Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

17 września 1939 roku Armia Czerwona - bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny - wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.
Dla mieszkańców Kresów Wschodnich sowiecka napaść, rozpoczęta pod pretekstem obrony mniejszości narodowych, oznaczała koniec znanego im świata. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit – żołnierze, policjanci, urzędnicy – padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z nich pozostało tam na zawsze.
Społeczność szkolna Ósemki upamiętniła uroczystym apelem ofary sowieckiej napaści na Polskę.

 • Photo33
 • Photo23
 • Photo32
 • Photo24
 • Photo20
 • Photo17
 • Photo13
 • Photo29
 • Photo15
 • Photo21
 • Photo28
 • Photo34
 • Photo19
 • Photo4
 • Photo10
 • Photo8
 • Photo18
 • Photo25
 • Photo1
 • Photo3
 • Photo31
 • Photo22
 • Photo30
 • Photo2