Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, 
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”         Wisława Szymborska

29 września 2020 r. uczniowie klas VII i VIII, dyrekcja szkoły, nauczyciele i przewodniczący Rady Rodziców pan Marek Skubiszewski po raz dziewiąty włączyli się aktywnie do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, tradycyjnie objętej patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Twórczość wieszcza narodowego epoki romantyzmu została również przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej.
Szkolne Narodowe Czytanie było okazją do propagowania czytelnictwa oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego. Ponadto stanowiło doskonałą promocję jednego z najważniejszych utworów polskiej literatury romantycznej, który powstał w ważnym momencie dziejowym naszej historii, gdy Polacy za wszelką cenę pragnęli zrzucić pęta zaborcze i odzyskać utraconą po III rozbiorze Polski tożsamość narodową. Nietuzinkowa, osadzona w baśniowej scenerii opowieść o dwóch siostrach – Alinie i Balladynie – stała się bardzo popularna i wywarła inspirujący wpływ na muzykę, malarstwo i rzeźbę, a przede wszystkim przyczyniła się do powstania licznych inscenizacji scenicznych.
Wspólna lektura klasyki polskiej literatury sprawiła nam wiele czytelniczej satysfakcji, bo czyż „istnieje lepszy statek do dalekich podróży, niż dobra książka”?
Organizatorem spotkania był zespół ds. promocji szkoły i zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych.

  • 2
  • 4
  • 6
  • 1
  • 5
  • 3