Nasi uczniowie nawet w wakacje wykorzystują swoje talenty świetnie się przy tym bawiąc.
W niedzielę, 6 sierpnia nad Zalewem Maczuły odbył się piknik Bezpieczne Wakacje, podczas którego w wokalne szranki konkursowe stanął Cyprian. Wykonał specjalnie przygotowaną piosenkę żeglarską „Na Maczuły” i zajął II miejsce. Gratulujemy. Ucznia przygotowała nauczycielka Elżbieta Rybak.
Biblioteka szkolna po raz kolejny zorganizowała akcję „Książka szuka domu”. Zaprosiliśmy wszystkich naszych czytelników do „przygarnięcia” interesujących lektur. Książki można było wybierać zupełnie za darmo i bez ograniczeń, bowiem egzemplarze te nie znajdują się w zbiorach biblioteki.
Każda wyłożona książka znalazła nowego właściciela. Bardzo nam miło, że akcja podobała się naszym czytelnikom!
W bibliotece szkolnej w roku szkolnym 2022/2023 kontynuowana była akcja „Kwiatek za książkę”. Każdy chętny czytelnik naszej biblioteki, który przyniósł książkę ze swojej domowej biblioteczki otrzymał roślinkę. Pozyskane w ten sposób książki – 67 egz. - zasiliły zbiory biblioteki. Dziękujemy za liczny udział w akcji!
Uczennice klasy II b - Barbara Krawczyk (opiekun Berenika Zdunek) oraz III A - Maja Kuśniewska (opiekun Jolanta Rozwód) zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Moja mama”. Gratulujemy niesamowitego talentu oraz życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 15 czerwca klasy drugie uczestniczyły w wycieczce do „Parku Żywiołów”. Zwiedzanie rozpoczęli od Zamościa. Tam zachwycali się Ratuszem i malowniczymi kamieniczkami. Następnie wyruszyli do Parku Żywiołów. Czekało na nich wiele atrakcji takich jak: plac zabaw kreatywnych, gospodarstwo domowe, poszukiwanie złota, Dolina Czasoprzestrzeni. Kolejną atrakcję stanowił Park Miniatur Kresowych. Wiele radości dostarczył dzieciom kulkowy plac zabaw Fikoland oraz laserowy tor przeszkód. Dużo można było dowiedzieć się w pokojach Empiria Zmysłów i Żywiołów, gdzie przez zmysły dzieci poznawały otaczający nas świat, sterowali wiatrem, władali dźwiękami przyrody, zobaczyli, jak działa grawitacja. Na zakończenie odbyły się warsztaty z recyklingu – tym razem była to piniata wykonana z pudełek.
Do domu wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi.
Maria Konopnicka tworząc swój bogaty dorobek literacki, nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach. Od 1884 roku ogłaszała utwory dla dzieci, cieszące się ogromną popularnością. Napisała miedzy innymi ,,Śpiewnik dla dzieci”, ,,O Janku Wędrowniczku”, ,,Na jagody” czy poetycką opowieść prozą i wierszem "O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Utwory Marii Konopnickiej rozbudzają wrażliwość estetyczną dzieci. Nauczyciele biblioteki i świetlicy zorganizowali zajęcia dla dzieci, na których uczniowie poznawali twórczość M. Konopnickiej. Zostały im zaprezentowane utwory ze szkolnej biblioteki takie jak: Na jagody, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko, Co słonko widziało wędrując po niebie, O Janku Wędrowniczku. Dzieci wysłuchały niektórych z nich, a następnie miały możliwość wzięcia udziału w szkolnym konkursie plastycznym „Twórczość Marii Konopnickiej”.
Jury konkursowe wybrało czterech laureatów:
Emilia Zarek kl. I D
Pola Brzozowska kl. II B
Nina Kowalczuk kl. II B
Natalia Małysz kl. I D
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Gratulujmy nagrodzonym i życzymy dalszego rozwijania swoich talentów.
Czwartoklasiści odetchnęli z ulgą. Egzamin na kartę rowerową zdany!
Karta rowerowa jest zwykle pierwszym po legitymacji szkolnej dokumentem zdobywanym przez uczniów. W klasie IV szkoły podstawowej uczniowie zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poznają zagadnienia związane z ruchem pieszych i innych uczestników ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem rowerzysty. Uzyskaniem karty rowerowej formalnie potwierdza się nabyte umiejętności teoretyczne i praktyczne, a otrzymujący ją uczeń staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.
20.06.2023 r. uczniowie klas czwartych naszej szkoły uczestniczyli w egzaminie praktycznym na kartę rowerową. Egzamin zorganizowany został na terenie miasteczka w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Chełmie, gdzie pod czujnym okiem policjantów z Komendy Miejskiej Policji Wydziału Ruchu Drogowego i nauczyciela egzaminatora, uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie kierowania rowerem w ruchu drogowym.
Po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, nieletni w wieku 10 -18 lat otrzymują kartę rowerową. Od tego momentu mogą poruszać się samodzielnie rowerem.
Bezpiecznej drogi
14.06.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego studentki trzeciego roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej PANS w Chełmie, w ramach śródrocznych praktyk zawodowych, przeprowadziły zajęcia oraz warsztaty czekoladowe w klasie 1 c. Na początku zajęć studentki przedstawiły krótką prezentację: skąd pochodzi czekolada, czym rożni się w smaku ziarno kakaowca a kakao w proszku oraz o procesie produkcji. Wyjaśniły różnicę między różnymi rodzajami czekolady. Po teoretycznym wprowadzeniu nadszedł czas na praktyczną część warsztatów. Każdy otrzymał swoje stanowisko pracy w szkolnej pracowni kulinarnej, na którym znajdowały się wszystkie potrzebne składniki i narzędzia. Pani Agnieszka omówiła krok po kroku proces tworzenia czekolady, zaczynając od rozpuszczania czekolady bazowej, dodawania aromatów i innych dodatków, aż do ostatecznego formowania czekoladowych kształtów. Uczestnicy mieli okazje wypróbować różnych technik dekorowania czekolady, takich jak temperowanie, nadawanie kształtu przy użyciu foremek, a także ręczne dekorowanie za pomocą specjalnych narzędzi. Uczniowie byli zachwyceni rezultatem swojej pracy. Podczas trwania warsztatów panowała przyjazna atmosfera, a dzieci miały możliwość wymiany doświadczeń i pomocy sobie nawzajem. Warsztaty z robienia czekolady świetną okazją do nabycia wiedzy i nowych umiejętności, także stanowiły doskonałą formę relaksu i zabawy oraz przyniosły ogromną radość i satysfakcję. Była to niezapomniana i smakowita przygoda, która zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Rybak i nauczyciela PANS Pani Agnieszki Grabowskiej.
Z sukcesem zakończył się projekt realizowany od października do maja przez uczniów klas 3a i 3c pod kierunkiem p. Jolanty Rozwód i Wioletty Lewczuk. Głównym celem projektu było zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu. Aktywności podejmowanie w trakcie realizacji modułów sprzyjały rozwijaniu kompetencji kluczowych, które są podstawą do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym i prywatnym. Są one połączeniem wiedzy, umiejętności i postaw, wspierających zarówno rozwój osobisty, aktywne i świadome obywatelstwo, jak i przyszłą możliwość znalezienia zatrudnienia. Działania podejmowane w ramach projektu realizowały podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Każdemu z modułów przypisane były wymagania szczegółowe wchodzące w skład treści kształcenia przede wszystkim z zakresu edukacji matematycznej, ale także edukacji polonistycznej, społecznej i przyrodniczej. Uczniowie swoją działalność skupili wokół ośmiu tematów: matematyka na drodze, u krawca, na święta, w muzyce, w architekturze, w kinie, w zoo i w parku. Uczniowie z radością wykonywali wszystkie zadania i zdobywali sprawności wielkiego matematyka. Obydwie klasy zostały docenione za udział w projekcie otrzymując Certyfikat Wzorowych Matematyków.
Pod takim tytułem odbył się miejski konkurs plastyczny zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie. Na konkurs nadesłano łącznie 123 prace plastyczne z 23 placówek. Tematyka dotycząca Chełma, jego rozwoju, zabytków i przyrody jest bliska również uczniom naszej szkoły. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się:
Wiktoria Petruk klasa 2a nauczyciel – Iwona Molin
Lena Pawłowska klasa 2c nauczyciel – Marianna Niemczuk
Hubert Czapski klasa 4c, Julia Gładysz klasa 6c - nauczyciel – Ewa Słomczyńska
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w kategorii szkół podstawowych w Wojewódzkim Konkursie „JESTEŚMY RAZEM I BLISKO SIEBIE” organizowanym przez wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR), Lubelski Urząd Wojewódzki i Kuratorium Oświaty w Lublinie. Honorowym patronatem objął MEiN. Nagrody dla szkoły odebrali uczniowie wraz z dyrektorem Panią Beatą Tomaszczuk i nauczycielami 20 czerwca 2023 r. na uroczystej gali w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
Zadaniem konkursowym było nagranie 4 minutowego filmu lub przygotowanie prezentacji ukazującej działania szkoły na rzecz integracji dzieci polskich i cudzoziemskich (w środowisku szkolnym, społeczności lokalnej), pomoc uchodźcom, relacje pomiędzy uczniami/członkami społeczności szkolnej różnych narodowości. Główny cel przedsięwzięcia to budowanie relacji i dialogu z osobami z różnych krajów i kręgów kulturowych oraz kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych osób, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców innych krajów i kręgów kulturowych.
W skład zwycięskiej szkolnej drużyny reżyserskiej weszli uczniowie kl. VIII b: Maciej Mazur, Jakub Kowal, Aleksander Raszczepkin, Michał Sapiaszko, Michał Kaniewski i Filip Kurczak.
Film powstał pod kierunkiem: Moniki Szlagowskie (nauczyciel języka polskiego, instruktora ZHP), Elżbiety Rybak (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i Komendanta Hufca Chełm ZHP), Piotr Mazur (nauczyciel języka angielskiego, tłumacza wielu spotkań i działań podejmowanych w projekcie przedsięwzięć) i innych nauczycieli SP nr 8 (ich działania ujęte zostały w filmie).
30 marca 2023 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki. Z tego powodu składamy gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując zaangażowanie w naukę i ambicję.
