Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Udziałem w uroczystym apelu w dniu 13 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły upamiętnili 80. rocznicę likwidacji Stalagu 319 w Chełmie.
Na apelu zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny pt. „Los nasz dla Was przestrogą”. Przybliżył on społeczności uczniowskiej jedną z najtragiczniejszych kart historii naszego miasta – funkcjonowanie w czasie II wojny światowej w Chełmie obozu jenieckiego Stalagu 319.
Dramatyczne i bolesne dzieje obozu przywołały wspomnienia świadków historii, fakty dotyczące warunków bytowych jeńców i ich traktowania przez Niemców, tragiczne dane dotyczące śmiertelności jeńców w obozie oraz sposobów zacierania śladów istnienia obozu przez nazistowskiego okupanta.
Z powagą i w skupieniu uczniowie wysłuchali tej trudnej lekcji historii, która nigdy nie powinna się zdarzyć.
W dniu 15 maja 2024 r. nasi uczniowie uczestniczyli w miejskich obchodach upamiętniania tego wydarzenia. Harcerze złożyli wieńce i zapalili znicze przy pomniku poświęconym ofiarom Stalagu 319 zlokalizowanym na terenie naszej szkoły.
Montaż słowno-muzyczny pt. „Los nasz dla Was przestrogą” zaprezentowany został w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti, jako inaugurujący element miejskich obchodów 80. rocznicy likwidacji Stalagu 319 w Chełmie. Wysoki poziom występu naszych uczniów został nagrodzony gromkimi brawami.
Do udziału w tym ważnym wydarzeniu uczniów przygotowały nauczycielki: Anna Radziszewska-Smutniak, Marzena Stadnik, Agata Wojtasiuk.

  • photo7
  • photo5
  • photo6
  • photo2
  • photo3
  • photo4
  • photo8