Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

30 marca 2023 r. odbyło się spotkanie uczniów z kilku krajów europejskich realizujących projekt eTwinning “Math is Art, Art is Math”, podczas którego każdy z partnerów przeprowadził na żywo eksperyment z rozkwitającymi kwiatami. To doświadczenie jest idealne na wiosnę. Przyroda budzi się do życia, kwiaty intensywnie zaczynają kwitnąć. Czy kwiaty z papieru, włożone do wody mogą naprawdę rozkwitnąć? Sprawdziliśmy. Nasze kwiaty zakwitły i pojawiły się ukryte w nich litery, które utworzą nazwę projektu. Eksperyment jest bardzo prosty w wykonaniu. Wystarczy miseczka z wodą i wycięte papierowe kwiatki. Płatki kwiatka zaginamy do środka. Muszą być tak zamknięte, aby poszczególne płatki nie blokowały się. Kładziemy kwiaty na wodę, a już po chwili możemy obserwować, jak płatki kwiatka się rozwijają. Papier składa się głównie z włókien roślinnych, w których znajdują się kapilary. Kapilary są to cieniutkie rurki, dzięki którym w roślinach woda może być transportowana nawet na wysokość powyżej 10 metrów. Po włożeniu papieru do wody, wskutek sił działających w kapilarach na cząsteczki wody, papier pęcznieje. To dzięki temu zjawisku nasze kwiaty rozkwitły tak, jak zwiędnięte kwiaty po włożeniu do wody. Dzięki temu możliwy jest transport wody do korony drzew, a także przepływ krwi przez nasze naczynia włosowate. Z powodu tego zjawiska nasiąkają również nasze ubrania. Uczniowie klasy 1a wyciągnęli także inne wnioski. Lepiej nie używać kartek technicznych, gdyż im cieńsza kartka, tym kwiatek lepiej i szybciej otwiera swoje płatki. Zdarzyło się, że kwiatek nie rozkwitł do końca, ponieważ woda dostała się do kilku płatków i je do siebie skleiła.
26 marca spotkali się nauczyciele realizujący projekt. To ostatnie spotkania uczestników, gdyż projekt powoli dobiega końca. 

Photo1 

<