych, przełowienie oceanów, zanieczyszczenie oceanów, śmieci, a także wycieki olejów oraz ostatnio turystyka.
Warto poznać te sympatyczne zwierzęta. Wiele informacji o nich znajdziecie w zbiorach naszej biblioteki. Zapraszamy!
Miło nam poinformować, że dzięki udziałowi w konkursie „Biblioteka Bezglutenowa” wzbogaciliśmy nasz księgozbiór o kilka publikacji na temat celiakii i diety bezglutenowej. Konkurs był skierowany do bibliotek i wymagał wykonania jednego z trzech zadań: napisania wiersza na temat glutenu, wykonania zdjęcia na temat bezglutenowego odżywiania lub wymyślenia przepisu na danie bez glutenu. Organizatorami byli Good Books i Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Strona projektu: www.bibliotekabezglutenowa.pl. Do szkoły właśnie dotarły nagrody książkowe. Książki zawierają wskazówki, jak stosować dietę bezglutenową. Są to poradniki, broszury oraz książeczki dla dzieci, które w prosty sposób tłumaczą najmłodszym czym jest gluten. W ten sposób powstała specjalna półka z książkami na temat celiakii i diety bezglutenowej. Zapraszamy do korzystania z książek.
Fundacja ING Dzieciom od wielu lat pomaga dzieciom szczególnie potrzebującym. Swoją misję Fundacja realizuje poprzez autorskie programy społeczne. Jednym z nich jest biblioterapia. Fundacja bezpłatnie przekazuje wydane wspólnie z ING Bankiem Śląskim książki dla dzieci. Nasza biblioteka zwróciła się do Fundacji z prośbą o przekazanie książek na potrzeby czytelnicze. Otrzymaliśmy piękne książki.
Pierwsza z nich to “Kosmita”.
Tytułowy bohater książki jest dzieckiem autystycznym, którego pojawienie się na świecie jest wyzwaniem dla całej rodziny, a zwłaszcza dla jego dziesięcioletniej siostry Oli. Z Kacperkiem trudno jest bowiem nawiązać kontakt, choć on widzi i czuje, tylko nie potrafi o tym opowiedzieć…
Historia bohaterów ma pomóc w zaakceptowaniu trudnych okoliczności i poszukiwaniu wsparcia w specjalistycznej terapii oraz pokazać, jak tolerancyjne podejście może wzbogacić nasze spojrzenie na świat.
Druga nosi tytuł “Lucjan. Lew, jakiego nie było”.
To książka dla dzieci chorych na choroby onkologiczne. Opowiada historię lwa Lucjana i Hani, wędrujących przez krainę Zębowej Wróżki. Ich przygody pokazują dzieciom jak pokonywać trudności i przeszkody dzięki przyjaźni i zaufaniu. Bohaterowie pomagają uwierzyć czytelnikowi we własne siły w walce z przeciwnościami losu.
Autorką książek jest Roksana Jędrzejewska-Wróbel. Oprawę graficzną przygotowała Joanna Jung.
Bardzo dziękujemy Fundacji ING Dzieciom za książki!
Będą wykorzystywane do zajęć biblioterapeutycznych dla dzieci oraz staną się lekturą dla wielu czytelników.
17 maja obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO. Był on ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 27 marca 2006 roku i poświęcony m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. Z tej okazji polecamy strony internetowe zawierające informacje o TIK, na pewno przydatne w pracy nauczyciela:
https://ceo.org.pl/sites/default/files/tik_na_lekcjach_2015_06_02.pdf Technologie informacyjno-komunikacyjne na lekcjach. Przykładowe konspekty i polecane praktyki.
http://szkolamedialna.pl/baza-narzedzi-tik/ Baza narzędzi TIK.
https://cyfrowynauczyciel.pl/darmowe-zasoby/ 5 bezpłatnych narzędzi do tworzenia multimediów w szkole.
https://otwartezasoby.pl/narzedzia-i-zasoby-edukacyjne-na-czas-zamkniecia-szkol/ Zestaw darmowych narzędzi i zasobów edukacyjnych do tworzenia lekcji i komunikowania się.
http://sawg.pl/upload/upload/maluch/Maluch_elementy%20obudowy%20dydaktycznej/Poradnik_%20multimedialny_dla_nauczycieli.pdf Narzędzia multimedialne w procesie nauczania wczesnoszkolnego.
https://lifehacking.pl/rewolucyjne-aplikacje-dla-nauczycieli-czas-na-elektroniczna-edukacje/ Omówienie kilku aplikacji mobilnych.
http://www.superbelfrzy.edu.pl/tag/edukacyjne-aplikacje/ Pomysły dla nauczycieli do wykorzystania TIK na lekcjach.
https://uwolnijnauke.pl/archiwa/3374 Narzędzia do nauczania zdalnego.
https://szkolawchmurze.pl/blog/najlepsze-narzedzia-do-nauki-zdalnej/ Darmowe narzędzia do nauki zdalnej.
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/znajdz-informacje Obszerny opis narzędzi pomocny w nauce zdalnej.
https://edunews.pl/nowoczesna-edukacja/ict-w-edukacji/3869-aplikacje-polecane-do-kazdej-szkoly Polecane aplikacje do wykorzystania na lekcjach.
https://zspruda.pl/wp/wp-content/uploads/2020/02/innowacje1.pdf Bogate omówienie innowacyjnych metod i narzędzi wykorzystywanych w pracy nauczyciela.
https://biblioteka.pl/aplikacje/1/0/0 TIK - strony, programy, aplikacje.
https://kometa.edu.pl/uploads/publication/249/ce87_AA_cz4_zasoby_edukacyjne.pdf?v2.8 Przykładowe narzędzia do tworzenia własnych zasobów edukacyjnych.
http://www.belfer.muzhp.pl/index.php - wortal dla nauczycieli historii. Muzeum Historii Polski oferuje na swoich stronach ciekawą ofertę materiałów dydaktycznych i metodycznych od konspektów i scenariuszy po interaktywne mapy, quizy i kalendaria wydarzeń.
http://bnd.ibe.edu.pl/ - Baza Dobrych Praktyk w tym baza narzędzi dydaktycznych prowadzona przez Instytut Badań Edukacyjnych.
http://www.cyfrowynauczyciel.pl/ - portal poświęcony efektywnemu wykorzystaniu nowych technologii i metod w edukacji.
http://culture.pl/pl - serwis informacyjny o wydarzeniach związanych z polską kulturą.
http://edudu.pl/ - multimedialny serwis e-learningowy oferuje mnóstwo filmowych educastów z dziewięciu przedmiotów z rzetelnymi informacjami.
http://edukacjaprzyszlosci.blogspot.com/ - świetny blog z tekstami na temat nowoczesnej edukacji.
http://enigeo.org/pl/index.html - informacje i quiz ze znajomości geografii 193 państw świata.
http://www.epodreczniki.pl/ - platforma z bezpłatnymi e-podręcznikami.
http://www.epublikacje.edu.pl/ - blog o e-książkach i e-publikacjach edukacyjnych prowadzony przez redakcję Edunews.pl
http://filmotekaszkolna.pl/ - portal na temat edukacji filmowej pozwalający oglądać z uczniami polskie filmy fabularne i dokumentalne. Zawiera ciekawe zasoby w postaci scenariuszy, opracowań filmoznawczych, artykułów oraz recenzji. Twórcy portalu organizują wiele konkursów i akcji filmowych.
http://muzykotekaszkolna.pl/ - serwis edukacyjny przekazujący wiedzę o muzyce.
https://nowoczesnapolska.org.pl/ - wolność korzystania z dóbr kultury. Audiobooki, wolne lektury.
http://www.ortografka.pl/ - dyktanda, testy z ortografii.
https://www.dyktanda.net/ - dyktanda i ćwiczenia ortograficzne dla kl. I – VI.
http://wirtualnykraj.pl/ - strona, na której wirtualnie można zwiedzać wybrane miasta Polski, poznać ich zabytki, historię, muzea (również z przewodnikiem).
http://otworzksiazke.pl/ - cyfrowa kolekcja książek naukowych polskich uczonych, które są udostępniane nieodpłatnie przez ich autorów lub/i wydawców.
https://lekcjewsieci.pl/ - społeczny projekt nauczycielski, którego zadaniem jest pomóc nauczycielom, uczniom i rodzicom w dotarciu do zweryfikowanych i poukładanych tematycznie treści edukacyjnych na wszystkich poziomach edukacyjnych.
http://edunauka.pl/ - edukacyjny wortal poświęcony naukom przyrodniczym.
https://matlandia.gwo.pl/ - matematyczne zadania dla uczniów klas IV – VIII.
https://www.matzoo.pl/ - matematyka dla kl. IV – VIII.
https://europa.eu/learning-corner/home_pl - strona edukacyjna o Unii Europejskiej.
https://polalech.pl/ - polskie stroje ludowe - serwis edukacyjny.
