Jest to ogólnopolska akcja organizowana z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia – przez Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycielskiej we Włocławku. Mimo iż przedsięwzięcie cieszy się coraz większą popularnością w całej Polsce - to z powiatu chełmskiego nasza szkoła jest pierwszą, która podjęła się realizacji tego zadania. Celem akcji było promowanie wśród dzieci i młodzieży postawy respektowania etycznego, legalnego korzystania z opublikowanych utworów oraz odpowiedzialnego publikowania własnej twórczości. Udział w akcji polegał na zorganizowaniu przedsięwzięć edukacyjnych związanych z książką, prawami autorskimi, etycznym i legalnym korzystaniem z utworów, upowszechnianiem idei domeny publicznej. W naszej szkole:
• świetliczaki uczestniczyły w zajęciach pt. „Prawa małego autora”. Nasi uczniowie tworzą wiele różnych prac, więc mogli się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy na tych zajęciach. Poznali takie słowa jak plagiat, cytat. Dowiedzieli się także kto to jest autor, i że jako autorzy dzieł mają prawo decydować z kim dzielą się swoją twórczością, dlaczego nie wolno plagiatować cudzych utworów. A przede wszystkim zrozumieli, że należy szanować innych twórców i ich prawa.
• Co komu wolno, czyli o prawie autorskim - z tym tematem zmierzyli się uczniowie klas młodszych na zajęciach dodatkowych przeprowadzonych w bibliotece. Poznali definicje autora, utworu, twórcy, prawa autorskiego, plagiatu, cytatu. Dzieci na zakończenie zajęć zgodnie przyznały, że nie można przypisywać sobie utworów innych osób, tak samo inni nie mogą przypisywać sobie autorstwa naszych utworów (rysunków, wierszy, wypracowań itp.). Obiecali pamiętać, że zawsze trzeba podawać autora dzieła, z którego korzystamy.
• Dozwolony użytek osobisty i publiczny, czyli co możesz wykorzystać zgodnie z prawem. Bądź uczciwy w Internecie. Uczniowie kl. VI b dyskutowali na temat legalnych i nielegalnych źródeł informacji i wspólnie doszli do wniosku, że korzystanie z nielegalnych źródeł jest nieetyczne, złe oraz niezgodne z prawem autorskim. Poznali legalne, darmowe i certyfikowane źródła wiedzy, z których można korzystać, nikogo nie okradając i postępując zgodnie z prawem autorskim, a także z własnym sumieniem i zasadami etycznymi, którymi człowiek powinien kierować się w życiu.|
• Bądź uczciwy w Internecie – o plagiacie i jego konsekwencjach. Na zajęciach komputerowych w kl. VI b i informatyce w klasach VII a oraz II a i II c gimnazjum uczniowie rozmawiali na temat plagiatu, jego rodzajach i konsekwencji stosowania w życiu codziennym. Poruszono również zagadnienia z zakresu udostępniania i ochrony własnej twórczości oraz możliwości wykorzystywania różnych (nie zawsze własnych) utworów, czyli o licencjach. Pracując w grupach lub indywidualnie uczniowie w czasie tych niecodziennych zajęć przygotowali bardzo kreatywne „Myślografie”. Wykorzystano przy tym materiały ze strony: www.bpkpcen.blogspot.com/p/kwietniowi-antypiraci-ksiazkowi.html.
• Wszyscy uczniowi mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej „ ”
na holu głównym w czasie długiej przerwy.
Zajęcia dla uczniów przygotowali: p. Elżbieta Kaczyńska, p. Aneta Kowalewska, p. Wioletta Mazur, p. Przemysław Rogalski, p. Paweł Kudyba. Fotorelację z przeprowadzonych zajęć przesłano na stronę organizatora akcji.