W klasie V b w bieżącym roku szkolnym realizowana jest innowacja wychowawczo-metodyczna „PoczytajMy w Ósemce”. Dlatego też uczniowie tej klasy (14 listopada 2018 r.) odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie, która obok Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pomaga im w realizacji tego przedsięwzięcia.
Zajęcia warsztatowe rozpoczęły się od przypomnienia wiadomości z zakresu literatury, dotyczących baśni, bajek i legend. Pani Joanna Sochal, nauczyciel bibliotekarz, przygotowała uczniom kompendium wiedzy z tego zakresu. Treści uzupełniała gazetka tematyczna oraz wystawa zbiorów legend i baśni zebranych w bibliotece. Znalazły się też tu informacje o życiu i twórczości chełmskiego pisarza Longina Jana Okonia.
Uczniowie przynieśli ze sobą książki tego autora, które posiadają w domowych bibliotekach. „Opowieści niedźwiedziego grodu” wprowadziły w magiczny świat naszej przeszłości. Członkinie Klubu Czytelnika: Patrycja, Kornelia, Julia i Aleksandra odczytały legendę „Biały niedźwiedź” opracowaną przez p. Okonia. Wychowawca klasy p. Aneta Kowalewska nie zapomniała również wspomnieć o tym, jak czytanie książek ma ważny i dobroczynny wpływ na wyobraźnię młodych ludzi. Dobra lektura pobudza i ożywia umysł oraz wyobraźnię, wzmaga i rozwija zdolności językowe głównie dlatego, że jest nierozłącznie związana z mówieniem i pisaniem. Jednym słowem czytanie jest bramą do wiedzy. Podczas rozmowy z wychowankami nie zabrakło też treści związanych z tzw. patriotyzmem lokalnym w odniesieniu do rocznicy odzyskania niepodległości. Współczesny patriotyzm to również dbanie o znajomość chełmskiej historii, tradycji, symboli lokalnych. I nie dotyczy tylko Polski i Warszawy, ale i właśnie Chełma i ziemi chełmskiej.
Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach „Na tropie legend chełmskich”. W atrakcyjny dla nich sposób: online - rozwiązywali krzyżówki, tworzyli grę „Milionerzy”, w której pytania związane były wyłącznie z historią i legendami o Chełmie. Spotkanie w bibliotece przybliżyło uczniom literaturę z naszego regionu oraz jej autora, umożliwiło bezpośredni kontakt z książką, rozbudziło zainteresowania czytelnicze.
Na koniec wszyscy obejrzeli wystawę prac plastycznych z okazji XVIII Dnia Papieskiego w 40-lecie Pontyfikatu polskiego papieża Jana Pawła II.
Warsztaty zorganizowały p. Joanna Sochal (nauczyciel bibliotekarz BP), p. Elżbieta Kaczyńska (nauczyciel bibliotekarz SP nr 8) oraz p. Aneta Kowalewska (wychowawca kl. V b).