Lubicie zagadki? Odkrywajcie tajemnice razem z detektywem Pozytywką! Wysłuchajcie opowieści z książki Grzegorza Kasdepke i przekonajcie się, czy też moglibyście być dobrym detektywem jak pan Pozytywka!
„Przygody trzech detektywów” to amerykańska seria przygodowo – detektywistyczna dla dzieci i młodzieży, do której przeczytania gorąco zachęcam. Trzej detektywi to kilkunastoletni chłopcy, którzy zajmują się rozwiązywaniem zagadek. Podążając tropem tajemniczych zjawisk, przeżywają oczywiście różne przygody, nierzadko niebezpieczne. „Spontaniczność, brawura i talent w starciu z przestępczością i tajemnicami ludzkich podłości” (opis wydawcy). Każda książka liczy sobie nieco ponad 100 stron, nie jest zatem długa (Ciekawe, czy to dla Was zaleta, czy wada?). Akcja dzieje się szybko i jest wciągająca. Jeśli lubicie detektywistyczne zagadki, te książki na pewno Wam się spodobają. Sporo tytułów znajdziecie w naszej bibliotece, np. „Tajemnica srebrnego pająka”, „Tajemnica śpiewającego węża”, „Tajemnica jąkającej się papugi”, „Tajemnica kaszlącego smoka” i inne. Już same tytuły sygnalizują, że opisywane sytuacje są niecodzienne. Przy tych książkach nie będziecie się nudzić! Więcej dowiecie się tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=osvskcMb1GE
https://naszerecenzje.wordpress.com/2018/02/08/tych-trzech-tajemnica-czlowieka-z-blizna-tajemnica-purpurowego-pirata-tajemnica-plonacego-urwiska-andy-chandler/
https://czasdzieci.pl/ksiazki/ksiazka,1702125-przygody_trzech_detektywow.html
https://www.granice.pl/recenzja/tajemnica-zamku-grozy/7148
https://www.granice.pl/recenzja/tajemnica-szepczacej-mumii/7911
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/283749/tajemnica-wypchanego-kota-przygody-trzech-detektywow
https://www.bookhunter.pl/ksiazki/cykl-literacki/758/przygody-trzech-detektywow
http://bystredziecko.pl/ Wiele materiałów edukacyjnych dla młodszych dzieci i artykułów dla rodziców.
https://www.elfibajka.pl/ Zbiór bajek do czytania, audiobooków za darmo.
https://www.superkid.pl/ Wiele materiałów i zabaw edukacyjnych.
https://mojedziecikreatywnie.pl/pobieranie/ Bogaty zbiór materiałów do pobrania bezpłatnie (karty pracy, szablony, kolorowanki itp.).
https://dziecisawazne.pl/ Artykuły dla rodziców.
https://aktywneczytanie.pl/ Filmy, podcasty, recenzje i artykuły dla rodziców.
https://calapolskaczytadzieciom.pl/ Portal o czytaniu.
https://parenting.pl/ Portal dla rodziców – wiele artykułów z różnych dziedzin.
http://wielki-czlowiek.pl/ Blog o czytaniu.
https://basn.pl/ Baśniowa kraina dla dzieci – baśnie do czytania, oglądania, wierszyki, muzyka, gry, malowanki, moda.
https://czasdzieci.pl/ Portal informacyjno-rozrywkowy dla rodziców i dzieci.
http://www.rodzinneczytanie.pl/ Ciekawe artykuły o wychowaniu, o programie Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” – RodzinneCzytanie.pl, przewodnik po dobrych książkach.
https://www.edziecko.pl/ Zbiór artykułów z różnych dziedzin.
https://zabawkator.pl/2017/01/05/7-tytulow-dla-dzieci-ktore-nie-lubia-czytac-ksiazek/ 7 tytułów dla dzieci, które nie lubią czytać książek.
http://www.godmother.pl/zestawienie-najlepszych-ksiazek-dla-dzieci-wg-eksperta-doradza-logopeda-iza-stopa/ Polecane książki dla dzieci.
https://ceo.org.pl/
Jest niezależną instytucją edukacyjną. W serwisie znaleźć można projekty edukacyjne z zakresu edukacji kulturalnej, ekonomicznej, globalnej, matematyczno-przyrodnicze, w ramach samorządu uczniowskiego i wolontariatu - oparte na lokalnych działaniach uczniów.
http://www.edukacjamedialna.pl/news.php
Serwis edukacyjny o wychowaniu do mediów i przez media - w rodzinie, w szkole i w społeczeństwie. oferuje pomoc w przygotowaniu dzieci i młodzieży do twórczego i krytycznego odbioru mediów,
http://edukacjamedialna.edu.pl/
Serwis internetowy Fundacji Nowoczesna Polska - kompletny program do prowadzenia edukacji medialnej w Polsce. Na stronie znajdują się scenariusze zajęć, ćwiczenia i inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć.
https://www.edukator.pl/
Portal edukacyjny Fundacji Nauki i Wiedzy prezentuje informacje o ciekawych projektach edukacyjnych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, e-publikacje, praktyczne wykorzystanie narzędzi TIK w edukacji. Ponadto - materiały przydatne w realizacji zajęć, multimedia, bibliotekę wiedzy z tekstami literatury, mapy i plany, zdjęcia i wiele innych.
https://educarium.pl/
Portal edukacyjny mający za zadanie promować otwarte formy nauczania, zachęcać do wczesnej i mądrej edukacji dzieci poprzez konkretne doświadczenie. Na stronach portalu zamieszczono propozycje zabaw edukacyjnych, karty pracy oraz ciekawe artykuły.
http://edukacjaidialog.pl/
Platforma do wymiany informacji i poglądów na temat współczesnej edukacji.
http://bnd.ibe.edu.pl/
Baza materiałów dydaktycznych dla nauczycieli pod wspólną nazwą zbiór dobrych praktyk jako wsparcie nauczycieli w ich codziennej pracy.
https://meridianprime.online/
Platforma eduka cyjna z multimedialnymi mapami i pomocami dydaktycznymi, udostępnia nauczycielom oraz uczniom zasoby multimedialne bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań do końca roku szkolnego. To innowacyjne narzędzie do wszystkich poziomów nauczania, zgodne z podstawą programową. Ponad 75 interaktywnych map do geografii, biologii, przyrody, historii i WOS-u.
http://www.interklasa.pl/portal/index/strony
Polski portal edukacyjny - jeden z pierwszych i największych w Polsce, profesjonalnych portali edukacyjnych, przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
https://www.profesor.pl/
Serwis edukacyjny dla uczniów i nauczycieli. Serwis tworzą: baza korepetycji, gdzie można znaleźć ćwiczenia i testy dla uczniów, zagadnienia związane z egzaminami szkolnymi, matura, forum dyskusyjne, publikacje nauczycieli. Pełny dostęp do zasobu serwisu pozarejestrowaniu i zalogowaniu.
http://www.superbelfrzy.edu.pl/
Blog dla nauczycieli nowatorów o wykorzystaniu nowych technologii w edukacji.
https://www.szkolnictwo.pl/
Ogólnopolski Katalog Szkół wraz z Platformą Edukacyjną, które mają zazadanie umożliwienie znalezienia odpowiedniej szkoły oraz odbywanie nauki poprzez Internet. W katalogu szkół przygotowano szczegółowe informacje o ponad 30.000 szkół. Platforma Edukacyjna zawiera szereg lekcji i testów umożliwiających zdobywanie wiedzy z szeregu dziedzin wiedzy.
https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/
Internetowa platforma wiedzy gromadząca scenariusze lekcji napisane przez naukowców i popularyzatorów nauki z myślą o twórczych nauczycielach. Lekcje dotyczą różnych zagadnień, wszystkie uwzględniają podstawę programową i przystosowane są do użytku szkolnego na I i II etapie kształcenia.
http://wychowanie.pl/
Portal edukacyjny dla nauczycieli przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, wychowawców, pedagogów i rodziców. powstał, by stworzyć sieciową społeczność wszystkich tych osób, które uczestniczą w procesie wychowawczym. Umożliwia łatwy dostęp do ważnych informacji i materiałów oraz możliwość dyskusji na tematy związane z wychowaniem.
