Wszystkim czytelnikom biblioteka szkolna poleca strony internetowe, gdzie szybko można znaleźć potrzebną książkę o każdej porze dnia i nocy, za darmo.
https://wolnelektury.pl W zasobach Wolnych Lektur znajduje się ponad 5500 utworów. Wiele z nich to lektury szkolne zalecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Są też książki, które przeszły już do domeny publicznej. Jeśli chcecie, możecie ściągać, cytować i przesyłać pliki z książkami uzyskanymi za pośrednictwem tej strony internetowej.
https://lektury.gov.pl to wspólny projekt Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W zasobach platformy znajdziemy obecnie 700 pozycji wybranych z listy lektur obowiązkowych programu podstawowego i rozszerzonego oraz lektur uzupełniających.
https://polona.pl/ to największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki i inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
https://www.youtube.com/playlist?list=PL1163EB8D12B56614
https://www.empik.com/czas-w-domu zawiera dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone`a.
https://woblink.com/katalog/darmowe
https://pl.wikisource.org udostępnia prawie 210000 tekstów 2164 autorów, z których można swobodnie korzystać. To wolna biblioteka tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzi i przechowuje wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.
http://fbc.pionier.net.pl/ FBC to nie tylko biblioteka książek. Serwis ma na celu gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie w sieci materiałów należących do polskich instytucji nauki i kultury. Wiele bibliotek czy domów kultury w Polsce gromadzi zdigitalizowane dokumenty, które udostępnia za pośrednictwem własnych stron internetowych.
FantastykaPolska.pl to autorzy współcześni – kilkaset opowiadań, noweli i powieści z gatunków science fiction, fantasy czy horroru.
Ebooks43.pl udostępnia darmowe książki, często niepublikowane gdzie indziej – np. zbiory felietonów czy esejów.
http://www.chmuraczytania.pl W serwisie jest głównie klasyka literatury, choć w innych opracowaniach niż te z Wolnych Lektur czy polskich księgarni.
https://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/publikacje Bezpłatne e-booki z Instytutu Pamięci Narodowej to świetny przykład na popularyzację wiedzy historycznej.
https://polska-poezja.pl/ Strona oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
https://www.spotify.com/pl/ Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście więcej, jednak wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.
http://audio-bajki.pl/ zawiera nagrania bajek dostępne w serwisie YouTube.
https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom udostępnia zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata., Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Bezpłatnie, bez konieczności logowania.