Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przysłowie ludowe mówi „Co zobaczysz na Andrzeja, to się spełni – jest nadzieja”.

Andrzejki to inaczej wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od pradawna są tradycyjnym wieczorem wróżb, a zatem przewidywaniem przyszłości. W tę magiczną noc z 29 na 30 listopada, która obchodzona była w szczególny sposób, zazwyczaj na wsiach, panny zbierały się w domu jednej z nich, by wspólnie oddać się zabawie do białego rana. A miała ona na celu wywróżenie przyszłości, zwłaszcza tej związanej z zamążpójściem. Tradycja ta jest podtrzymywana w wielu polskich domach, choć dziś zapewne już niewiele osób wierzy w moc wróżb.
30 listopada obchodziliśmy w naszej szkole andrzejki – dzień wróżb i zabaw. Uczennice klasy VIIIb, VIIb i Vb wystąpiły w roli wróżbitek i przygotowały stoiska z wróżbami. Ciekawych wróżb było co niemiara, każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy. Z rumieńcami na twarzy czytano, czy wróżba jest pomyślna, czy może niezbyt. Tymczasem okazało się, że w przyszłości będziemy mieć wielu nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy, kucharzy, żeglarzy a nawet artystów. Dziewczęta i chłopcy nie muszą się również obawiać, że nie odnajdą swojej sympatii w przyszłości. Uatrakcyjnieniem wydarzenia były również ciasteczka z wróżbą andrzejkową. Uczniowie upiekli specjalne ciasteczka, włożyli do nich karteczki z wróżbami. Słodkości cieszyły się ogromną popularnością.
Serdeczne podziękowania dla członków Samorządu Uczniowskiego, którzy zaplanowali i zorganizowali zabawę :)