Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu o Cybernautach, który był finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej. Honorowy Patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.
W ramach III edycji konkursu nasza szkoła zorganizowała dodatkowe działania, mające na celu promocję postawy bezpiecznego korzystania z sieci i nowych technologii, angażując przy tym całą społeczność szkolną.

Szczegółowa prezentacja zadań:

 1. Uczniowie kl. II gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017 zrealizowali obowiązkowy projekt gimnazjalny pt. „Ósemkowe dzieci sieci” - czy są bezpieczne w Internecie?” Główne cele tego projektu to: zwiększenie świadomości uczniów i ich rodziców na temat zagrożeń internetowych, promowanie bezpiecznego serfowania po sieci.
 2. Obecnie realizują projekt „Ósemkowe dzieci sieci” - co robią w Internecie?
 3. O cyberbezpieczeństwie można wypowiedzieć się artystycznie i twórczo. Grafiki komputerowe zwracają uwagę na właściwe zachowania w cyberprzestrzeni.
  MYŚLOGRAFIA
  NETYKIETA Konkurs szkolny na grafikę komputerową
  ROBOTY
  NIE TAKI WIRUS STRASZNY… Konkurs szkolny na grafikę komputerową
  MEMY Konkurs szkolny na grafikę komputerową
 4. Uczniowie, oprócz wiedzy zdobytej podczas zajęć komputerowych, informatyki czy zajęć rozwijających zainteresowania komputerowe w pracowni informatycznej czy Centrum Multimedialnym, poszerzają swoje wiadomości i umiejętności na platformie e-learningowej i zdobywają dyplomy w kursach on-line organizowanych przez np. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Komiksy ze strony Cybernautów są atrakcyjną formą doskonalenia się i uczniowie chętnie do nich zaglądają – w każdej grupie wiekowej.
  Link:
  Z takiej formy doskonalenia się korzystają również rodzice naszych uczniów, jak i nauczyciele.
  Rodzice zdobywają wiedzę ze strony internetowej Cybernautów, rozwiązują quiz http://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/rodzice/.
 5. Na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniowie rozmawiali o zagrożeniach wynikających z braku programu antywirusowego w komputerze czy smartfonie. Wykazując się kreatywnością, przedstawiali swoje wizje wirusa komputerowego.
 6. Tradycyjne formy prezentowania wiedzy to plakaty.
 7. Promocję bezpiecznego korzystania z sieci i nowych technologii podkreślają Ósemkowi Cyberstrażnicy Sali Informatycznej 24 c. Wykonali je uczniowie kl. III gimnazjum na zajęciach technicznych. Wykorzystali przy tym części z komputerów, telewizorów, odbiorników radiowych, agd, itp. CYBER - UPCYCLING!
 8. Wydanie szkolnej gazetki okolicznościowej „Ósemkowe CYBER-RADY”.
 9. "NIE - BEZPIECZNY INTERNET" – spotkanie z pedagogiem.
 10. Debata szkolna „Ósemkowi surferzy, czyli młodzi o bezpieczeństwie w Internecie”.
 11. Przedstawienie teatralne „W królestwie bezpiecznego internetu”.
 12. Program „Technologie z klasą”.
 13. ŚWIETLIKI TO MĄDRE DZIECI, UCZĄ SIĘ, JAK BYĆ BEZPIECZNYM W SIECI” - zajęcia edukacyjne w świetlicy szkolnej.
 14. Przygotowanie:
  - zakładki na stronie internetowej szkoły na temat realizacji konkursu,
  - umieszczanie informacji na portalu społecznościowym fb.
 15. Baza materiałów dla rodziców/opiekunów, nauczycieli, uczniów.
 16. Warsztaty „Hejt i mowa nienawiści”.

Zdaniem koordynatora przedsięwzięcia p. Anety Kowalewskiej - nauczyciela informatyki - projekt „Cybernauci” to w dzisiejszych czasach konieczność. Bezpieczeństwo w sieci jest priorytetowym zagadnieniem nie tylko omawianym na informatyce. Rozwój IT, łatwy i szybki dostęp do Internetu - w szkole, domu, własnym telefonie zmusza dorosłych, dzieci i młodzież do bezpiecznych zachowań. Musimy chronić swoje dane, wizerunek, kontakty, prywatność. Poprzez różnorodne, ciekawe warsztaty trenerzy integrują też całe społeczności szkolne.

I jeszcze jeden plus – to inicjatywa bezpłatna.
https://cybernauci.edu.pl/szkoly-o-nas/
https://cybernauci.edu.pl/o-projekcie/

Zaangażowanie rodziców w inicjatywę:

 • rodzice wspierali uczniów i nauczycieli odpowiedzialnych za poszczególne działania w przygotowywaniu poszczególnych inicjatyw,
 • przygotowywali rekwizyty,
 • brali czynny udział w zajęciach otwartych,
 • kończyli kursy on-line.
 • Z myślą o rodzicach powstała na stronie internetowej szkoły zakładka: „Ósemkowe Cyber-rady”

Oto laureaci ogólnopolskiego konkursu „Cybernauci”:
Szkoła Podstawowa nr 8 im. 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej w Inowrocławiu,
Szkoła Podstawowa im. Wincentego Hipolita Gawareckiego w Małej Wsi,
Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie.

Przy wyborze laureatów Komisja nie uwzględniała poziomu edukacyjnego szkoły. Podczas oceny Jury brało pod uwagę: oryginalność inicjatywy, zaangażowanie różnych grup społeczności szkolnej oraz jakość i estetykę zgłoszonej relacji.

Otrzymaliśmy nagrodę:
projektor multimedialny, aparat fotograficzny, tablet, 3 sztuki, karta pamięci, 3 sztuki.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu. Zapraszamy do wspólnych działań za rok.

Szkoła Podstawowa w Chełmie III miejsce

 

Aneta Kowalewska