25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society). Pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 2003 roku. Da ta nie jest przypadkowa, bowiem 25 marca przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy.
John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Tolkien najbardziej znany jest jako pisarz, ale był także filologiem. Przy okazji swojej twórczości pisarskiej badał literaturę dawną i znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków m.in. duński, hebrajski, łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki. Podobno pisarz chciał nauczyć się języka polskiego, ale ten okazał się dla niego za trudny…Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej. Był też tłumaczem i autorem wielu wierszy. Aktywnie działał przy powstawaniu słownika języka angielskiego (Oxford English Dictionary), który został wydany zaraz po I wojnie światowej.
Ten angielski pisarz znany jest przede wszystkim jako autor trylogii "Władca Pierścieni". J.R.R. Tolkien pracował nad tym dziełem kilkanaście lat. Jego postacie posługiwały się stworzonymi przez niego językami. Pisarz niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką. Oprócz wspomnianego dzieła Tolkien stworzył również kilka krótkich opowiadań, tzw. "Legendarium Śródziemia". Weszły one w skład 12-tomowej "History of the Middle-earth", którą opracował i wydał jego syn - Christopher Tolkien. Napisał również inne książki takie jak „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Silmarillion”, „Niedokończone opowieści”, „Opowieść o Kullervo” czy "Upadek Gondolinu". Tolkien zmarł 2 września 1973 roku w Bournemouth w Anglii. Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena zachęcamy do samodzielnego odkrywania twórczości tego pisarza i zagłębienia się w magiczny świat jego książek.
„No cóż, mogło być gorzej, ale też mogło być dużo lepiej.” („Hobbit, czyli tam i z powrotem”)
„Czasem niebezpiecznie jest wyjść z domu, gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą.” („Drużyna Pierścienia”)
„My decydujemy tylko o tym, jak wykorzystać czas, który nam dano.” („Drużyna Pierścienia”)