Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Bo koty są dobre na wszystko.
Na wszystko, co życie nam niesie.
Bo koty to czułość i bliskość.”
F. Klimek

Dzień Kota to idealna okazja, by spotkać się w kociarskim gronie z naszymi czytelnikami. W tym roku obchodzono go 17 lutego. Koty zajmują nie tylko wiele miejsca w ludzkich sercach, a szczególnie wrażliwych na zwierzęcy los serduszkach najmłodszych, ale są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży. Z książek o kotach emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska o nie. Wizerunek kota w książkach jest bardzo różny i ciągle się zmienia. Tajemnicze usposobienie i intrygująca natura kotów odzwierciedlona jest w serii książek „Zosia z ulicy Kociej”. Z okazji Światowego Dnia Kota zaprezentowana została pokaźna kolekcja książek o tematyce kociej, wybrana przez uczniów ze zbiorów naszej biblioteki. Fragmentów ciekawych i zabawnych książek chętnie wysłuchali uczniowie klas młodszych. Niełatwym zadaniem okazało się objaśnianie znaczenia popularnych związków wyrazowych, jak np. „bawić się w kotka i myszkę” czy „spadać jak kot na cztery łapy”. Następnie uczniowie malowali swoich ulubieńców w programie graficznym Paint oraz obejrzeli bajkę „Przygody kota Filemona”
Spotkanie pokazało, że koty nie tylko mruczą i śpią, ale też pozostawiły swoje ślady w literaturze i języku.

  • IMG_9956
  • Collage_Fotor
  • IMG_9951
  • IMG_9953
  • IMG_9952
  • IMG_9955_Fotor_Fotor
  • Collage_Fotor1