Tytuł laureata otrzymali:
klasa 1a
Michał Panasiuk – nauczyciel Elżbieta Dras
klasa 1b
Dariusz Orłowski, Franciszek Kijańczuk – nauczyciel Justyna Prystupa
klasa 1d
Emilia Zarek – nauczyciel Joanna Wicha
klasa 2a
Amelia Grabińska, Antoni Oliwiak – nauczyciel Iwona Molin
klasa 2c
Gabriela Dadas – nauczyciel Marianna Niemczuk
klasa 3a
Maja Kuśniewska, Laura Kruk – nauczyciel Jolanta Rozwód
klasa 3b
Juliusz Kołodziej, Igor Orłowski, Laura Wilkołaska, Aleksandra Nowakowska – nauczyciel Alicja Wojcieszuk
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Uczennica naszej szkoły, Emilia Lachowska z kl. VIII b, została wyróżniona w II Wojewódzkim Konkursie Literacko-Plastycznym „Dziady cz. II. Relektura” za opowiadanie pt.: „Słońce dla duszy”.
Praca, którą napisała, została opublikowana w książce wydanej, w ramach przedsięwzięcia, pod nazwą Mickiewicz 2.0. i jest to zbiór opowiadań laureatów, w których wszyscy młodzi literaci wykazali się niezwykłym talentem, kreatywnością i nieograniczoną wyobraźnią. Konkurs polegał na napisaniu pracy inspirowanej utworem A. Mickiewicz „Dziady ’’cz.II.
Gala wręczenia nagród odbyła się 19 czerwca 2023 r. w Lublinie. Na konkurs wpłynęło ok. 90 prac literackich i kilkadziesiąt prac plastycznych. Organizatorem była Fundacja Rozwoju Oświaty Lubelskiej wraz ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie. Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli Marszałek Województwa Lubelskiego, Lubelski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Lublin oraz UMCS w Lublinie.
Emilka pracowała pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Moniki Szlagowskiej, która w nagrodę zaprosiła uczennicę na lody, a w zamian otrzymała wzruszającą dedykację w jednym z egzemplarzy wydanej „Relektury”.
praca konkursowa - Emilia Lachowska kl. VIII b
Głównym celem konkursu było propagowanie idei świadomego planowania kariery edukacyjno-zawodowej, zachęcenia do poznawania świata zawodów oraz środowisk pracy, a także pobudzania aktywności, kreatywności i poszerzania umiejętności z zakresu technologii informacyjnej.
Wśród nagrodzonych i wyróżnionych byli uczniowie naszej szkoły:
II miejsce zdobyła Lena Pawłowska kl.2c (opiekun Marianna Niemczuk)
Wyróżnienie otrzymali Filip Błaszczuk i Zuzanna Hamulczuk kl.3a (opiekun Jolanta Rozwód).
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.'
Zuchy z 10 Gromady Zuchowej „Białe Niedźwiadki” reprezentowały Hufiec Chełm na Chorągwianym Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Na skrzydłach dźwięków”. Dzieci wykonały dwie piosenki: „Stokrotka” i „Idzie zuch”. Wykonanie było brawurowe, zuchy zaprezentowały się z jak najlepszej strony. Mimo że konkurencja z całego województwa lubelskiego była ogromna, nasze zuszki wyśpiewały pierwsze miejsce w swojej kategorii. Dzieci do występu przygotowały bardzo dumne z nich druhny: Joanna Wicha i Wioletta Mazur.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej chętnie uczestniczą w różnych formach dodatkowej aktywności. Dzieci z klas Id i IIIc pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyły poprzez cały rok szkolny 2022/2023 w trzech bardzo interesujących projektach ogólnopolskich „Wirtualne Podróże”, „Z kultura mi do twarzy” oraz „Europa i ja”. Projekty te były skierowane do uczniów zainteresowanych podróżami, kulturą oraz innymi krajami europejskimi. Dzieciom bardzo podobały się zaproponowane w ramach realizacji programów aktywności, a wiedza zdobyta dzięki nim na zawsze pozostanie w ich pamięci. Koordynatorem projektów była pani Joanna Wicha.
Uczniowie klasy 3c pod opieką Wioletty Lewczuk wybrali się do Archiwum Państwowego. Dowiedzieli się, jakie dokumenty są tam przechowywane i na czym polega praca archiwisty. Pani Żaneta pokazała im dokumenty, dzięki którym możemy śledzić losy naszych najbliższych: metrykę urodzenia, świadectwa szkolne, akty ślubu czy zgonu. Mieli też okazję zobaczyć domowe uczniów prace sprzed kilkudziesięciu lat. Nie mogli się nadziwić, z jaką precyzją i starannością zostały one wykonane. Poprzez zachowane akty notarialne mogli zobaczyć, czy ludność naszej okolicy posiadała jakieś dobra materialne: kamienice, ziemię. Dzięki kronikom poznali też historię naszego miasta Chełma. Zobaczyli pierwsze zdjęcia naszej szkoły, a także poznali technikę digitalizacji zbiorów archiwalnych.
Serdecznie dziękujemy pani Żanecie Wasyjczuk za wspaniałą lekcję historii.
W czerwcu bieżącego roku zostały przyznane Europejskie Odznaki Jakości za projekty eTwinning. Miło nam poinformować, że na tej liście znalazła się Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie i otrzymała aż trzy te zaszczytne wyróżnienia za wspaniałą pracę w projektach eTwinning: "DEEP ART", “Happy Kids With STEAM”, “Nature in Art”. To wielki sukces naszej szkoły. W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy 3a pod kierunkiem wychowawczyni - p. Elżbiety Dras pracowali nad projektami, które realizowane były we współpracy z wieloma szkołami z Turcji, Włoch, Litwy, Gruzji, Chorwacji, Macedonii Północnej, Rumunii, Malty, Serbii, Mołdawii, Grecji i Polski. Europejska Odznaka Jakości przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning nauczycielom działającym w partnerstwach, którzy wcześniej zdobyli Krajową Odznakę eTwinning i których projekty uznawane są za wybitne z europejskiego punktu widzenia. Przyznane certyfikaty potwierdzają wysoką jakość naszej projektowej twórczości i są niezmiernie miłym ukoronowaniem naszych wysiłków.
26 kwietnia, w Domu Sztuki Stary Młyn w Uhrze, odbył się XII Finał Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości o Różę Małego Księcia. W eliminacjach do Festiwalu łącznie wzięło udział około 50 wokalistów ze szkół podstawowych i ponad podstawowych. Do finału, po wstępnych przesłuchaniach z naszej szkoły zakwalifikował się Cyprian Wasyjczuk, który ostatecznie zajął trzecie miejsce w kat. A, soliści.
7 czerwca 2023 r. w Hotelu Duet odbył się Bal Ósmoklasistów. Po oficjalnym otwarciu tego wydarzenia przez wicedyrektor -P. Ewę Karpiuk-Koleniec i przedstawiciela rodziców, uczniowie zatańczyli tradycyjnego poloneza. A potem był pyszny obiad, mnóstwo smacznych przekąsek, tort i... wyśmienita zabawa do północy przy znakomitej muzyce.
Organizatorami przedsięwzięcia byli rodzice, którym serdecznie dziękujemy.
Po przerwie spowodowanej pandemią, nasza szkoła powróciła do tradycji organizowania Dni Kultury Regionalnej. Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie wiedzy o szeroko pojętej kulturze i przeszłości regionu, jak również nawiązanie kontaktu z lokalnym środowiskiem artystycznym. Tegoroczne Dni Kultury Regionalnej trwały od 25 kwietnia do 12 maja br. W tym czasie nasi uczniowie spotkali się z regionalistami, którzy przybliżyli im mniej i bardziej odległe dzieje naszego miasta i regionu.
Odwiedzili nas:
- pan Józef Tworek – wybitny znawca chełmskich podziemi kredowych,
- pan dr Andrzej Rybak – specjalista od zagadnienia Stalagu 319,
- pan Jan Markowski – prezes Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Uczniowie mieli również możliwość zwiedzania Izby Regionalnej i zapoznania się z wydawnictwami dotyczącymi miasta Chełma i regionu zgromadzonymi w bibliotece szkolnej.
Organizatorką przedsięwzięcia była P. Marzena Stadnik.
12 czerwca 2023 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie odbyła się gala podsumowująca konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych w województwie lubelskim. Uczestniczył w niej nasz uczeń Kacper Michalski – laureat konkursu historycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Gratulacje Kacprowi, jak i innym laureatom, złożyli Wojewoda Lubelski Lech Sprawka i Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk. Uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę.
Uroczysta gala było również okazją do podziękowania nauczycielom i dyrektorom szkół za pracę dydaktyczną i wychowawczą z uzdolnionymi uczniami.
Kacprowi towarzyszyli: mama, nauczyciel przygotowujący do konkursu - P. Marzena Stadnik oraz dyrektor szkoły – P. Beata Tomaszczuk.
W maju wyłoniono laureatów Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Wszyscy uprawiamy sport - i mali i duzi” skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Był on organizowany i realizowany na LIETUVOS SPORTO UNIVERSITETO KĖDAINIŲ „AUŠROS“ PROGIMNAZIJA od 7 kwietnia do 12 maja 2023 roku.Spośród 113 prac, które napłynęły do organizatorów znalazły się rysunki z Litwy, Gruzji, Turcji, Chorwacji, Mołdawii, Polski i Grecji. Celem konkursu było pogłębianie i rozwój kreatywności, kompetencji poznawczych, społecznych, emocjonalnych i zachęcenie do zdrowego trybu życia. Miło nam poinformować, że w kategorii klas PIERWSZYCH drugie miejsce otrzymał Wiktor Nowosadzki z klasy 1a (wychowawca p. Elżbieta Dras). Wiktorowi gratulujemy zwycięstwa, ale także talentu i wielkiego serca do plastyki.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0mNGUNkvxdn5uVHKJFES3TTkLGVqyRV5ua8XqSjZfB42tUHdx9vcgwmRR1pfCDaWvl&id=100063649504127
W dniach 6-7 czerwca 2023 r. uczniowie z klas piątych wraz z opiekunami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Torunia i Golubia-Dobrzynia.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od wyjazdu z Chełma o 6.00 rano. Około godziny 14:00 byliśmy w Toruniu. Spacerując z przewodnikiem, podziwialiśmy i słuchaliśmy historii oraz legend poszczególnych miejsc znajdujących się na Starym Mieście: Ratusz Staromiejski, pomnik Kopernika, Flisaka, Dom Mikołaja Kopernika, bazylika katedralna pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Nie mogliśmy również pominąć spaceru wzdłuż średniowiecznych murów obronnych, przy których stoi baszta z XIV wieku, zwana Krzywą Wieżą. Nazwa tej baszty związana jest z jej odchyleniem od pionu aż o 1,46 metra. Po pełnym wrażeń spacerze udaliśmy się po kolejne - do Ogrodu Zoobotanicznego, podczas którego na obszarze 8 ha mogliśmy spotkać około 50 gatunków zwierząt m.in. żubry, rysie, dwa niedźwiedzie himalajskie, surykatki oraz ptaki - bażanty, sowy, pawie, emu, gęsi i łabędzie. W budynku herpetarium zobaczyć mogliśmy płazy i gady, a w ptaszarni egzotyczne ptaki w otoczeniu palm, kwitnących oleandrów oraz storczyków. Na terenie ogrodu rośnie kilkadziesiąt gatunków i odmian drzew oraz krzewów - często rzadkich okazów.
Ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej, poznaliśmy historię i tajniki wyrobu toruńskich pierników. Następnie każdy z uczestników własnoręcznie, zgodnie z tradycyjną recepturą, wykonał piernik.
Drugiego dnia odbyliśmy trwający ok. 40 minut rejs wycieczkowym statkiem po Wiśle. Był on znakomitą okazją, by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta. Z pokładu statku mogliśmy podziwiać mury miejskie i baszty obronne oraz gotyckie bramy i wieże średniowiecznych toruńskich kościołów. Po rejsie dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek.
W samo południe dotarliśmy do miejscowości Golub-Dobrzyń, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem XIV-wieczny zamek komturski - gotycko-renesansowej rezydencji Anny Wazówny. Przemierzając zamkowe komnaty, odkryliśmy liczne tajemnice i sekrety tego magicznego miejsca m.in. salę tortur, dormitorium, refektarz, muzeum regionalne. Około godziny 15.00 musieliśmy opuścić Golub-Dobrzyń, przed nami czekała podróż do Chełma.
Program wycieczki był bardzo ciekawy i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń. Wszyscy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do domów.
W naszej szkole, 5 czerwca br., odbyło się szkolenie dla przyszłych realizatorów rekomendowanego programu Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”. W szkoleniu wzięło udział 20 nauczycieli naszej szkoły, w tym też specjaliści. Głównym celem programu jest uchronienie dzieci przed zbyt wczesnym sięganiem po alkohol. Treść zajęć oraz sposób ich realizacji oparty jest na aktualnej wiedzy o czynnikach chroniących i czynnikach ryzyka dotyczących picia alkoholu przez dzieci i młodzież. Kierowany jest on do uczniów klasy IV i V. W jego realizację zaangażowani są nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice, którzy wraz z dziećmi wykonują zadania w domu.
Treści programu są zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego oraz ogólnymi założeniami szkolnego programu profilaktyki.
Szkolenie finansowane było przez Urząd Miasta Chełm w ramach złożonego projektu.
W przyszłym roku szkolnym nasi realizatorzy rozpoczną pracę w poszczególnych klasach.
Co to był za wieczór...
Nagrody wręczone, wspaniałe działania uhonorowane, najnowsze inicjatywy zaprezentowane, a to wszystko w pięknej oprawie muzycznej.
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, koordynatorom projektów, zaangażowanym uczniom i szkołom, które wspierają innowacyjne działania.
Ceremonia wręczenia nagród eTwinning 2023
6 czerwca 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień bez plecaka”. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najciekawszy zamiennik plecaka. Podczas długiej przerwy uczniowie klas 4-8 zebrali się na holu głównym. Jury w składzie: pani wicedyrektor Ewa Karpiuk-Koleniec, Nadia Peszko oraz uczeń klasy 7a, Bartłomiej Kiryk, brało pod uwagę przede wszystkim oryginalność. Uczniowie zaskoczyli komisję konkursową pomysłowością i kreatywnością. Bardzo cieszymy się, że tak wiele osób chciało wziąć udział we wspólnej zabawie.
W konkursie I miejsce zajęła uczennica klasy 4b - Klaudia Manaj, II miejsce uczennica klasy 4b - Maja Tywoniuk, III miejsce uczennica klasy 4a - Maja Dybała. Wyróżnione zostały jeszcze pomysły uczniów - z klasy 7a - Dominika Mazura oraz Antoniego Urbańskiego z klasy 4b. Wszystkie dzieci, biorące udział w zabawie obdarowano również małą, słodką nagrodą.
W niedzielę, podczas Święta Pszczoły, odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Pszczoła – bohater człowieka”. Miło nam poinformować, że uczennica klasy I c Amelia Bieńkowska znalazła się w gronie laureatów, otrzymując II nagrodę.
Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej, w której zostaną przedstawione dobrodziejstwa, jakie niesie ze sobą pszczoła miodna oraz pogłębianie świadomości młodzieży na temat zagrożeń wynikających z masowego ginięcia tych owadów..
Gratulujemy Amelce!
Indianie zawsze budzą ciekawość wśród najmłodszych dzieci. W ostatnim czasie na jednej z lekcji uczniowie klasy I b mieli możliwość bliżej poznać kulturę, obyczaje i tradycje plemion indiańskich. Po zrealizowaniu tematu uczniowie otrzymali nietypową pracę domową, która była tylko dla chętnych. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie i zbudowanie namiotu Tipi. Uczniowie wywiązali się z zadania znakomicie. Zbudowali niepowtarzalne namioty Tipi, pomalowali twarze, wykonali pióropusze a na koniec zabawili się w Indian. Był to na pewno dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy. Gratuluję pomysłowości i kreatywności, tym którzy odważyli się przystąpić do projektu.
31 maja br. Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie świętowała 40 – lecie istnienia. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela celebrowaną przez ks. bp Adama Baba. Po nabożeństwie, w budynku placówki, odbyła się część oficjalna. Podczas jubileuszowych uroczystości posadzono cztery dęby, odsłonięto pamiątkową tablicę oraz wmurowano kapsułę czasu.
W obchodach uczestniczyło mnóstwo gości: parlamentarzyści, samorządowcy z Chełma i regionu, przedstawiciele placówek oświatowych, absolwenci, byli i obecni nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Były piękne przemówienia, mnóstwo życzeń oraz niecodzienna akademia z występami artystycznymi uczniów i absolwentów szkoły. Goście mieli okazję zwiedzić szkołę oraz wpisać się do pamiątkowej księgi. To był dzień pełen wspomnień i wzruszeń.
Przemówienie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 im Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie
podczas uroczystości jubileuszowych w dniu 31 maja 2023 roku
Jego Ekscelencjo, Państwo Posłowie, Panie Senatorze, Panie Kuratorze, Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący, Pani Prezydent, Pani Rektor, Państwo Radni, Szanowni Goście, Nauczyciele, Uczniowie, Absolwenci, Rodzice i Przyjaciele Szkoły, dziś Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie przeżywa niezwykły dzień – Jubileusz 40-lecia Szkoły, który jest okazją do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości. Znany polski dramaturg, poeta i malarz, Stanisław Wyspiański powiedział: „Każdy jubileusz wnosi w życie świeży zapał i nową mądrość”. Aby jasno spojrzeć w przyszłość, należy spojrzeć wstecz i wydobyć z przeszłości to, co najcenniejsze. Tylko w ten sposób będzie możliwe zbudowanie refleksji nad własną pracą i wszystkich tych, którzy przez lata kreowali wizerunek naszej szkoły. Jubileusz łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Jednak i dawniej, i dziś nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Ludzi, dzięki którym wychowankowie nie zadawali sobie pytania „czy?”, ale „jak?” dążyć do doskonałości.
Wokół naszej palcówki zawsze też gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby dzieci. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli swoją obecność w historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali, wspierali. Wielu z nich nie ma już wśród nas, jednak pozostawili po sobie niezatarty ślad swego istnienia Sięgając w przeszłość, przywołujemy pamięci o zdarzeniach i ludziach, które można zobrazować słowami Juliana Tuwima „Szkoło! Szkoło! Gdy Cię wspominam, Tęsknota w serce się wgryza, Oczy mam pełne łez!”
Dzisiejszy dzień jubileuszu przywodzi nam na pamięć bogatą przeszłość tej placówki już bardzo odległą, bo sięgającą lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Na mocy decyzji władz miejskich i oświatowych, w 1982 roku powołano Szkołę Podstawową nr 8, której siedzibą stał się budynek przy ulicy Połanieckiej 10. Obowiązki dyrektora nowej placówki powierzono Pani Sabinie Stadnickiej. Od 40 lat Ósemka jest świadkiem historii pisanej przez wiele pokoleń: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także rodziców i przyjaciół. Do szczególnie doniosłego wydarzenia zaliczyć należy nadanie imienia szkole. W roku 1989 z inicjatywy absolwentów Liceum Pedagogicznego oraz na wniosek dyrektorów chełmskich szkół patronem Ósemki został Bolesław Zygmunt Wirski – nauczyciel, propagator ruchu olimpijskiego, krzewiciel kultury fizycznej i sportu na Ziemi Chełmskiej.
W roku 2000 nasza placówka została przekształcona w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 z klasami sportowymi, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa nr 8 i Gimnazjum nr 6. Od 2006 roku szkoła nosiła nazwę Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 z Oddziałami Sportowymi, w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa nr 8 i Gimnazjum nr 8. W związku z reformą systemu oświaty i likwidacją gimnazjów, od 1 września 2017 r. szkole przywrócono nazwę Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie. Szkoła jednak to nie tylko budynek, to ludzie, którzy ją tworzą, systematycznie dbający o jej rozwój, osiąganie bardzo dobrych wyników edukacyjnych, stwarzanie możliwie najlepszych warunków do nauki, aby uczniowie uczyli się z przyjemnością i mieli świadomość celu swojej nauki, aby każdy z nich mógł osiągnąć sukces, rozwijać umiejętności i pasję sprawiając, że setki młodych umysłów mogło rozkwitnąć i odnaleźć swoje miejsce w świecie.
Dzisiaj wyrażamy nasze uznanie i wdzięczność dla twórców naszej Szkoły, dyrektorów, nauczycieli, byłych pracowników, którzy w minionych latach w niej pracowali. Serdecznie Państwu dziękuję.