Podczas dni, które musimy spędzać w domu, warto wybrać się do wspaniałych muzeów, które za darmo oferują wirtualne spacery.
Miłego zwiedzania!
• Muzeum Powstania Warszawskiego
https://www.google.com/maps/@52.2323689,20.9813058,2a,64.4y,39.48h,83t/data=!3m6!1e1!3m4!1sB2SXc5M6OloAAAQ7LvKntw!2e0!7i13312!8i6656
• Kopalnia Soli w Wieliczce
https://www.ai360.pl/panoramy/278
• Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
http://www.muzeumgniezno.pl/spacer/muzeum_gniezno/muzeum_gniezno.html
• Zamek krzyżacki w Malborku
https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/?v=10#/69124/179.998
• Muzeum Auschwitz-Birkenau
http://panorama.auschwitz.org/
• Zamek Królewski w Warszawie
https://www.ai360.pl/panoramy/85
• Muzeum II wojny światowej
https://spacer.muzeum1939.pl/
• Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
https://www.mocak.pl/wirtualne-zwiedzanie
• Zamek Królewski na Wawelu
https://wawel.krakow.pl/zostanwdomu
• Rijksmuseum w Amsterdamie
https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum
• Musée d’Orsay w Paryżu
https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum?hl=en
• British Museum w Londynie
https://britishmuseum.withgoogle.com/
• Luwr w Paryżu
https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne
• Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
https://artsandculture.google.com/partner/the-metropolitan-museum-of-art
• Muzeum Królowej Zofii, Madryt
https://artsandculture.google.com/partner/museo-reina-sofia?hl=en
Wszystkim czytelnikom biblioteka szkolna poleca strony internetowe, gdzie szybko można znaleźć potrzebną książkę o każdej porze dnia i nocy, za darmo.
https://wolnelektury.pl W zasobach Wolnych Lektur znajduje się ponad 5500 utworów. Wiele z nich to lektury szkolne zalecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Są też książki, które przeszły już do domeny publicznej. Jeśli chcecie, możecie ściągać, cytować i przesyłać pliki z książkami uzyskanymi za pośrednictwem tej strony internetowej.
https://lektury.gov.pl to wspólny projekt Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W zasobach platformy znajdziemy obecnie 700 pozycji wybranych z listy lektur obowiązkowych programu podstawowego i rozszerzonego oraz lektur uzupełniających.
https://polona.pl/ to największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki i inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
https://www.youtube.com/playlist?list=PL1163EB8D12B56614
https://www.empik.com/czas-w-domu zawiera dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone`a.
https://woblink.com/katalog/darmowe
https://pl.wikisource.org udostępnia prawie 210000 tekstów 2164 autorów, z których można swobodnie korzystać. To wolna biblioteka tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzi i przechowuje wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.
http://fbc.pionier.net.pl/ FBC to nie tylko biblioteka książek. Serwis ma na celu gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie w sieci materiałów należących do polskich instytucji nauki i kultury. Wiele bibliotek czy domów kultury w Polsce gromadzi zdigitalizowane dokumenty, które udostępnia za pośrednictwem własnych stron internetowych.
FantastykaPolska.pl to autorzy współcześni – kilkaset opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru.
Ebooks43.pl udostępnia darmowe książki, często niepublikowane gdzie indziej – np. zbiory felietonów czy esejów.
http://www.chmuraczytania.pl W serwisie jest głównie klasyka literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni.
https://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/publikacje Bezpłatne e-booki z Instytutu Pamięci Narodowej to świetny przykład na popularyzację wiedzy historycznej.
https://polska-poezja.pl/ Strona oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
https://www.spotify.com/pl/ Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście więcej, jednak wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
http://audio-bajki.pl/ zawiera nagrania bajek dostępne w serwisie YouTube.
https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom udostępnia zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata., Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Bezpłatnie, bez konieczności logowania.
Drodzy rodzice! W tym trudnym dla nas wszystkich czasie dzieci są najbardziej narażone na stres związany z nową dla nich sytuacją. Każde dziecko potrzebuje czasem ciszy i spokoju, odreagowania negatywnych emocji. Celem tych tekstów jest zmniejszenie napięcia mięśniowego u dziecka, wyciszenie, odprężenie i uspokojenie. Pobudzają wyobraźnię oraz rozwijają umiejętność wizualizacji. Oto zestaw wybranych tekstów z Internetu, które pomogą w wyciszeniu się i relaksie. Niektóre bajki są wersjami czytanymi przez lektorów, a inne wymagają samodzielnego przeczytania. Najlepiej jeśli bajkę przeczyta rodzic, spokojnym, łagodnym tonem. Dobrze jest, aby dziecko położyło się w jakimś cichym, wygodnym miejscu. Bajce może towarzyszyć muzyka relaksacyjna. Po wysłuchaniu bajki można zachęcić dziecko do jej zilustrowania.
https://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU8852
https://emocjedziecka.pl/bezpieczne-miejsce-wojtka-bajka-relaksacyjna/
https://www.przedszkola.edu.pl/bajka-relaksacyjna.html
https://www.bajkownia.org/czytaniebajek/2491-misia-sen-bajka-relaksacyjna
https://pedagogika-specjalna.edu.pl/terapia-pedagogiczna/relaksacja-dla-dzieci-mlodziezy/
https://www.superkid.pl/bajki-dla-dzieci-przygoda-niedzwiadka
http://www.edukacja.edux.pl/p-36452-muszka-zosia-bajka-relaksacyjna.php
http://www.wodnskierniewice.eu/images/pliki/publikacje/pedagogika/sp/barwne_motyle.pdf
25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). Pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 2003 roku. Da ta nie jest przypadkowa, bowiem 25 marca przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy.
John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Tolkien najbardziej znany jest jako pisarz, ale był także filologiem. Przy okazji swojej twórczości pisarskiej badał literaturę dawną i znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków m.in. duński, hebrajski, łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki. Podobno pisarz chciał nauczyć się języka polskiego, ale ten okazał się dla niego za trudny…Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej. Był też tłumaczem i autorem wielu wierszy. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej.
Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor trylogii "Władca Pierścieni". J.R.R. Tolkien pracował nad tym dziełem kilkanaście lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką. Oprócz wspomnianego dzieła Tolkien stworzył również kilka krótkich opowiadań, tzw. "Legendarium Śródziemia". Weszły one w skład 12-tomowej "History of the Middle-earth", którą opracował i wydał jego syn - Christopher Tolkien. Napisał również inne książki takie jak „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Silmarillion”, „Niedokończone opowieści”, „Opowieść o Kullervo” czy "Upadek Gondolinu". Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii. Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena zachęcamy do samodzielnego odkrywania twórczości tego pisarza i zagłębienia się w magiczny świat jego książek.
„No cóż, mogło być gorzej, ale też mogło być dużo lepiej.” („Hobbit, czyli tam i z powrotem”)
„Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą.” („Drużyna Pierścienia”)
„My decydujemy tylko o tym, jak wykorzystać czas, który nam dano.” („Drużyna Pierścienia”)
W filmie powstałym w ramach bibliotecznego projektu "Ta książka jest super! - Polecamy" Lena i Maja czytają fragmenty swoich ulubionych książek. Jeśli ktoś nie czytał jeszcze opowieści o psach - Cliffordzie oraz Elfie, o zabawnych przygodach Mikołajka i jego kolegów, o tym, jak Julian Tuwim został poetą lub też o uwielbianej przez dziewczynki Martynce, to gorąco zachęcamy do przeczytania! Zapraszamy po książki do szkolnej biblioteki!
Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego w ramach bibliotecznego projektu "Ta książka jest super! - Polecamy", Oczywiście zachęcamy również do przeczytania książki Janiny Porazińskiej "Pamiętnik Czarnego Noska" , o której opowiada Lena.
Encyklopedia szkolna: Powiedz, gdzie…Powiedz, jak…Powiedz, kiedy…Powiedz, czy wiesz… zawiera zwięzłe odpowiedzi na setki pytań z wielu dziedzin nauki, od biologii po historię i od astronomii po sztukę. Z pewnością każde dziecko czy nastolatek zainteresowany poznawaniem świata odnajdzie tu coś dla siebie.
W bibliotece szkolnej realizowany był projekt "Ta książka jest super! - Polecamy", miał on na celu promocję książek i czytelnictwa. Projektem objęta była grupa uczennic z klas III C oraz V E należąca do Klubu Przyjaciół Książki pod opieką nauczyciela bibliotekarza p. Lidii Sułek. Podczas pracy nad projektem powstał film, w którym Maja poleca książkę Justyny Bednarek pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)". Zapraszamy do obejrzenia filmu i oczywiście przeczytania książki!
Film powstał w ramach realizacji projektu bibliotecznego „Ta książka jest super! – Polecamy”.
Na zajęciach Klubu Przyjaciół Książki uczennice klasy III C oraz V E realizowały projekt biblioteczny „Ta książka jest super! – Polecamy”. Wykonały album zawierający ręcznie wykonane karty z ilustracjami polecanych książek. Album można oglądać w bibliotece. Być może pomoże on niezdecydowanym w wyborze lektury. W ramach projektu powstały również filmy, których celem było zachęcenie do czytania i promocja książek oraz biblioteki. Poniżej efekty pracy dziewcząt – wybrane karty z albumu oraz jeden z kilku filmów.
Klub Przyjaciół Książki zaprasza serdecznie do biblioteki!
Zapraszamy uczniów i nauczycieli do zapoznania się z wystawą publikacji z zakresu doradztwa zawodowego. Ekspozycja zajmuje stałą półkę w naszej bibliotece.
20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W ten dzień przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Oto kilka pozycji z naszej biblioteki związanych z tym tematem. Zapraszamy do korzystania uczniów, nauczycieli i rodziców.
Światowy Dzień Pingwina to święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. Z tej okazji w bibliotece przygotowano wystawkę książek. Zachęcamy do poszerzenia wiadomości na temat tych sympatycznych zwierząt i sięgania po nasze zbiory.
Amelka, Kinga i Dominika gorąco polecają serię „Czytam sobie”. Seria „Czytam sobie” to zestaw książek, które pomagają w nauce czytania. Jest to zestaw trzypoziomowy. Poziom 1 (składam słowa) zawiera książeczki, w których znajduje się maksymalnie 150 – 200 słów, rozmieszczonych w bardzo krótkich zdaniach. Poziom 2 (składam zdania) to książki, które posiadają od 800 do 900 słów, jak również odrobinę dłuższe zdania. Poza tym zaczynają pojawiać się dialogi. Książki z tej części pozwalają na naukę sylabizowania. Poziom 3 (połykam strony) to ostatnia, najbardziej wymagająca część serii. Książki zawierają po 2500 – 2800 słów. Zostały w nich użyte jeszcze dłuższe zdania niż w drugiej serii. Zamieszczono w nich również słownik trudniejszych wyrazów. Dodatkowo są to książeczki interesujące dla dzieci pod względem treści. W naszej bibliotece mamy ich kilkanaście, zapraszamy!
"Mietek, drużyna i piwnica, której nie ma" Marty H. Milewskiej to świetna, pełna ciepłego humoru książka dla młodych czytelników, fanów piłki nożnej i zagadkowych historii. Mietek, bohater książki wpada na pomysł zorganizowania drużyny piłkarskiej, w której mógłby być trenerem albo sędzią. W końcu po wielu perypetiach zespół powstaje, a w nim pojawia się dziewczyna grająca w nogę lepiej od niejednego chłopaka! Osiedlowy team czyni przygotowania do ważnego meczu. Czy uda się go wygrać? Równolegle w książce prowadzony jest wątek detektywistyczny. W kamienicy dzieją się dziwne rzeczy. Przyjaciele odkrywają tajemnicę związaną z tragiczną historią sprzed lat. Jaką? Dowiecie się z książki, warto ją przeczytać!
Pod takim hasłem obchodzimy tegoroczny Tydzień Zdrowia. Z tej okazji w naszej bibliotece można obejrzeć wystawkę materiałów o tematyce zdrowotnej. Zapraszamy!
Zosia z ulicy Kociej to przezabawna seria o perypetiach rezolutnej Zosi i jej zwariowanej rodzinki. Zosia jest dziewczynką rezolutną, inteligentną, wyposażoną w doskonały zmysł obserwacji i potrafiącą świetnie relacjonować rzeczywistość. Poznajemy ją w chwili, gdy wraz z mamą Aliną, tatą Lucjuszem i siostrą Manią, przeprowadza się do domu w podwarszawskich Łomiankach. Jednego możecie być pewni – na Kociej, a także wszędzie, gdzie pojawią się jej mieszkańcy, nikt się nigdy nie nudzi! Książki dają nam dużo śmiechu, ciepła i umiejętnie odwzorowują współczesną (polską) rzeczywistość. Bohaterowie opisani zostali w taki sposób, że mamy wrażenie jakby byli naszymi sąsiadami, kolegami, członkami rodziny. Ich przygody, chociaż nieco zwariowane, też wydają się "z życia wzięte". Ponuraki, drżyjcie! Zosia nie pozwoli Wam się nudzić!
„Trylogia mgły” to zestaw trzech, bestsellerowych tytułów Carlosa Ruiza Zafóna: "Książę Mgły", "Pałac północy" oraz "Światła września". Trzy książki pełne przygód, sensacji i magii adresowane do młodzieży. „Książę Mgły” to debiut powieściowy pisarza, książka zdobyła Nagrodę Edebé. Opisuje niesamowite przygody trzynastoletniego Maxa, jego sióstr i ich przyjaciela odkrywających prawdę w legendzie o złym czarowniku – Księciu Mgły. Prawda okazuje się zatrważająca… Kolejne tytuły – "Pałac północy" i "Światła września” zostały połączone przez wydawcę w cykl, mimo, że treściowo nie nawiązują do siebie. Każda z książek stanowi samodzielną całość. „Pałac Północy”, znajdujący się ciągle w czołówce list bestsellerów, to opowieść o Benie – wychowanku sierocińca i jego przyjaciołach natrafiających na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Niecodzienna przygoda zamienia się wkrótce w śmiertelnie niebezpieczne wyzwanie…W „Światłach września” dwójka nastolatków mierzy się ze złowrogą tajemnicą budzącej grozę rezydencji fabrykanta zabawek.
„Marina” to czwarta z książek dla młodzieży, napisana przez autora. Główny bohater uczy się w szkole z internatem w Barcelonie. Razem z Mariną, nowo poznaną przyjaciółką, śledząc zagadkową damę w czerni, odkrywają owianą grozą historię, rodem z XIX-wiecznych thrillerów…
„Bardzo chciałem napisać taką książkę, którą z przyjemnością sam bym przeczytał jako dzieciak, jako dwudziestotrzylatek, czterdziestolatek czy wreszcie sędziwy osiemdziesięciolatek.” C. R. Zafón
"Asiunia" Joanny Papuzińskiej to historia małej Asi, która przeżyła II wojnę światową, oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia autorki. Trwa wojna, Mama Asi za pomoc chłopcom, którzy napadli na Niemców została rozstrzelana. Dziewczynka wraz z tatą i rodzeństwem musiała opuścić dom rodzinny, podczas tułaczki spędzała czas u różnych, obcych ludzi. Pomimo tego, że było bardzo ciężko, doskwierał im głód i bieda, najważniejsze dla nich było to, że są razem. Wzruszająca opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka.
Komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” Janusza Christy to pierwszy tom najsłynniejszej polskiej serii fantasy. Cykl opowiada o dwóch wojach - dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona oraz przeżywają całą masę zabawnych przygód. W „Szkole latania” Kasztelan Mirmił wyrusza ze swymi dzielnymi wojami - Kajkiem i Kokoszem na Łysą Górę, do Wyższej Szkoły Latania, aby nauczyć się latać na miotle. Nieobecność głównych obrońców Mirmiłowa wykorzystują Zbójcerze i szykują się do kolejnego szturmu na gród. Czy dzielni wojowie zdążą wrócić na czas?
„Okropny Maciuś wariuje z radości” to jeden z tomów serii Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby. Maciuś ma niebieskie oczy, kręcone włosy i zadarty nos. Wygląda jak aniołek, ale jest naprawdę okropny…Znacie Koszmarnego Karolka? Okropny Maciuś jest do niego bardzo podobny…W tej części przygód mały rozrabiaka martwi się, że Mikołaj nie będzie mu chciał przynieść prezentów. Przecież Okropny Maciuś nie spełnił ani jednego dobrego uczynku. Chciałby to zmienić, ale robienie dobrych uczynków to nie taka łatwa sprawa…
"Kroniki Archeo" Agnieszki Stelmaszyk to seria warta przeczytania. Czytając kolejne części nie nudzimy się wcale! Piątka przyjaciół mających rodziców archeologów przeżywa wciąż nowe przygody w różnych zakątkach świata poszukując skarbów, tajemniczych artefaktów, rozwiązując zagadki albo ruszając na pomoc przyjaciołom. Razem z bohaterami odkrywamy tajemnice, legendy i zapomniane historie. Zaglądamy do zakurzonych ksiąg, tajemniczych komnat i grobowców. Cz. 1 cyklu nosi tytuł "Tajemnica klejnotu Nefertiti". Dzięki "Kronikom Archeo" odwiedzicie różne strony świata: Austrię, Egipt, Grecję, Australię, a nawet Japonię. Każdy z tomów serii pozwala na rozwiązanie nowej zagadki i trzyma w napięciu do ostatniej strony. Wartka akcja i mnóstwo humoru. Książki czyta się jednym tchem - polecamy!
"Ulysses Moore" autorstwa Pierdomenico Baccalario to seria fantastycznych powieści dla młodzieży lubiącej przygody, tajemnice i zagadki. Całość składa się z 12 książek. "Wrota czasu" są pierwszą książką w cyklu. Bohaterowie: Jason, Julia i Rick odkrywają w willi Argo drzwi służące do przemieszczania się między miejscami rzeczywistymi a miejscami z wyobraźni. Do ich otwarcia potrzebne są specjalne klucze. Dzięki nim dzieci odwiedzają różne miejsca m.in. starożytny Egipt.
Każda część serii jest tak wciągająca, że koniecznie trzeba przeczytać kolejną. To książki o szybkiej akcji i ciekawej fabule. Od samego początku czuje się fantastyczną atmosferę tajemnicy i magii. Roi się w nich od zagadek i szyfrów. Czasami są pełne humoru, a czasami wywołują dreszczyk strachu. Te książki zaciekawią wszystkich bez względu na wiek. Przeczytajcie koniecznie!
Święta Bożego Narodzenia to niezwykły i cudowny czas. Klimat tych magicznych dni czujemy znacznie wcześniej, kiedy tylko rozpoczyna się grudzień. Polecamy książki w świątecznym klimacie. Przenieście się w cudowne, świąteczne miejsca, pełne niezwykłych bohaterów i ich przygód.
W naszych zbiorach czekają na Was książki, w których dowiecie się czym różni się odkrycie od wynalazku, a odkrywca od wynalazcy oraz wiele opowieści o najrozmaitszych wynalazkach, dzięki którym ludzkość stawiała kolejne kroki w swoim rozwoju.
Zapraszamy do wypożyczania i czytania!


Czy tworzyliście kiedykolwiek samoloty, stateczki czy żabki z papieru? To są elementy japońskiej sztuki składania papieru Origami. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkusza papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami.
Ten rodzaj sztuki został tak popularny w Japonii, że jest obowiązkowym przedmiotem w szkole. Podobno nawet, aby dostać się na jakąkolwiek japońską uczelnię artystyczną, należy wykazać się znajomością Origami. Japończycy, uważają, że Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie. Pierwszy podręcznik Origami przedstawiał aż 49 sposobów wykonania żurawia. Japończycy również stworzyli największego na świecie żurawia, mającego 81,94 m rozpiętości skrzydeł. Zaś najmniejszego wykonał pan Naito Akira, tworząc żurawia z arkusza papieru o wymiarach 0,1mm x 0,1 mm.
Dzisiaj istnieje niezliczona ilość przedmiotów, którą można odwzorować za pomocą złożenia kartki. Są papierowe dekoracje do domów, papierowe rzeźby. Wielu artystów inspiruje się papierowym Origami, tworząc dzieła z innych materiałów. Można spotkać meble, biżuterię czy domy o podobnych kształtach.
Zachęcamy wszystkich do wyczarowania czegoś z papieru. Szeroki wybór literatury, dostępny w naszej bibliotece, pozwoli Wam stworzyć, każdy, wymarzony kształt. Własnoręcznie wykonane Origami może być wspaniałym prezentem, opakowaniem na prezent, zabawką czy dekoracją do domu. Zapraszamy do wypożyczania i składania. Życzymy udanej zabawy.
Pomysł na wprowadzenie Światowego Dnia Zwierząt narodził się już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. W roku 1931 we Florencji odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska.
POLECAMY SERIĘ „Zaopiekuj się mną”
Treść książeczek oparta jest na perypetiach naszych czworonożnych przyjaciół, opowiadają różne historie zwierząt, którym trzeba pomóc. Seria stworzona została przez angielską pisarkę Holly Webb. Pierwszą książeczką jest „Zagubiona w śniegu”, która dla autorki była najtrudniejsza do napisania, ponieważ musiała jej nadać odpowiedni charakter. Pisząc pierwszą książkę nie wiedziała jeszcze, że powstaną kolejne. Pomysł na stworzenie serii o zwierzakach wziął się z miłości do nich. Holly Webb uważa, że więź pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem jest czymś niesamowitym, co warto opisać. Pomysły na kolejne książeczki zazwyczaj oparte są na prawdziwych historiach. Autorka czerpie inspiracje z opowieści znajomych na temat ich zwierząt, ale w głównej mierze pomysłów dostarczają jej dzieci, które podczas spotkań autorskich opowiadają, co przydarzyło się ich pupilom. Fabuła książeczek ma na celu wzbudzenie w dzieciach empatii do zwierząt oraz unaocznienie niezwykłej więzi, jaka może zrodzić się pomiędzy dzieckiem a jego pupilem.
W zbiorach szkolnej biblioteki pojawiły się nowe książki pozyskane w akcji „Kwiatek za książkę” organizowanej przez nauczycieli bibliotekarzy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, dzięki Wam zbiory powiększyły się o nowe atrakcyjne tytuły. Zapraszamy do wypożyczania!
Uczestnicząc w akcji „Oceń książkę” grupa uczniów z kl. IV B wskazała na swoje ulubione książki. Oto one:
„Amelia i Kuba. Kuba i Amelia” Rafała Kosika to cykl dziecięcych książek przygodowych. Adresowana jest do odbiorców w wieku 7-11 lat. Akcja i humor – to podoba się dzieciom!
