Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
W Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie odprawiono Mszę św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych.
Po nabożeństwie złożono wieńce i wiązanki przy tablicy upamiętniającej więźniów politycznych pomordowanych przez NKWD UB na budynku przy ul. Reformackiej 27A.
Następnie oddano hołd poległym w walce o niepodległość Polski m.in. przy Pomniku Armii Krajowej w Parku Miejskim.
„Wyklęci” i „Niezłomni” byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
Pamiętajmy o tych, którzy wywalczyli naszą wolność.
W upamiętnieniu ofiar komunistycznych represji uczestniczyli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, parlamentu, administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, jednostek oświaty, kultury i zdrowia.
Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk oraz sztandar szkoły wraz z pocztem:
Maciej Wróbel z klasy VIII a
Nikola Turewicz,
Natalia Popielnicka
Gabriel Makowski z VIII e.
Kinga Mazurek
Lena Kozaczuk

  • photo2
  • photo6
  • photo9
  • photo1
  • photo8
  • photo4
  • photo3
  • photo7
  • photo5