Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bieżąca edycja akcji „Rodacy Bohaterom” jest inna niż poprzednie. Głównym powodem zmian jest przede wszystkim epidemia COVID-19. W czasie pandemii co chwila następują zamknięcia i otwarcia granic. Istnieje możliwość, że dary zebrane przed świętami trafią do odbiorców np. dopiero w lutym, czy styczniu. Nie chcemy jednak, mimo tych trudnych warunków, rezygnować z wspierania Kombatantów i naszych Rodaków, zarówno na Kresach, jak i w Polsce.
Dlatego wolontariusze SK Caritas z klasy VII b: Julia Banach, Gabriela Doroszuk, Paulina Dziaduszyńska i Patrycja Góralczyk oraz p. Aneta Kowalewska koordynowały w naszej placówce tegoroczną, X edycję tej akcji.
„Rodacy Bohaterom” to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami. Lokalni koordynatorzy akcji (w Chełmie jest to Straż Miejska) przekazują przygotowane przez wolontariuszy paczki kombatantom we wszystkich ważnych regionach Kresów II RP, do społeczności polskich zamieszkujących jeszcze dawniejsze tereny polskie. Wśród nich znajdują się Łatgalia na dawnych Inflantach, Żytomierszczyzna, Gagauzja i okolice Suczawy, gdzie do dziś pielęgnowana jest polskość.
Do przygotowania „Paczka Pamięci dla kombatantów”, dla polskich pedagogów, dla polskich działaczy, dla polskich seniorów i dla polskich rodzin w podziękowaniu za patriotyzm, za dbanie o miejsca pamięci narodowej, polską kulturę i edukację włączyły się zespoły klasowe: klasa II a (wychowawca p. Elżbieta Dras), klasa II c (wychowawca p. Joanna Wicha), klasa VII b (wychowawca p. Aneta Kowalewska).
Indywidualnie akcję wsparli uczniowie klas III, VI, VII i VIII.
Wolontariusze SK Caritas serdecznie dziękują Uczniom, Rodzicom i Wychowawcom za aktywny udział w przedsięwzięciu.

  • 3
  • 4
  • 1
  • 2