Od początku powstania placówki najważniejszym zadaniem było podkreślanie wartość edukacji i uczenia się. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, którzy osiągali wspaniałe sukcesy zarówno w sferze edukacyjnej, jak i poza nią. Jesteście dowodem na to, że nasza szkoła stwarzała solidne podstawy dla waszego rozwoju i wyruszenia na waszą życiową drogę. Patrząc na tych mądrych, inteligentnych i nieprzeciętnych ludzi, czujemy się szczęściarzami, że dane nam było spotkać się w tych murach.
Przez 40 lat szkoła zmieniła się, nie ma już dawnych mebli, pomocy dydaktycznych, jest za to dziennik elektroniczny, komputery, nowoczesne sale lekcyjne, nowoczesne boisko, tablice interaktywne, nowoczesna kryta pływalnia, która przeszła gruntowny remont i została oddana do użytku w 2022 r. Ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury Ósemki, staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd. Dajemy uczniom możliwość zaprezentowania talentów i zainteresowań, a także sprawdzenia się w różnorodnych olimpiadach, konkursach, zawodach sportowych. Motywujemy uczniów do pracy, podejmowania wyzwań, ale również uczymy odpowiedzialności za efekty podejmowanych działań. Sukcesy uczniów dają nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku, ale przede wszystkim satysfakcję i radość.
Naszą misją jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także kształtowanie charakteru i wartości naszych uczniów. Wprowadzamy programy edukacyjne, które promują empatię, szacunek, odpowiedzialność społeczną i świadomość ekologiczną. Chcemy, aby nasi uczniowie byli nie tylko dobrze wykształceni, ale także odpowiedzialnymi obywatelami, gotowymi wpływać na pozytywną zmianę w społeczeństwie. Na koniec zwracam się do moich uczniów z przesłaniem: „Pamiętajcie, że: „Cała mądrość ludzka zasadza się na tym, czego człowiek nauczył się w szkole, ale przekonujemy się o tym dopiero później”.
O naszej szkole można by mówić wiele. Na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze, strukturę. W istocie jednak pozostała taka sama - jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za Państwa obecność w tym tak szczególnym dla nas dniu. Skończyliśmy 40 lat, ale jak mówi Tadeusz Kotarbiński: „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Dlatego z ogromną uwagą staramy się pielęgnować wspaniałe tradycje naszej szkoły oraz korzystać z mądrości ludzi, którzy ją tworzyli. Pozostaje mam mieć cichą nadzieję, że w czasie kolejnych jubileuszy będą wspominać także nasz wkład pracy w życie tej placówki.
Dziękuję za uwagę.
Beata Tomaszczuk
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8
Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie
„Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat”.
1 czerwca – tak jak wskazuje kartka w kalendarzu - w Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie odbył się po raz kolejny festyn z okazji Dnia Dziecka. Ten dzień jest bardzo lubiany w szkole przez wszystkie dzieci, gdyż nie ma wtedy tradycyjnych lekcji w ławkach, a jest zabawa na świeżym powietrzu i wspólne świętowanie.
Podczas festynu, który miał formę szkolnego pikniku, nie zabrakło różnorodnych atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dmuchane zjeżdżalnie, place zabaw do skakania czy też symulator „Byk”. Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili różnorodne gry i zabawy sportowe. Dzieci miały okazję spróbować własnych sił w łamigłówkach intelektualnych, zagrać w gry planszowe, zabawić się z chustą animacyjną. Ogromną frajdę, zwłaszcza tym najmłodszym, sprawiły rysunki na twarzach, skręcanie balonów, malowanie kredą, fotobudka oraz duże bańki mydlane. Humory jeszcze bardziej poprawiła degustacja serków, popcornu czy waty cukrowej.
Dzień minął w miłej i serdecznej atmosferze.
O szkole:
Dyrektorzy:
18 maja 2023 r. uczniowie klas 1a i 1b wyruszyli do Krainy Rumianku w miejscowości Hołowno. Na miejscu mogli doświadczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Poznali dawne obyczaje polskiej wsi, warunki życia oraz rodzaje wiejskich prac. W trakcie wycieczki dzieci uczestniczyły w warsztacie „Mydełka glicerynowe”, wykonując kolorowe i pachnące mydełka. Dowiedziały się również o historii mydła i jego rodzajach. Każdy uczestnik warsztatów zabrał swoje ślicznie zapakowane mydełka do domu na prezent dla bliskiej osoby. W czasie warsztatów z ceramiki dzieci dowiedziały się, jak powstały pierwsze garnki i jakie funkcje pełniły gliniane naczynia w dawnych kulturach. Poznały etapy przygotowania i formowania gliny, wypróbowały różne techniki. Własnoręcznie ulepiły naczynia i figurki, które zabrały ze sobą. Był też czas na zakup pamiątek. Na zakończenie dzieci z ochotą zjadły upieczone kiełbaski. Pobyt w Krainie Rumianku na pewno pozostanie na długo w pamięci pierwszoklasistów.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie plastycznym „Portret Idy Haendel”, którego organizatorem była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Chełmie. Zadaniem uczestników było wykonanie portretu legendarnej skrzypaczki. Poziom konkursu był wysoki. Wpłynęło 77 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
II miejsce – Amelia Grabińska – klasa II a
Wyróżnienie – Wiktoria Petruk – klasa II a
Uświetnieniem spotkania był koncert na skrzypce i fortepian, który stanowił niezapomniane przeżycie dla wszystkich, którzy uczestniczyli w uroczystości.
Życzymy kolejnych sukcesów!
Z okazji 232 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w ramach innowacji ,,Małymi krokami w świat historii” został zorganizowany szkolny konkurs plastyczny pt. ,,Wiwat Trzeci Maj – Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”. Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom historii Polski i kształtowanie postaw patriotycznych. Wszystkie prace były przepiękne. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, aby sprostać zadaniu wybrano prace oryginalne, pomysłowe oraz pełne walorów artystycznych. Zadanie było bardzo trudne, ale po przeglądzie wielu prac podjęto jednomyślną decyzję, przyznając :
1 miejsce – Franciszek Kijańczuk – klasa 1 b – nauczyciel p. Justyna Prystupa
2 miejsce – Amelia Grabińska – klasa 2 a - nauczyciel p. Iwona Molin
3 miejsce – Karolina Stachira – klasa 1 a – nauczyciel p. Elżbieta Dras
4 miejsce – Julia Bojczuk – klasa 2 c – nauczyciel p. Marianna Niemczuk
5 miejsce – Sandra Kister – klasa 1 d – nauczyciel p. Joanna Wicha
6 miejsce – Pola Nawojczyk – klasa 3 a - nauczyciel p. Jolanta Rozwód
7 miejsce – Kornelia Madejek – klasa 1 b – nauczyciel p. Justyna Prystupa
oraz wyróżniła :
- Bartłomiej Łopacki – klasa 1 a – nauczyciel p. Elżbieta Dras
- Aleksandra Łapacka – klasa 1 a – nauczyciel p. Elżbieta Dras
- Hanna Kamińska – klasa 1 a – nauczyciel p. Elżbieta Dras
- Katarzyna Kozieł – klasa 1 a – nauczyciel p. Elżbieta Dras
- Artur Rymar– klasa 1 b – nauczyciel p. Justyna Prystupa
- Alan Bystry – klasa 1 b – nauczyciel p. Justyna Prystupa
- Antoni Podgórski – klasa 1 d – nauczyciel p. Joanna Wicha
- Natalia Małysz – klasa 1 d – nauczyciel p. Joanna Wicha
- Agata Zając – klasa 2 a - nauczyciel p. Iwona Molin
- Pola Wachowicz – klasa 2 c – nauczyciel p. Marianna Niemczuk
- Maja Kuśniewska – klasa 3 a - nauczyciel p. Jolanta Rozwód
- Laura Kruk – klasa 3 a - nauczyciel p. Jolanta Rozwód
Dyplomy i nagrody wręczyła Pani Dyrektor Szkoły Beata Tomaszczuk
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Młodego Naukowca to inicjatywa na rzecz promocji nauki i innowacyjności organizowane w laboratoriach Centrum Studiów Inżynieryjnych w Depułtyczach Królewskich. 19 maja 2023 roku w kompleksie Centrum uczestniczyły dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, młodzież oraz ich rodzice i nauczyciele, studenci i pracownicy naukowo-dydaktyczni. Wśród uczestników byli uczniowie naszej szkoły z klas IIa i IIc. Z dużym zainteresowaniem dzieci zwiedziły infrastrukturę CSI PANS w Chełmie, obejrzały warsztaty w laboratoriach, warsztaty z KMO oraz laboratoriach budownictwa, warsztaty z Akademią Młodych Naukowców. Do szkoły wróciliśmy zainspirowani nowymi pasjami i zainteresowaniami.
Uczniowie klasy 1d wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez MDK. Tematem spotkania był Dzień Matki. Dzieci pod opieką p. Agaty Sobczyk stworzyły samodzielnie wiersz o mamie. Nie obyło się także bez wspaniałych podarunków dla mam. Uczniowie wykonali wspaniałe broszki, które będą wymarzonym prezentem z okazji 26 maja. To były ciekawe zajęcia, które pozostaną na długo we wspomnieniach dzieci.
Uczniowie klasy Id pod opieką swojej wychowawczyni p. Joanny Wichy wzięli udział w konkursie w ramach projektu „Wirtualne podróże”. Wykonali zadanie, które polegało na wymyśleniu tematu majowego spotkania na żywo z panią Sabiną Piłat, autorką kanału na Yotube „Nauka w plecaku”. Za swoje pomysły klasa została nagrodzona wspaniałym zestawem gier planszowych. Taki prezent na pewno będzie świetnym urozmaiceniem przerw pomiędzy lekcjami.
Uczniowie klas trzecich w dniach 17 – 18 maja uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Aura, niestety nie była zbyt sprzyjająca wędrówkom po górach, mimo to uczestnikom wycieczki dopisywały wspaniałe humory. Udało nam się odbyć spacer Aleją Miniatur „Wonderful Woorld” w Parku Rozrywki i Miniatur „SABAT w Krajnie, która umożliwia niezwykłą podróż przez wszystkie kontynenty i gdzie zobaczyć można najsłynniejsze budowle świata. Zawitaliśmy również do ruin średniowiecznego zamku w Chęcinach i Jaskini Raj – jednej z najbogatszych w nacieki krasowe jaskiń w Polsce. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy stolicę regionu świętokrzyskiego - Kielce i odbyliśmy spacer po rezerwacie skalnym Kadzielnia. Wycieczkę zakończyła wizyta w św. Katarzynie i opatowskich podziemiach. Wyprawa dostarczyła nam wielu ciekawych przeżyć i doświadczeń. Okazało się, że bez względu na pogodę, wspólnie można wspaniale spędzić czas i poznawać nowe zakątki Polski.
