Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie wzięli udział w realizacji III edycji  projektu „Znicz dla westerplatczyka” zainicjowanego przez Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku i Zarządu Klubu Szkół Westerplatte.
Od października 2022 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego otoczyli opieką grób Stanisława Kolasy, uczestnika walk o Westerplatte we wrześniu 1939 r. Grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Ignacego Mościckiego – sektor A, kwatera 19, rząd 3, grób 4. Uczniowie zadbali o nagrobek. Składali na nim kwiaty i zapalali znicze w czasie świąt narodowych.
Pod kierunkiem nauczyciela historii, ósmoklasiści przystąpili również do przygotowania wystawy o chełmskim westerplatczyku. Zgłębiali wiedzę o przebiegu walk o Westerplatte, gromadzili ilustrujące je zdjęcia, poszukiwali materiałów o samym Stanisławie Kolasie. Prace nad wystawą ukończyli w lutym 2023 roku. Wystawa prezentowana była w holu głównym szkoły, a następnie w szkolnej Izbie Regionalnej w kąciku z eksponatami z II wojny światowej. Wystawa umożliwiła społeczności naszej szkoły zapoznanie z sylwetką westerplatczyka Stanisława Kolasy.

  • Photo3
  • Photo5
  • Photo6
  • Photo4
  • Photo2
  • Photo1
  • Photo8
  • Photo7