Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo

W dniach 6-7 czerwca 2023 r. uczniowie z klas piątych wraz z opiekunami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Torunia i Golubia-Dobrzynia.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od wyjazdu z Chełma o 6.00 rano. Około godziny 14:00 byliśmy  w Toruniu. Spacerując z przewodnikiem, podziwialiśmy i słuchaliśmy historii oraz legend poszczególnych miejsc znajdujących się na Starym Mieście: Ratusz Staromiejski, pomnik Kopernika, Flisaka, Dom Mikołaja Kopernika, bazylika katedralna pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Nie mogliśmy również pominąć spaceru wzdłuż średniowiecznych murów obronnych, przy których stoi baszta z XIV wieku, zwana Krzywą Wieżą. Nazwa tej baszty związana jest z jej odchyleniem od pionu aż o 1,46 metra. Po pełnym wrażeń spacerze udaliśmy się po kolejne - do Ogrodu Zoobotanicznego, podczas którego na obszarze 8 ha mogliśmy spotkać około 50 gatunków zwierząt m.in. żubry, rysie, dwa niedźwiedzie himalajskie, surykatki oraz ptaki - bażanty, sowy, pawie, emu, gęsi i łabędzie. W budynku herpetarium zobaczyć mogliśmy płazy i gady, a w ptaszarni egzotyczne ptaki w otoczeniu palm, kwitnących oleandrów oraz storczyków. Na terenie ogrodu rośnie kilkadziesiąt gatunków i odmian drzew oraz krzewów - często rzadkich okazów.

Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej, poznaliśmy historię i tajniki wyrobu toruńskich pierników. Następnie każdy z uczestników własnoręcznie, zgodnie z tradycyjną recepturą, wykonał piernik.

Drugiego dnia odbyliśmy trwający ok. 40 minut rejs wycieczkowym statkiem po Wiśle. Był on znakomitą okazją, by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta. Z pokładu statku mogliśmy podziwiać mury miejskie i baszty obronne oraz gotyckie bramy i wieże średniowiecznych toruńskich kościołów. Po rejsie dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek.

W samo południe dotarliśmy do miejscowości Golub-Dobrzyń, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem XIV-wieczny zamek komturski - gotycko-renesansowej rezydencji Anny Wazówny. Przemierzając zamkowe komnaty, odkryliśmy liczne tajemnice i sekrety tego magicznego miejsca m.in. salę tortur, dormitorium, refektarz, muzeum regionalne. Około godziny 15.00 musieliśmy opuścić Golub-Dobrzyń, przed nami czekała podróż do Chełma.

Program wycieczki był bardzo ciekawy i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Wszyscy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domów.

 • Photo16
 • Photo9
 • Photo18
 • Photo8
 • Photo4
 • Photo25
 • Photo19
 • Photo3
 • Photo17
 • Photo2
 • Photo15
 • Photo11
 • Photo14
 • Photo7
 • Photo13
 • Photo21
 • Photo10
 • Photo5
 • Photo23
 • Photo1
 • Photo24
 • Photo12
 • Photo20
 • Photo6
 • Photo22