15 maja 2023 r. przy pomniku pamięci Ofiar Stalagu 319 zlokalizowanym na terenie naszej szkoły, odbyły się uroczystości upamiętniające 79 rocznicę likwidacji obozu.
Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacja uczniów naszej szkoły. Organizatorem uroczystości był Urząd Miasta Chełma oraz dr Andrzej Rybak Prezes Stowarzyszenia Rocznik Chełmski.
Nasi ósmoklasiści w krótkim montażu słowno-muzycznym przybliżyli zebranym dramatyczną historię Stalagu 319 oraz więzionych w nim jeńców. Po czym nastąpiło uroczyste złożenie wieńców i kwiatów przez: Dorotę Cieślik Zastępcę Prezydenta Miasta Chełm, Longina Bożeńskiego Przewodniczącego Rady Miasta Chełma, prof. Józefa Zająca Senatora RP, Elżbietę Bajkiewicz–Kaliszczuk Kierownika Biura Konsula Honorowego Ukrainy w Chełmie, Rafała Bukowskiego Dyrektora Biura Poselskiego Anny Dąbrowskiej-Banaszek, Zygmunta Gardzińskiego delegata Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Wiązankę złożyła również Beata Tomaszczuk Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 wraz z uczniami.
,,Talent usycha, jeśli nie padnie na żyzną glebę wyobraźni".
Leonardo da Vinci
W naszej szkole uczą się bardzo zdolne dzieci. Często rozwijają swoje umiejętności i talenty na licznych kołach zainteresowań, a czasem ukrywają się w domowym zaciszu, pracując dla samych siebie, pragnąc spędzić przyjemnie czas...Nie zawsze chętnie odkrywają swoje zdolności i czasem trzeba je zachęcić do podzielenia się nimi szerzej.
Okazją do pochwalenia się ,,Ósemkowymi Talentami Plastycznymi"stało się 40-lecie naszej szkoły.
Udało się ,,wyłuskać" kilka ,,perełek"- uczennic, które zgodziły się przekazać swoje piękne prace na tegoroczną wystawę. Są to:
Maja Ryszkiewicz z klasy 4a,
Amelia Klajnert z klasy 5c,
Sandra Nadworska z klasy 7a
oraz Natalia Szarafin z klasy 8c.
Dziewczynki są utalentowane, ale także bardzo pracowite. Często biorą udział w różnorodnych konkursach plastycznych i osiągają w nich sukcesy.
Mamy ogromną nadzieję, że wielu uzdolnionych plastycznie uczniów nabierze większej odwagi i w kolejnych latach podzieli się z całą społecznością swoimi talentami plastycznymi.
Uczniowie naszej szkoły Dariusz Orłowski - klasa I b i Inka Kozieł - klasa III b wzięli udział w sesji zimowej ogólnopolskiej olimpiady Olimpusek. Olimpiada Olimpusek polegała na rozwiązaniu przez uczniów zintegrowanego sprawdzianu poruszającego zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej. Testy zawierały pytania o różnej skali trudności, ale nasi uczniowie doskonale sobie poradzili, gdyż Dariusz Orłowski zajął II miejsce w kraju, uzyskał tytuł laureata oraz nagrodę książkową, Inka Kozieł zajęła 9 miejsce w kraju i również uzyskała tytuł laureata.
Dyplomy i nagrodę przekazała uczniom Dyrektor Szkoły - Pani Beata Tomaszczuk.
12 maja uczniowie kl. I – II udali się do Biblioteki Publicznej w Chełmie na spotkanie z pisarzem Leszkiem Talko, miłośnikiem literatury kryminalnej. Dzieci miały możliwość zapoznania się z jego bogatą twórczością. Autor na swoim koncie ma wiele ciekawych pozycji literackich, napisał m.in. ,,Nowe przygody Bolka i Lolka. Domowi odkrywcy.”, „Pomocy jestem tatą”, „Staś i Nel. Zagubiony klejnot w Indii” i wiele innych. Podczas spotkania dzieci mogły zadawać pytania i dowiedzieć się wielu ciekawych historii z życia autora oraz wysłuchać fragmentu książki pt. ,,Nowe przygody Bolka i Lolka. Domowi odkrywcy.” Uwieńczeniem spotkania było pamiątkowe zdjęcie z panem Leszkiem Talko oraz autograf pisarza.
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Ziemi”. Wychowawcy na godzinie wychowawczej zapoznali swoich uczniów z przygotowanym materiałem przez p. Monikę Lenart oraz p. Karolinę Nadolską – Tatys. Święto przypomina nam o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Ziemia to dom: ludzi, zwierząt i roślin. Głównym celem tej lekcji było uświadomienie uczniom, aby zadbali o środowisko zaczynając od swojego najbliższego otoczenia, gdyż to właśnie małe kroki są początkiem dużych zmian. Ponadto każda klasa przygotowała ,,Życzenia dla Ziemi”.
Zuchy, harcerze oraz uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję głośnego czytania poezji w autobusach CLA oraz akcję prospołeczną „Nie depczcie poezji”.
Pierwsza z nich miała na celu czytanie utworów Wisławy Szymborskiej – patronki roku 2023 w autobusach komunikacji miejskiej, którą koordynowały Pani Agata Wojtasiuk, Joanna Wicha i Wioletta Mazur. Pasażerowie mieli okazję wysłuchać wierszy Szymborskiej, co nie zdarza się na co dzień.
Zuchy i harcerze udali się wraz z druhną Moniką i druhną Elą przed bibliotekę publiczną, aby na chodniku pisać cytaty naszej noblistki. Przechodnie i osoby przybywające na targi z zaciekawieniem przyglądali się działaniom zuchów. Cytaty były duże, kolorowe i czytelne.
Może w taki właśnie sposób poezja Szymborskiej stanie się bliższa zwykłemu człowiekowi?
Z okazji Jubileuszu rodzice naszych uczniów podzielili się swoimi wspomnieniami. Dostarczyli zdjęcia ze swoich lat szkolnych, z których powstał krótki filmik.
5 maja 2023 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w wycieczce do Lublina.
Głównym punktem programu było zwiedzenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Miejsca, które chroni przed zapomnieniem tragiczne wydarzenia okresu II wojny światowej. Po pełnym skupienia i powagi pobycie na terenie dawnego obozu koncentracyjnego, uczniowie złożyli hołd jego ofiarom zapalając przy mauzoleum znicz pamięci.
Następnie ósmoklasiści odwiedzili Ogród Botaniczny, wzbogacając swoją wiedzę o różnorodnej roślinności, ale również podziwiając jej urok o tej porze roku.
Pobyt w Lublinie zakończył spacer po Starym Mieście.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Anna Gieleta, Mariusz Koniuszewski i Piotr Sadura. Organizatorem wycieczki była nauczycielka historii Marzena Stadnik.
Szkolny konkurs na Makietę Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie został rozstrzygnięty. Praca konkursowa polegała na wykonaniu dowolną techniką makiety, która przedstawia budynek szkoły i jej otoczenie. Oceniano oryginalność pomysłu, wkład pracy, estetykę wykonania, kreatywność oraz zgodność z tematem. Prace konkursowe zostały ocenione. Uczniowie otrzymali oceny i dyplomy pamiątkowe.
W konkursie wzięli udział uczniowie klasy: VIII b, VIII e, VII a oraz IV c.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji międzyszkolnego konkursu na prezentację multimedialną w języku angielskim zorganizowanym przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie. W tym roku należało przygotować prezentację pt. ,,Healthy you’’, a zadanie polegało na przygotowaniu slajdów na temat zdrowego trybu życia i odżywiania. Uczniowie naszej szkoły nie tylko zajęli pierwsze miejsce, jak w ubiegłym roku, ale również dwa pozostałe na podium.
I miejsce - Maciej Seniuk
II miejsce - Dominik Mazur
III miejsce - Emilia Spyrka
Prezentację na bardzo wysokim poziomie wykonał także Tomasz Michalczuk, który również został doceniony i nagrodzony przez jury. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dnia 9 maja 2023 r. odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowego Odżywiania zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie klas 8 oraz 7 pod opieką opiekunów SU przygotowywali kolorowe kanapki, pełne niezbędnych makro- i mikroskładników do zdrowego funkcjonowania organizmu. W czasie przerwy po 2. i 3. godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję spróbować wyrobów w ramach tej akcji. Wszyscy degustatorzy byli pod wrażeniem wyglądu i smaku kanapek, do tego stopnia, że wszystkie kanapki zniknęły z pater jeszcze przed końcem przerw! Uczennice z klasy 8c przygotowały również tablice informacyjną na temat pozytywnego wpływu zdrowego odżywiania, aby uczniowie mieli okazje dowiedzieć się więcej w tym temacie i móc podejmować świadome decyzje żywieniowe.
W dniu 27 kwietnia 2023 w naszej szkole odbyły się zawody pływackie dla klas III.
Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom zawodów, była popularyzacja pływania jako czynnej formy uprawiania rekreacji sportowej i spędzania czasu wolnego. Impreza skierowana była przede wszystkim do dzieci klas III, które stawiają pierwsze kroki w nauczaniu pływania, a jednocześnie chciałyby w przyszłości kontynuować swoja przygodę z pływaniem w klasie sportowej o takim właśnie profilu. Zawody polegały na wyścigu stylem dowolnym sztafet poszczególnych klas. Po zaciętej walce najlepsza okazała się klasa 3A, drugie miejsce zajęła 3B a trzecie miejsce 3C. Przy organizacji zawodów dzielnie pomagały dziewczęta z klas VIII (młodzieżowe organizatorki sportu). Nad bezpieczeństwem czuwali dzielni ratownicy obiektu, a Panie wychowawczynie dopingowały swoich podopiecznych wraz z koleżankami i kolegami z poszczególnych klas. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła wszystkim pamiątkowe dyplomy i puchary.
Każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody Dnia Ziemi, aby pokazać, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. W tym roku p. Karolina Nadolska – Tatys wraz z p. Moniką Lenart, korzystając z aplikacji Ekomobilni, przygotowały grę terenową dla uczniów kl. IV-VIII. wykorzystując udostępnione kody QR. Taka forma gry pozwoliła na przełamanie konwencji siedzenia w ławkach i zachęciła uczniów do aktywnego udziału w rozgrywce. W rywalizacji brały udział 2-3 osobowe drużyny z danej klasy. Uczniowie, skanując odnalezione kody, podróżowali przez różne krainy, pomagając mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów, które ich nękały. W formie interaktywnej rozrywki uczestnicy musieli zwalczyć przyczyny marnowania żywności czy zmian klimatycznych oraz poszerzyć swoją świadomość w wielu tematach, które mają wpływ na planetę.
