Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości.”  Józef Piłsudski

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej - w 1945 r. - a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
102. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę ze względu na pandemię nie mogliśmy świętować wszyscy razem w murach szkoły, ale upamiętniliśmy ten dzień, dekorując okna barwami narodowymi. Pięknie wyglądała placówka! Po raz kolejny włączyliśmy się w akcję MEN „Szkoła do hymnu”. 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego” w formie on-line, za pomocą komunikatorów. W ramach tygodnia z Niepodległą nauczyciele przeprowadzili z młodzieżą szkolną wiele ciekawych zajęć związanych tematycznie ze świętem.

  • IMG_7034
  • IMG_7028
  • IMG_7024
  • IMG_7029
  • IMG_7031
  • IMG_7032