Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Są w Polsce takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. To właśnie Wieliczka i Kraków – miasto królów, historyczne serce Polski, ostoja kultury i sztuki.

23 i 24 maja br. uczniowie klasy VIa, VIc oraz VIIa uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa.

Pierwszy dzień wędrówki dostarczył nam wielu wrażeń w kopalni Soli w Wieliczce. Podczas spaceru trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Tego dnia także dużo emocji wywarła jazda gokaratmi po dachu Galerii Bronowice.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Kraków, który przywitał nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego – Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV- wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W Krakowie odnaleźliśmy także okazały pomnik Adama Mickiewicza. Oprócz tego ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan, papieskie okno, dom Jana Matejki, dziedziniec wawelski oraz ziejącego ogniem – smoka.

Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominamy przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie i jego okolicach, do których zawsze pragnie się wracać.

Opiekunami eskapady byli nauczyciele - Aneta Kowalewska, Ewa Skórzewska-Popek, Piotr Turewicz, Agata Wojtasiuk.

  • photo1
  • photo2
  • photo3