W kategorii IV-VI pierwsze miejsce zajęła klasa VI a, którą reprezentowali: Patryk Bornus oraz Aleks Król. Natomiast w kategorii VII-VIII zwyciężyła klasa VIII a, skład drużyny: Kinga Zacharczuk, Krzysztof Sajuk, Mateusz Tulikowski.
Mamy nadzieję, że dzięki tej formie zabawy, uczniowie zastanowili się nad problematyką ekologii oraz wprowadzeniu w życie pro-ekologicznych nawyków.
19 kwietnia 2023 roku odbył się IV Powiatowy Konkurs Recytatorski - Mój dziecięcy świat w Szkole Podstawowej nr 6 w Chełmie. Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice: Hanna Kamińska z klasy I a oraz Maja Kuśniewska z klasy III a, wyłonione w I etapie konkursu w świetlicy szkolnej. W zmaganiach konkursowych w kolejnym etapie wzięło udział trzydziestu uczniów z siedemnastu placówek. Nasze uczennice wykazały się niezwykłym talentem recytatorskim i uzyskały tytuły laureata. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie wzięli udział w realizacji III edycji projektu „Znicz dla westerplatczyka” zainicjowanego przez Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku i Zarządu Klubu Szkół Westerplatte.
Od października 2022 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego otoczyli opieką grób Stanisława Kolasy, uczestnika walk o Westerplatte we wrześniu 1939 r. Grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Ignacego Mościckiego – sektor A, kwatera 19, rząd 3, grób 4. Uczniowie zadbali o nagrobek. Składali na nim kwiaty i zapalali znicze w czasie świąt narodowych.
Pod kierunkiem nauczyciela historii, ósmoklasiści przystąpili również do przygotowania wystawy o chełmskim westerplatczyku. Zgłębiali wiedzę o przebiegu walk o Westerplatte, gromadzili ilustrujące je zdjęcia, poszukiwali materiałów o samym Stanisławie Kolasie. Prace nad wystawą ukończyli w lutym 2023 roku. Wystawa prezentowana była w holu głównym szkoły, a następnie w szkolnej Izbie Regionalnej w kąciku z eksponatami z II wojny światowej. Wystawa umożliwiła społeczności naszej szkoły zapoznanie z sylwetką westerplatczyka Stanisława Kolasy.
Uczniowie klasy 1a uczestniczyli w interaktywnej i angażującej lekcji przygotowanej w aplikacji Nearpod. W ten sposób powtórzyli wiadomości zdobyte w projekcie eTwinning “Math is Art, Art is Math”. Nearpod jest świetną platformą edukacyjną, która pozwala łączyć prezentacje i inne materiały z różnymi interaktywnymi aktywności typu: quizy, memory testy, dopasowywanie w pary, teksty z lukami. Największe emocje wzbudziła grywalizacja - quiz polegający na wspinaniu się na szczyt. Dzieci rywalizowały z innymi partnerami projektowymi i same ze sobą. Grały dwa razy, odpowiadały poprawnie i coraz szybciej, więc był progres. Pokonały samych siebie, zajmując najpierw drugie, a potem pierwsze miejsce na podium. Cała lekcja była w języku angielskim i przy wsparciu wychowawczyni bardzo angażowała pierwszoklasistów. Odpowiednio dobrane treści i aktywności uruchomiły niesamowitą motywację. Uczniowie poprosili o link do lekcji - poprosili o pracę domową. Chcą w domu, sami, niezależnie od innych, wykonać zadania kolejny raz i uzyskać lepsze wyniki. Koordynatorem projektu jest p. Elżbieta Dras.
Z okazji Jubileuszu 40 – lecia naszej szkoły odbył się szkolny konkurs dla klas IV – VIII na autorski „Wiersz o matematyce”. Uczniowie, przełamując mit, że matematyka jest trudna, mieli w minimum ośmiu wersach przedstawić matematyczne zagadnienia w sposób ciekawy i łatwy do zapamiętania. Dla uczniów naszej szkoły zadanie konkursowe okazało się dość łatwe i powstały liryki o wiele dłuższe. Uczniowie w swoich utworach opisali zmagania z matematyką poprzez humorystyczne rymowanki, jak również powstały poważne utwory zawierające pojęcia z tej dziedziny nauki.
Uczestnicy, biorący udział w przedsięwzięciu, wykazali się znajomością tematu oraz kreatywnością w tworzeniu prac konkursowych.
Miejskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w którym brał udział poczet sztandarowy naszej szkoły, rozpoczęły się koncertem patriotycznym w wykonaniu Szkolnego Chóru “Rapsodia” w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie. Po krótkim koncercie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.
Po zakończeniu mszy św. delegacje złożyły kwiaty przy Mauzoleum na Górze Chełmskiej. Następnie wszyscy udali się na Plac Niepodległości, gdzie po złożeniu meldunku dowódcy Garnizonu Chełm, wciągnięciu flagi i odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosił Jakub Banaszek - prezydent Chełma.
Tradycyjnie odbył się apel pamięci i oddana została salwa honorowa.
Podczas uroczystości zatańczony został polonez z zespołem Pieśni i Tańca z władzami miasta na czele. Uczestnicy mieli też okazję posłuchać piosenek i pieśni patriotycznych w wykonaniu Kapeli Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.
W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, chełmscy radni, przedstawiciele Urzędu Miasta Chełm oraz licznych instytucji, jednostek, służb mundurowych oraz poczty sztandarowe chełmskich szkół.\
Joanna Wicha z okazji 40 – lecia szkoły zorganizowała akcję składania życzeń „Ósemce” przez placówki z całej Polski. Akcja została ogłoszona na wielu nauczycielskich grupach facebookowych. Prośba o życzenia została też wysłana do prawie 600 szkół drogą mailową. Życzenia, jakie otrzymała nasza szkoła, miały różnorodną formę: listów gratulacyjnych, wiadomości e-mail oraz samodzielnie wykonanych laurek i kartek.
W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 40 – lecia w naszej szkole został zorganizowany szkolny konkurs plastyczny pt. ,,Moja szkoła ma urodziny’’. Głównym celem konkursu było:
- włączenie uczniów w uroczyste obchody 40-lecia szkoły;
- rozwijanie kreatywności i twórczości artystycznej uczniów;
- promowanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów, a także posługiwanie się różnymi technikami plastycznymi.
Na konkurs płynęło 96 prac, które odznaczyły się twórczością i kreatywnością. Komisja konkursowa w składzie; pani E. Dras, M. Chrabąszcz, M. Niemczuk, J. Prystupa, E. Słomczyńska z przyjemnością oglądała ciekawe pomysły młodych uczestników i z trudem wybrała 36 prac. Mamy nadzieję, że uczniowie dalej będą rozwijać zdolności plastyczne.
Tytuł laureata otrzymali :
- Oliwia Abramowicz kl.IIIa
- Bartek Dyczko kl.IIb
- Amelia Grabińska kl.IIa
- Damaris Łatka kl.IIIc
- Hanna Kamińska kl.Ia
- Stanisław Kania kl.IIc
- Aleksandra Łopacka kl.Ia
- Bartek Łopacki kl.Ia
- Julita Michalczuk kl.Ib
- Patryk Nowosad kl.IIb
- Tomasz Oleszczyński kl.Va
- Maja Romanowska kl.IVa
- Maja Ryszkiewicz kl.IVa
- Nikola Stelmaszczuk kl.IIb
- Alan Więsyk kl.IIIb
- Szymon Zubczyński kl.IIb
Wyróżnieni :
- Amelia Basaj kl.IIIa
- Wiktoria Bil kl.IIb
- Filip Błaszczuk kl.IIIa
- Hubert Czapski kl.IVc
- Jan Danieluk kl.IIIb
- Aurelia Iwańczuk kl.Id
- Amelia Klajnert kl.Vc
- Oliwia Koziołek kl.VIc
- Laura Kruk kl.IIIa
- Magdalena Matusiak kl.IIIa
- Pola Nawojczyk kl.IIIa
- Miłosz Niemiec kl.IIIb
- Aleksandra Nowakowska kl.IIIb
- Wiktoria Rudy kl.IIIc
- Szymon Slawiński kl.IIc
- Orest Sultan kl.Id
- Filip Tapałaj kl.IVc
- Pola Wachowicz kl.IIc
- Zuzanna Winiarska kl.IIc
- Agata Zając kl.IIa
Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk pogratulowała uczniom i wręczyła pamiątkowe dyplomy.
W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 40 – lecia w naszej szkole został zorganizowany szkolny konkurs literacki pt. „Za co lubię moją szkołę”. Głównym celem konkursu było:
- włączenie uczniów w uroczyste obchody 40-lecia szkoły.
- inspirowanie dzieci do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, rozbudzania wyobraźni i kreatywności.
- stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych umiejętności literackich.
Na konkurs płynęło 79 wierszy/rymowanek. Komisja konkursowa wskładzie: pani W. Lewczuk i pani M. Niemczuk z przyjemnością czytała ciekawe pomysły autorów i z trudem wyróżniła 30 laureatów. Mamy nadzieję, że uczniowie dalej będą rozwijać swoje zdolności twórcze.
Tytuł laureata otrzymali :
KLASY PIERWSZE
Michał Panasiuk, Katarzyna Kozieł, Marcin Gieleta, Artur Rymar, Alan Bystry, Nikola Dobrzańska, Grzegorz Saputa, Piotr Semeniuk, Milena Berniker, Iza Kołodziej, Wojciech Sobczyk
KLASY DRUGIE
Agata Zając, Karina Prączko, Nikodem Dąbrowski, Liliana Bąkowska, Aleksander Oszust, Jan Oszust, Marcel Wdowiak, Malwina Pastuszak, Stanisław Kania, Kacper Kluziak
KLASY TRZECIE
Maja Majgier, Pola Nawojczyk, Krzysztof Wicha, Adrianna Mochniej, Miłosz Niemiec, Jakub Rusakiewicz, Damaris Łatka, Wiktoria Sokolik, Maria Turewicz
Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk pogratulowała uczniom i wręczyła pamiątkowe dyplomy.