…polecam tę książkę, ponieważ jest wciągająca i szybko się ją czyta...(uczennica kl. IV B)
„Magiczne drzewo”, Andrzej Maleszka
Magiczne Drzewo to bestsellerowa seria, którą rozpoczyna książka Magiczne Drzewo Czerwone Krzesło. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy nad Doliną Warty przechodzi straszliwa burza. Nawałnica powala magiczne drzewo, z którego ludzie wykonują różne przedmioty posiadające niezwykłą moc…
Lubią ją, bo jest ciekawa…Julia
„Bohaterowie Magicznego Drzewa” Andrzeja Maleszki to nowa seria powieści powstająca równolegle z cyklem „Magiczne Drzewo”. Każdy tom opowiada o nieznanych przygodach jednej z postaci "Magicznego Drzewa". Bohaterem pierwszego tomu jest mówiący pies Budyń. Powieści można czytać niezależnie, nie znając innych części.
To moja ulubiona książka. Jest fantastyczna!... (Kacper Rumiński)
„Mały Książę”, Antoine de Saint-Exupéry
To książka należąca do światowej literatury. Jest pozycją szczególną w twórczości autora. To jedyna książka, której nadał formę baśni i którą sam zilustrował.
…ciekawa i wciągająca (Paulina),
interesująca, momentami wzruszająca…(uczennica kl. IV B)
„Spotkanie nad morzem”, Jadwiga Korczakowska
To powieść o wakacyjnych przygodach dwóch dziewczynek i o ich rodzącej się przyjaźni. Wzruszająca historia „z życia wzięta”, ze szczęśliwym zakończeniem.
Zainteresowało mnie zakończenie książki oraz to, gdy Danusia dowiedziała się, że Elza nie widzi... (Karolina Ciszak)
„Lew, czarownica i stara szafa”, C. S. Lewis
To pierwsza część serii Opowieści z Narnii, liczącej siedem tomów. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii – krainy skutej wiecznym mrozem, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. Powieść dotyczy odwiecznej walki dobra ze złem. Ma cechy baśni, występują tu uosobione zwierzęta, fantastyczne zdarzenia: przemieszczanie się dzieci ze świata fikcji do świata fantazji, są tu także magiczne przedmioty, a dobro zwycięża zło. …zawiera tyle akcji i ciekawych przygód, że mogę ją nazwać najlepszą książką przygodową oraz najlepszą lekturą szkolną wszechczasów…(Kamil Błaszczyk)
„Koszmarny Karolek”, Francesca Simon
Ta i inne książki z serii o Koszmarnym Karolku to śmieszne historie o koszmarnych pomysłach Karolka i jego koleżanek i kolegów z klasy.
Ta książka jest śmieszna i gdy jest mi smutno, to ona mnie pociesza (Ola Korniszuk)
„O psie, który jeździł koleją”, Roman Pisarski
Pełne uroku i ciepła opowiadanie (podobno nawiązujące do autentycznych wydarzeń), którego bohaterem jest chętnie korzystający z usług kolei kundel. Autor ukazuje serdeczną przyjaźń między ludźmi i psem.
Polecam (Bartek)
Uczniowie kl. III C polecają…
Trzecioklasiści brali udział w akcji „Oceń książkę”. To się im podoba:
Książka pt. „Świnka morska” autorstwa Marcina Jana Gorazdowskiego bardzo mnie zainteresowała. Gdy przeczytałam tę książkę, to sama sobie kupiłam świnkę morską. Wiadomości zawarte w tej książce bardzo się przydały podczas opieki nad moją świnką morską o imieniu Kora. Okazało się, że jest w niej dużo prawdy i wiadomości, o których nie wiedziałam. Ciekawostką było to, iż świnki morskie mają sierść np. krótkowłosa biała, dwubarwna, długowłosa i rozetka czyli rozczochrana. Moja świnka morska jest krótkowłosa dwubarwna. Świnki morskie są bardzo często wybierane na domowe zwierzęta, zamiast psów i kotów, ponieważ są mniej wymagające. Gdy świnki są dobrze traktowane, są bardzo miłe i dają dużo radości. Wiem to ze swoich obserwacji. Uważam, że tę książkę warto przeczytać, bo jest bardzo ciekawa i zawiera dużo wiadomości przydatnych, gdyby ktoś chciał zaopiekować się takim zwierzątkiem.
Natalia Suprynowicz kl. III C
Źródło grafiki: http://www.empik.com/
„Dzieci z Bullerbyn”
Napisana została przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren w 1947 r. W tej książce podoba mi się to, że dzieci w tamtych czasach mogły skakać po sianie, bawić się na świeżym powietrzu i spać w stodole. My niestety nie możemy tego robić, ponieważ w miastach są spaliny, nie ma siana i stodół. Ta książka opowiada o tym, że kiedyś wystarczyła lalka ze słomy i sznurek do przesyłania listów przewieszony od domu do domu. A my do życia potrzebujemy tabletu, telefonu, komputera i telewizji. Książka „Dzieci z Bullerbyn” bardzo mi się podoba, jest fantastyczna! Szczerze ją polecam.
Kacper Nadworski kl. III C
Książka pt. „Leksykon szkolny. Nasz świat” wydawnictwa OXFORD UNIVERSITY PRESS zaciekawiła mnie, gdyż jest nieocenionym przewodnikiem po wspaniałościach naszej planety. Od mroźnych arktycznych pustkowi, po palący żar pustyń, od potężnych oceanów i gór do budzących się wulkanów. Książka ta odpowiada na wiele trudnych pytań, na które niełatwo znaleźć odpowiedzi. „Leksykon szkolny” informuje, uczy i wzbogaca wiedzę z zakresu geografii. Zawiera wyjaśnienie pojęć. Jest bardzo przydatnym potrzebnym przewodnikiem, z którego można bardzo dużo się dowiedzieć.
Karol Kostecki kl. III C
Książka pt. „Człowiek i otoczenie” wydawnictwa BGW jest wyposażona w piękne ilustracje, które bardziej zachęcają do czytania. W tej książce można się bardzo dużo dowiedzieć o ludziach, o świecie i wiele innych. Najbardziej zaskoczyło mnie, że codziennie się rodzi ponad 200 000 ludzi. Naprawdę zachęcam Was do przeczytania tej książki.
Oliwier Koziński kl. III C
Źródło grafiki: http://www.vivarium.com.pl
Francesca Simon - Koszmarny Karolek
Koszmarny Karolek ma głowę do koszmarnych pomysłów. Na drodze stoi jego brat Doskonały Damianek. W klasie Karolka nikt go nie lubi, ponieważ jest złośliwy i robi każdemu na złość. Rodzice Karolka próbują zrobić z niego grzecznego synka takiego jak Damianek, ale nigdy to im się nie udaje. Karolek codziennie dostaje karę. Koszmarny Karolek najbardziej lubi oglądać telewizję i jeść chipsy. Rodzice mają Karolka czasami dosyć, ponieważ robi na złość, krzyczy i ogląda cały czas telewizję. Karolek ma w szkole same jedynki, w ogóle się nie uczy do dyktand i nie odrabia prac domowych. Doskonały Damianek jest bardzo dobrym uczniem, codziennie się uczy i pomaga rodzicom. Karolek jest zazdrosny o swojego młodszego brata, bo on nigdy nie dostał żadnej kary. Uważam, że ta książka jest bardzo ciekawa. Najbardziej w niej podobają mi się przygody Karolka, które są śmieszne.
Wenesa Makowska kl. III C
„Koszmarny Karolek”
Warto ją przeczytać. Opowiada o chłopcu urwisie. Koszmarny Karolek ma w głowie mnóstwo koszmarnych pomysłów. Podoba mi się zabawna treść książki, rysunki są świetne, a zachowanie Karolka jest podobne do zachowania wielu dzieci. Chciałbym, aby takich książek było więcej i zachęcam do czytania.
Sandra Waszczuk kl. III C
„Królik miniaturowy”
Króliki miniaturowe zyskują coraz większą popularność w roli naszych domowych pupilków. Ten praktyczny pięknie ilustrowany poradnik przyda się każdemu, kto pragnie poznać bliżej urocze, wesołe stworzenia, jakimi są króliki w wersji mini. Króliki są hodowane przez ludzi od 2 tysięcy lat. W wieku XIX nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania zwierzęciem jako towarzyszem człowieka. Istnieje wiele odmian pochodzących z kraju, w którym je hodowano, Belgii, Holandii, Flandrii. Istniały króliki długowłose, łaciate, czarne, białe, zwisłouche. Karzełek holenderski wywodzi się od królika polskiego. Został użyty do niezliczonych krzyżówek, dając początek nowym, karłowatym rasom. Miniaturowy królik zwisłouchy, pochodzący od karzełka holenderskiego, zyskuje coraz większą popularność. Krótkie uszy i krótka okrągła głowa to cechy królika karłowatego. Nogi są proste, o długości proporcjonalnej do ciała. Jeśli zdecydujesz się na królika – miniaturkę, musisz otoczyć go szczególną troską.