Dnia 28 kwietnia w Chełmskiej Bibliotece Publicznej, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chełm, odbył się IX Festiwal Piosenki Ułańskiej organizowany przez Przedszkole Miejskie Nr 13 w Chełmie. Patronat medialny objęło Radio BON TON i Super Tydzień Chełmski. Każdy solista prezentował jeden polski utwór o tematyce ułańsko - żołnierskiej. Naszą szkołę reprezentował Marcin Gieleta z kl. 1a i zdobył zaszczytne II miejsce, pięknie śpiewając pieśń "Wojenko, wojenko". Ucznia przygotowały panie: Elżbieta Dras i Anna Radziszewska-Smutniak. Bardzo cieszymy się z sukcesu Marcina i życzymy mu kolejnych!
Uczniowie klas 1-3 w kwietniu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Jana Paderewskiego w Chełmie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym koncercie. Dzieci podziwiały talent swoich kolegów. W ich wykonaniu usłyszały melodie popularne i filmowe, poznając przy tym brzmienie wielu instrumentów muzycznych. Wśród nich były: akordeon, gitara, flet, saksofon, fortepian, skrzypce, bębenek i ksylofon. W tym dniu towarzyszyły im niezapomniane przeżycia, które rozbudziły w nich zainteresowanie muzyką i szkołą. Być może i nasi wychowankowie niebawem staną się uczniami tej szkoły. Czekamy na kolejne tak inspirujące spotkanie.
Z okazji 40-lecia naszej szkoły, otrzymaliśmy wiele wzruszających wspomnień od byłych uczniów. Absolwenci podzielili się swoimi historiami z czasów szkolnych lat, przypominając sobie pierwsze dni w szkole, niezapomniane lekcje, przyjaźnie, nauczycieli i dyrektorów, którzy kształtowali ich młode umysły. Te cenne wspomnienia są dowodem na wartość edukacji, jaką otrzymali w naszej szkole i będą z nami na zawsze. Dziękujemy naszym absolwentom za ich wsparcie i za to, że są częścią historii naszej szkoły.
O ty dniu radosny, O ty Trzeci Maju,
zapachniałeś kwieciem w całym polskim kraju.
W dniu 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas: VI c, V a, IV b wraz z chórem, składającym się z uczniów klas czwartych. Występujący przedstawili społeczności uczniowskiej okoliczności uchwalenia pionierskiej w Europie ustawy zasadniczej, zatwierdzonej 3 maja 1791 r. podczas obrad Sejmu Wielkiego. Uczniowie położyli nacisk na determinację twórców konstytucji, którzy zostali zmuszeni stoczyć walkę o jej funkcjonowanie z przeciwnikami reform w Rzeczypospolitej.
Przypomnienie kluczowych wydarzeń z przeszłości pozwala współczesnym kultywować pamięć o działaniach polskich patriotów, którzy w XVIII wieku podjęli próbę ratowania Ojczyzny przed upadkiem.
Uroczystość przygotowały: p. Agnieszka Szczepanik oraz p. Anna Radziszewska-Smutniak. Dekoracje wykonały: p. Ewa Słomczyńska i p. Marzena Chrabąszcz. O nagłośnienie zadbał p. Paweł Kudyba.
20.10.2020 r. (ponad 2 lata temu) odbył się szkolny konkurs poetycki o Patronie Szkoły Bolesławie Zygmuncie Wirskim. Konkurs poetycki skierowany był do uczniów klas IV-V i polegał na napisaniu wiersza o Patronie oraz jego recytacji w obecności komisji konkursowej, w której skład weszły p. Elżbieta Kaczyńska i p. Justyna Prystupa. Uczniowie z wielką powagą oraz godnością recytowali utwory, których byli autorami. Ujmujące kompozycje wierszy, które komisja z wielkim entuzjazmem oraz zachwytem wysłuchała, zostały nagrodzone.
Z okazji Jubileuszu 40-lecia naszej placówki przypominamy liryki naszych uczniów.
Uczeń klasy VIII c, Kacper Michalski został Laureatem Konkursu Historycznego organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Do konkursu Kacper przygotowywał się pod kierunkiem nauczycielki historii Marzeny Stadnik.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
26 kwietnia 2023 r. na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych – I grupa, uczniowie 10-12 lat, II grupa, uczniowie 13-15 lat. W grupie II drużyna z naszej szkoły w składzie: Michał Kaniewski, Jakub Kowal i Dawid Zarychta, zdobyła III miejsce.
Celem turnieju było popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej.
Podczas turnieju rozegrane zostały cztery konkurencje: test ze znajomości przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, jazda rowerem po torze przeszkód oraz po miasteczku ruchu drogowego.
Drużynę przygotowywała Pani Marzena Chrabąszcz.
Gratulujemy:)
Dziś klasa 2b rozpoczęła swoje muzyczne zmagania z bum bum rurkami. Każdy z nas gra na flecie, dzwonkach, a więc czas, by stworzyć coś wspólnie. Nie lada wyzwanie przerodziło się we wspaniałą zabawę i moc niesamowitej satysfakcji. Sto lat, sto lat Ósemko z okazji Twoich 40 urodzin.
Opis zwycięskiego projektu w konkursie Nasz projekt eTwinning 2023 opublikowano na https://www.facebook.com/
Uczniowie klasy 1a, realizując projekt eTwinning „Math is Art, Art is Math”, wykonali ćwiczenia interaktywne w postaci pokoju zagadek. Escape room cechowała ciekawa fabuła, tajemnica, misja, logiczne myślenie, wykorzystanie poznanych wiadomości, działanie i dzięki temu lekcja zamieniła się w przygodę przepełnioną emocjami. Dopiero rozwiązanie wszystkich zadań i najtrudniejszych zagadek doprowadziło pierwszoklasistów do sukcesu, czyli odnalezienia zaginionych dzieł sztuki. W galerii wyeksponowano także prace dzieci. Escape room to rozrywka, która dostarczyła podopiecznym p. Elżbiety Dras wielu emocji i pozwoliła utrwalić wiedzę poznaną w projekcie.
Mówią, że książki to najlepszy przyjaciel człowieka. Książki od wieków mają ogromny wpływ na życie człowieka, stając się nieodzowną częścią naszej egzystencji. O korzyściach związanych z czytaniem różnorodnych lektur mówi się od lat. Czytanie książek to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim rozwój i możliwość poznania czegoś nowego. Regularne czytanie wpływa – między innymi – na zasób słownictwa i poprawia pracę mózgu. Czytanie książek pobudza również wyobraźnię, ułatwia komunikację, zwiększa wrażliwość i wiedzę ogólną oraz uczy myślenia. Dzieci, które lubią czytać dla przyjemności z dużą swobodą piszą wypracowania, są kreatywne, tolerancyjne, pięknie wypowiadają się, posiadają dużą wiedzę o otaczającym świecie. Książki relaksują i rozwijają nasze horyzonty. Są zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Czytanie poprawia pamięć, ułatwia koncentrację, kształtuje charakter, pogłębia wiedzę, budzi kreatywność, a nawet poprawia sen.
Nasza biblioteka ma wielu młodych czytelników, którzy doceniają czytanie jako efektywny sposób spędzenia wolnego czasu, dlatego na holu przed biblioteką nauczyciele bibliotekarze wykonali dekorację, przy której uczniowie mają możliwość wykonywania fotografii. Mamy nadzieję, że dekoracja ta będzie wspaniałym elementem promocji czytania. Oto nasi „uskrzydleni” czytelnicy.
Uczniowie klasy 1a dowiedzieli się, czym jest perspektywa i rysowali dzielnice wymyślonego miasta eTwinning inspirowane obrazami zawartymi wprezentacji “Miasto w oczach artystów”. Z każdej pracy, wykonanej przez partnerów projektu eTwinning “Math is Art, Art is Math”, został wycięty jeden obiekt i w ten sposób stworzono dzielnice miasta eTwinning. Prace naszych najmłodszych uczniów znalazły się w jednej z propozycji wspólnego obrazu "Miasto eTwinning". Koordynatorką projektu jest wychowawczyni klasy p. Elżbieta Dras.
25 kwietnia 2023 r. trzyosobowe drużyny lokalnych szkół podstawowych brały udział w grze terenowej ,,Czapla Express’’ zorganizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie. Zadaniem uczestników było przejście wyznaczonej trasy, wykonanie zadań, za które przyznawano punkty oraz zebranie figurek czapli umieszczonych w różnych miejscach. Drużyna naszej szkoły w składzie: Kinga Zacharczuk, Michał Kaniewski i Kacper Michalski zdobyła drugie miejsce. Gratulujemy sukcesu.
W piątek 21 kwietna społeczność naszej szkoły włączyła się w coroczne akcje ekologiczne „Sprzątanie Ziemi”, „Sprzątamy dla Polski” i „Operacja Czysta Rzeka” mające na celu troskę o środowisko naturalne w swojej najbliższej okolicy oraz kształtowanie postaw odpowiedzialności za wspólne dobro. Uczniowie z klas I – VIII porządkowali teren wokół szkoły, pobliskie ulice oraz las Borek. Zebrane surowce zostały posegregowane i przygotowane do transportu. Uczniowie kolejny raz wykonali wspaniałe, małe, ale bardzo ważne kroki w wielkiej sprawie. Czysta planeta to sprawa każdego z nas!
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej poprzez wykorzystywanie praw autorskich.
Z tej okazji zorganizowane zostały zajęcia dla uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach, odgadywały zagadki związane z literaturą dziecięcą. Zapoznały się z rodzajami zbiorów bibliotecznych. Uczestniczyły w zabawach literackich i układały puzzle z wizerunkami bajkowych postaci. Wykonywały również zakładki do książek techniką origami. Spotkanie to było świetną okazją do przypomnienia dzieciom zalet czytania oraz jak należy dbać o książki. Uczniowie dowiedzieli się także co to są prawa autorskie i dlaczego należy się do nich stosować.
Zajęcia przeprowadziły p. Elżbieta Kaczyńska, p. Lidia Sułek i p. Anna Marciniak-Marek.
Z okazji Jubileuszu 40-lecia naszej szkoły 5 kwietnia 2023 r. odbył się Szkolny Konkurs „Patron Szkoły – Bolesław Zygmunt Wirski”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas 4-6, którzy wykazali się wiedzą na temat życia i działalności nauczyciela, propagatora ruchu olimpijskiego, krzewiciela kultury fizycznej i sportu na ziemi chełmskiej.