Zuzia Głębocka kl. III C
„Alicja w krainie czarów” Anna Niedźwiecka
Książka bardzo mnie zaciekawiła, a ja lubię czytać książki. Przygody Alicji są niesamowite. Alicja marzy o czarodziejskim miejscu, w którym koty i króliki noszą ubrania i mieszkają w maciupeńkich domkach. Pewnego dnia jej marzenie się spełnia. Biały królik prowadzi ją do wspaniałej i dziwnej krainy czarów. Warto tę książkę przeczytać.
Ola Wojtowicz kl. III C
Źródło grafiki: http://www.taniaksiazka.pl/
Niko Dominiquez „Wojownicy”, wydaw. Olesiejuk
Książka opowiada o wojownikach i ich broniach oraz ich stylach walki. Tymi wojownikami są np. rzymscy gladiatorzy, Wikingowie, honorowi Samuraje i średniowieczni Krzyżowcy. Można też zobaczyć jak się ubierali, jakie mieli znaki na zbrojach i szatach itp. Polecam.
Wiktor Urbański kl. III C
Źródło grafiki: http://www.empik.com/
„Trzy małe świnki” Beata Margouska
Ta książka opowiada o trzech małych świnkach i o złym wilku. Trzy świnki były rodzeństwem, przemierzały świat, szukając miejsca do zbudowania domu. Każda świnka zbudowała sobie dom. Jedna ze słomy, druga z drewna, a trzecia z cegieł. Kiedy domy były gotowe, w okolicy pojawił się wilk, chciał zjeść świnki. Bez trudu zniszczył domek ze słomy i z drewna, a z cegieł już nie. Wilk rozbił sobie na nim głowę, od tej pory świnki zamieszkały w domku z cegieł. Polecam tę książkę, bo jest ciekawa.
Jakub Palec kl. III C
Autor: C. S. Lewis
Tytuł: „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
Ilustrowała: Pauline Baynes
Przełożył: Andrzej Polkowski
Tytuł oryginału: „The lion, the witch and the wardrobe”
Książka opowiada o czwórce dzieci: Łucji, Zuzannie, Piotrze I Edmundzie, które podczas wojny trafiły do ogromnego domu na wsi. Pewnego dnia podczas zabawy jedna z bohaterek – Łucja weszła do tajemniczej szafy i znalazła się w magicznym świecie Narnii, w którym jest zawsze zimno i pada śnieg. Dziewczynka spotkała tam Pana Tumnusa, który zaprosił ją na podwieczorek. Później okazało się, że nieznajomy chce ją schwytać i oddać. Kiedy Łucja wraca do normalnego świata opowiada o swojej przygodzie, w którą nikt nie chce uwierzyć. Gdy następnym razem dziewczyna wchodzi do szafy, za nią idzie zaciekawiony Edmund. W Narnii chłopiec spotyka Białą Czarownicę i jej karła, którzy dają mu do wypicia czarodziejski napój. Po powrocie z magicznej wyprawy, dzieci opowiadają swoje fascynujące przeżycia Zuzannie i Piotrowi. Następnym razem cała czwórka odwiedza tajemniczy świat Narnii. Edmund odnajduje pałac Białej Czarownicy, ale ona jest niezadowolona, że chłopiec nie przyprowadził rodzeństwa. Ponadto jest bardzo zła, że przemija zima, a jej moc i siła są naprawdę ogromne. Łucja korzystając z prezentu, który dostała od Świętego Mikołaja leczy rany Edmunda…
Polecam każdemu tę książkę, ponieważ jest bardzo fascynująca i tajemnicza. Czyta się ją chętnie i z zaciekawieniem, jakie jeszcze przygody będą miały dzieci.
Oliwia Wybraniec kl. III C
Barbara Kosmowska to autorka znanych i nagradzanych książek dla dorosłych i młodzieży. Jest laureatką pierwszych nagród w konkursach: „Dziennik polskiej Bridget Jones” za Teren prywatny oraz „Uwierz w siłę wyobraźni” za Bubę, która została też nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”. Za Pozłacaną rybkę otrzymała I Nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i nagrodę „Książka Roku 2007”.
Książki „Pozłacana rybka”, ”Puszka” i „Kolorowy szalik” to opowieści o dylematach młodości: o wchodzeniu w dorosłość, zmaganiu się z rodzinnymi problemami, pierwszej miłości, pozornej przyjaźni i szkolnej codzienności – po prostu o życiu współczesnych nastoletnich ludzi.
To świetne lektury na długie, nudne wieczory. Polecamy!
Dorota Terakowska to polska pisarka i dziennikarka. Urodziła się 30 sierpnia 1938 roku w Krakowie, tam również zmarła (4 stycznia 2004 roku). Studiowała socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W późniejszym czasie rozpoczęła pracę w „Gazecie Krakowskiej”, „Zeszytach Prasoznawczych” i „Przekroju” na stanowisku redaktorki i publicystki. Pracowała tam przez wiele lat. W 1986 roku wydała zbiór swoich reportaży pt.: „Próba generalna”. A także literacki debiut „Babci Brygidy szaloną podróż”. W 1990 roku założyła dziennik „Czas Krakowski”, a dwa lata później ukazała się „Córka czarownic”. Kolejnymi książkami, które wyszły spod jej pióra, były: „Władca Lewawu”, „Lustro pana Grymsa”, „Samotność bogów” i „Tam, gdzie spadają anioły”. Była trzykrotna laureatką polskiej sekcji Międzynarodowej Izby do spraw Książek dla Młodych. W 2001 roku wydała powieść „Poczwarka”, a w 2003 „Ono”, która przyniosła jej nagrodę Krakowska Książka Miesiąca.
Córka Czarownic
„Córka Czarownic” to powieść fantasy, która jest doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku. Wpisana w roku 1994 na Światową Listę im. H. Ch. Andersena, znalazła się wśród najlepszych książek świata dla dzieci i młodzieży. Tutaj miłość, magia, nadzieja i poświęcenie przeplatają się z cierpieniem i biedą. Jest to przede wszystkim książka o miłości, ale także o jej braku. O dorastaniu. O tym, co w życiu jest najważniejsze. Wszystko to sprawia, że książka ma charakter ponadczasowy.
Tam, gdzie spadają Anioły
Książka „Tam, gdzie spadają anioły” Doroty Terakowskiej porusza uniwersalny problem dobra i zła oraz zmagania się tych dwóch wartości. To piękna powieść o życiu i śmierci, w której każdy odnajdzie coś wartościowego. Ukazuje niesamowitą historię walczącej z rakiem dziewczynki. Wygrywa ona dzięki aniołowi, który opiekuje się nią w trudnych chwilach. Powieść zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych.
Poczwarka
„Poczwarka” to piękna i wzruszająca opowieść o rodzinie, która musi zmagać się z przeciwnościami losu. Bohaterowie powieści - trzydziestolatkowie Adam i Ewa są małżeństwem. Mają starannie opracowany plan na życie. Zdobyli wykształcenie oraz dobrą pracę. Mają wspaniały dom i pieniądze. Jedyne czego brakuje im do szczęścia to dziecko. Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej, niż oczekiwali…
Źródła opisów i grafik: https://merlin.pl, http://www.empik.com
Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjum do biblioteki, w której z pewnością znajdziecie książki odpowiadające Waszym gustom. Ostatnio pojawiło się kilka nowości beletrystycznych. Na półkach spotkacie między innymi utwory Marty Fox, Ewy Nowak, Barbary Kosmowskiej, Doroty Terakowskiej czy też ponadczasowe Krystyny Siesickiej i Małgorzaty Musierowicz. Polecamy również takich autorów jak Dmitry Glukhovsky (cykl Metro), Christopher Paolini (cykl Dziedzictwo), John Ronald Reuel Tolkien (Hobbit, Władca Pierścieni, Silmarillion). W zbiorach biblioteki znajduje się też bogata kolekcja książek przygodowych, podróżniczych, detektywistycznych oraz poradników. Dla Was przygotowany jest osobny regał z interesującymi książkami, w większości zakupionymi w ostatnich latach.
Zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki! Czytanie jest modne, a książka jest dobra na wszystko!
Grzegorz Kasdepke to polski twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jest również scenarzystą programów telewizyjnych i dziennikarzem. Laureat wielu nagród literackich. Jego twórczość odznacza się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka. Książki Grzegorza Kasdepke bawią, ale mają też duże znaczenie edukacyjne. Polecamy najmłodszym czytelnikom książki znajdujące się w naszej bibliotece:
1. „Co to znaczy…101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”
2. „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”
3. „Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu”
4. „Tylko bez całowania! czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami”
5. „Powrót Bartusia czyli Co to znaczy po raz drugi”
6. „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”
7. „Kuba i Buba w szpitalu czyli o prawach dziecka - pacjenta niemal wszystko!”
8. „Do trzech odlicz! Zabawy matematyczne”
9. „Tu i tam z Kubą i Bubą”
10. „Leśne opowieści”
11. oraz książki o przygodach detektywa Pozytywki.
Dzięki staraniom nauczycieli bibliotekarzy zbiory wzbogaciły się o literaturę piękną i popularnonaukową dla dzieci i młodzieży:
Strelnikoff S. – Płazy
Strelnikoff D. – Ptaki
Strelnikoff D. – Ssaki
Strelnikoff D. – Ryby
Strelnikoff D. – Ssaki
Heatley M. – Futbol
Dominguez N. – Piłka nożna
Szmigielski M. – Lukas Podolski
Puygrenier A. – Konie
Dominguez N. – Piraci
Dominguez N. – Wojownicy
Dominguez N. – Zamki średniowieczne
Trifoni J. – Antyczne cywilizacje
100 Stworzeń migrujących i zasypiających…
100 Bezkręgowców
100 Instrumentów muzycznych
100 Maszyn latających
100 Zamków i pałaców
100 Zdobywców kosmosu
100 Złudzeń optycznych
100 Gwiazd i planet
Harrison L. – Po moim trupie
Harrison L. – Upiorna szkoła
Harrison L. – Upiór z sąsiedztwa
Harrison L. – O wilku mowa…
Hynes M. – Szkoła przetrwania
Harris G. – Kocham mojego psa
Brodnicki P. – Po prostu mi ugotuj!
Besson L. – Artur i zemsta Maltazara
Tanaka S. – Sekrety mumii
Chaffin F. – Cywilizacje słońca
Grzebieniowski T. – Słownik angielsko-polski…
Książki już zdobyły swoich pierwszych czytelników!
Czekamy na pozostałych!
Ta niezwykła seria opracowana została z myślą o dzieciach, które zadają różne – czasem trudne, czasem nietypowe – pytania. Na kartach tych książek znajdziecie najdziwniejsze i najbardziej zaskakujące odpowiedzi oraz ciekawie opracowane kolorowe ilustracje. W barwny i przystępny sposób opisują liczne fakty i ciekawostki z różnych dziedzin. Niektóre z tych informacji być może zaskoczą, inne rozśmieszą.
Seria "Odkrywanie Świata" wydawnictwa Olesiejuk to bogata skarbnica wiedzy o świecie. Pięknie oprawione, bogato ilustrowane książki z pewnością zachwycą młodych czytelników. Ciekawie opracowane informacje, ciekawostki i fascynujące fakty przybliżą wiele zagadnień dotyczących otaczającego nas świata. Czytaj i odkrywaj kolejne tajemnice.
Zapraszamy do biblioteki!
Kraina magicznych postaci czeka na Was w fantastycznej, wciągającej serii Brandona Mulla:
- Baśniobór: Gwiazda Wieczorna wschodzi
- Baśniobór: Plaga cieni
- Baśniobór: Tajemnice smoczego azylu
- Baśniobór: Klucze do więzienia demonów
Pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów dla dzieci „The New York Timesa"!
Przygody w Baśnioborze oczarują zarówno dzieci i dorosłych. Wystarczy tylko wziąć książkę do ręki i zanurzyć się w świecie wyobraźni…
Gdzie podziały się wróżki, chochliki, olbrzymy i złe czarownice?
Ukrywają się w Baśnioborze! Przez wiele wieków czarodziejskie istoty ukrywały się w tajemnym miejscu zwanym Baśnioborem, który jest dziś jedną z ostatnich przystani prawdziwej magii. Czarodziejską? Oczywiście. Ekscytującą? Jasne. Bezpieczną?
Cóż, właściwie wręcz przeciwnie. W otoczonym murami lesie pradawne reguły wprowadzają porządek między chciwymi trollami, złośliwymi satyrami, kłótliwymi wiedźmami, psotnymi chochlikami i zazdrosnymi wróżkami. Gdy jednak zasady te zostają złamane, ujawniają się potężne moce zła. Czy uda się uratować Baśniobór?
Zapraszamy do spędzenia czasu znajpopularniejszym literackim Mikołajem.
Mikołajek to seria książek, będąca owocem współpracy francuskiego pisarza René Goscinny’ego (twórca historii) oraz francuskiego rysownika Jean-Jacques’a Sempé (autor ilustracji).
Mikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. I jak to zwykle bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, dorośli nie wiadomo dlaczego uważają je za zupełnie nieodpowiednie. Dlatego zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, choć bardzo się starają być grzeczni.
Odwiedźcie naszą bibliotekę, Mikołajek czeka!
POLECAMY NASTOLATKOM
„Balsam dla Duszy nastolatka” to niezwykła książka, którą każdy nastolatek powinien przeczytać. Jest to zbiór kilkudziesięciu wspaniałych historii, które czasem wywołają na Twojej twarzy uśmiech, czasem wzruszą Cię do łez, ale na pewno pozwolą lepiej zrozumieć trudny proces dorastania. Książka ta jest nie tylko poradnikiem, w którym zaleźć można zagadnienia z dziedziny przyjaźni czy stosunków międzyludzkich.
Książka z serii BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAIwymieniana przez Was w Ogólnopolskich Wyborach Książek, jest już dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy do wypożyczania!
Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.
Sara Bernard przewraca się na lodowisku i łamie nogę. W szpitalu podają jej środki przeciwbólowe i zakładają gips. Kiedy Sara dochodzi do siebie, orientuje się, że nie ma swoich złotych kolczyków.
70. URODZINY PIPPI. W tym roku Pippi Långstrump kończy 70 lat.
Astrid Lindgren wymyśliła postać Pippi w roku 1941. Wtedy właśnie jej chora córka Karin poprosiła o jakąś ciekawą opowieść. W wyobraźni przyszłej pisarki zrodziła się niezwykła dziewczynka przełamująca konwencje świata dorosłych. Dziewczynka, która nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i dużo lepiej radzi sobie ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku, ale za to ma bardzo dobre serce i ogromną wyobraźnię.
Pierwsza książka o Pippi nie od razu spodobała się szwedzkim wydawcom, kiedy jednak w końcu została wydana (w roku 1945), dzieci ją pokochały. Do dziś jest najbardziej znaną na świecie postacią z książek Astrid Lindgren, a jej przygody były kilkakrotnie ekranizowane.
W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki.
ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZANIA
Dzięki staraniom nauczycieli bibliotekarzy zbiory wzbogaciły się o beletrystykę młodzieżową z wydawnictwa Akapit Press.
Literatura napisana z emocjami, empatią, powieści, które miło i przyjemnie się czyta, a są to:
1. „Kaśka Podrywaczka” Marta Fox
2. „Karolina XL Zakochana” Marta Fox
3. „Iza Anoreczka” Marta Fox
4. „Kronika Amora” Coleen Paratore
5. „Powiedz Tak” Coleen Paratore