Pierwsze miejsce ex aequo zdobyli: Jagoda Fic kl. 6 c, Mikołaj Kołodziej kl. 5 b, Szymon Kozaczuk kl. 5 b. Drugą lokatę uzyskał Mateusz Górnicki kl. 6 a. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Góralczyk kl. 5 a.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Konkurs zorganizowały nauczycielki historii: p. Agnieszka Szczepanik i p. Marzena Stadnik.
20 i 21 kwietnia 2023 r. uczniowie wszystkich klas posadzili drzewa przy szkole z okazji 40-lecia naszej Ósemki. Obok każdego z drzew znajduje się informacja upamiętniająca obchody 40-lecia Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie. Akcja sadzenia drzew, tuż przed Dniem Ziemi, to jeden ze sposobów uczczenia Jubileuszu Szkoły. Każde drzewo to jeden rok z historii szkoły. Obok waloru historycznego, inicjatywa ma też wartość ekologiczną. W ten sposób uczniowie pozostawią po sobie ślad pozytywnie wpływający na środowisko, o którego ochronę starają się dbać każdego dnia. Takie działanie symbolizuje pewną trwałość wokół przemijającej rzeczywistości, jednoczy uczniów, przypomina im o ważnym wydarzeniu, znaczy czas i miejsce tego wydarzenia oraz przyczynia się do umocnienia więzi ze swoją szkołą.
Zuchy 10 GZ „Białe Niedźwiadki” i harcerze 8 DH „Niewidzialne Dłonie” chętnie dbają o przyrodę. 21 i 22 kwietnia wzięli udział w akcji „Operacja Czysta Rzeka”. Dzieci oczyściły teren wokół szkoły oraz Las Borek. Czysta Ziemia jest przyszłością nas wszystkich! Czuwaj!
Uczniowie klas I-III chętnie włączają się we wszystkie akcje mające na celu uczczenie pamięci bohaterów naszego kraju. Po raz drugi dzieci wzięły udział w akcji Muzeum „Polin” „Żonkile”. Akcja ta miała na celu upamiętnienie 80 – tej rocznicy powstania wgetcie warszawskim. Udział w akcji wzięły udział klasy: Ib, Id, IIIc pod opieką swoich wychowawczyń. Koordynatorem akcji była p. Joanna Wicha.
W bieżącym roku szkolnym Samorząd Uczniowski SP nr 8 wspólnie z biblioteką i świetlicą szkolną zorganizował zbiórkę nakrętek. Dnia 24 kwietnia 2023 r. zakończono drugą część zbiórki i wszystkie nakrętki zostały przekazane do redakcji Super Tygodnia Chełmskiego, by wesprzeć akcję ,,Obudź się Angelika’’. Dziękujemy uczniom, rodzicom, wychowawcom i nauczycielom, którzy aktywnie uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. Zbiórka nakrętek nadal trwa. Liczymy na Wasz udział.
18 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do I Powiatowego Konkursu Literackiego „Biblionerzy na Szóstkę”.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ireny Lendlerowej w Chełmie, a współorganizatorem jest Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie.
Konkurs ma na celu m.in. popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych podzielonych na dwie kategorie wiekowe (kl. IV – VI i VII – VIII).
Uczniowie mieli za zadanie wypełnić test (z zakresu podanych w regulaminie lektur szkolnych) przesłany przez organizatora w celu wyłonienia jednego finalisty z każdej kategorii wiekowej, który weźmie udział w etapie powiatowym.
Finał konkursu odbędzie się 30 maja 2023 r. w Chełmskiej Bibliotece Publicznej w formie teleturnieju Milionerzy. Rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w trakcie trwania konkursu, a wszyscy uczniowie, którzy odpowiedzą na dwanaście pytań z wylosowanego przez siebie zestawu, otrzymają tytuł Biblioner na szóstkę. Naszą szkolę reprezentować będą:
w kategorii kl. IV – VI
JULIA SKUBISZEWSKA kl. VI B (nauczyciel j. polskiego p. Agata Wojtasiuk)
w kategorii kl. VII – VIII
WIKTORIA KAMIENIECKA kl. VIII C (nauczyciel j. polskiego p. Ewa Skórzewska-Popek).
Eliminacje szkolne zorganizowały i przeprowadziły p. Elżbieta Kaczyńska i p. Lidia Sułek.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
Uczniowie klasy 1d wzięli udział w ważnym wydarzeniu, jakim jest uczczenie 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dzieci uczestniczyły w akcji „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Dzięki „Żonkilom” dzieci w przystępny sposób poznały najtrudniejsze dzieje historii naszego narodu. Własnoręcznie wykonane żonkile, jako symbol bohaterstwa walczących w powstaniu, były z dumą noszone przez dzieci cały dzień.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję odbyć ciekawą przygodę. 27 marca odwiedził nas Pan Grzegorz Chachura, który w przecudowny sposób opowiadał o swojej wyprawie na kontynent – Ameryce Południowej, a dokładniej do Brazylii i nad Amazonkę, najdłuższą i najszerszą rzekę świata. Swoją opowieść rozpoczął od informacji, w jaki sposób dostać się do Brazylii. Opowiedział, jak udało mu się zorganizować wyprawę do dżungli. Pokazał uczniom, jak działa port w Manaus. Wspólnie z uczniami ustalił ekwipunek, potrzeby na wyprawę po amazońskiej puszczy. Pokazał niezbędne narzędzie – maczetę, bez której wizyta w tropikach byłaby bardzo trudna. Dowiedzieliśmy się, dlaczego nie można rozstawiać namiotu na ziemi, tylko śpi się pod podwieszanym dachem w hamakach. Oglądaliśmy też jednego z największych pająków oraz drapieżne piranie. Wiemy, też, że to tukany są zwiastunami zmieniającej się aury. Spotkanie z Panem Grzegorzem było wspaniałą lekcją, chętnie posłuchalibyśmy też o jego kolejnych wyprawach w inne rejony naszej wspaniałej planety.
We współczesnym świecie coraz mniej ludzi szanuje i docenia wartość sztuki teatralnej. Wielu uważa teatr za przestarzały i nieodpowiadający dzisiejszemu stopniowi rozwoju sztuki audiowizualnej. Nasi nauczyciele, twierdzą, że żywa gra aktorska potrzebna jest człowiekowi w dobie pośpiechu i konsumpcjonizmu. Dlatego przynajmniej dwa razy w roku szkolnym organizujemy naszym uczniom wyjście na przedstawienie. W tym semestrze zbiegło się ono z obchodzonym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru. Sztuki teatralne, w których uczestniczymy, skupiają się na prezentowaniu pozytywnych wzorców i dróg postępowania, pokazują, że dobro zawsze wygrywa ze złem, wzbogacają wiedzę o człowieku i świecie, w którym dziecko funkcjonuje. Każdy spektakl niesie jakieś przesłanie i morał. Uczymy naszych wychowanków, że wyjście do teatru, to wydarzenie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Ważne jest choćby uwrażliwienie na dobranie i utrzymanie odpowiedniego stroju, właściwe zachowania w czasie wystawiania sztuki, czyli o wychowanie, dobre maniery i kulturę osobistą. Nasze dzieci wiedzą, że w czasie spektaklu pod żadnym pozorem nie wolno jeść, pić, używać telefonów komórkowych lub w jakikolwiek inny sposób przeszkadzać innym widzom. Uwagę skupiamy również na sztuce i wysiłku aktorów, włożonym w jej stworzenie, przez co uczymy szacunku do pracy swojej, jak i innych ludzi.
28 marca uczestniczyliśmy w spektaklu „Ach, ta Pipi” przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Zobaczyliśmy bardzo ciekawą historię małej Pippi, dzięki której przekonaliśmy się, co znaczy i jak ważna jest, szczególnie dzisiaj, tolerancja. Śledząc przygody bohaterki, mogliśmy się wiele nauczyć. Po pierwsze tolerancji dla innych. Pippi, nie jest typową dziewczynką, nie ma rodziców, inaczej wygląda i nieco dziwnie się czasem zachowuje. Mimo to nie jest wcale gorsza od innych, wręcz przeciwnie, dzięki jej odwadze wiele osób uniknęło poważnych kłopotów. Pippi pokazała, że czyjaś odmienność nie powinna oznaczać wykluczenia oraz że każdy człowiek zasługuje na szacunek. Przekonaliśmy się, jak cudownie można spędzać czas w grupie z rówieśnikami. Takie wspólne przebywanie nauczyło nas empatii, wiemy, że kiedy pojawią się kłopoty, nie jesteśmy sami. Dziewczynka nauczyła nas także miłości do zwierząt, z którymi ma świetny kontakt. Potrafiła nie tylko zatroszczyć się o swoją małpkę, czy mieszkającego na werandzie konia, ale nie było jej straszne poskromienie wielkiego tygrysa czy strasznego boa dusiciela.
Przedstawienie było bardzo efektowne, gdyż aktorom towarzyszyły niezwykłe lalki teatralne, wiele wesołych piosenek oraz kolorowe projekcje multimedialne. Mamy głębokie przekonanie, że to dobre i twórcze przeżycie pozostanie w naszych uczniach na zawsze - stanie się punktem zaczepienia, oparcia w przyszłości.
Na międzynarodowy konkurs plastyczny “Sport to zdrowie”, organizowany przez naszą szkołę, wpłynęło 96 prac z Polski, Turcji i Gruzji oraz jedna praca ucznia pochodzącego z Ukrainy. Serdeczne podziękowania i wyrazy uznania składamy wszystkim uczestnikom i opiekunom za wysiłek w stworzenie oryginalnych i różnorodnych prac. Gratulujemy wszystkim laureatom i ich nauczycielom! Poniżej publikujemy wyniki z obrad jury w składzie: p. Ewa Słomczyńska, p. Eliza Pietruk, p. Berenika Zdunek i p. Elżbieta Dras. Uczniom naszej szkoły dyplomy wręczyła Pani Dyrektor Beata Tomaszczuk.
PRZEDSZKOLA
I miejsce:
- Angelika Witowska (Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3 w Bolesławcu, Polska, p. Iwona Witczak)
- Lena Wencel (Przedszkole Miejskie Nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie Polska, p. Sylwia Dziergowska)
- Helena Gałan (Przedszkole Miejskie Nr 6 w Chełmie, Polska, p. Ilona Bednarczuk-Bedłuszak)
- Wiktoria Fijałkowska (Przedszkole Miejskie Nr 6 w Chełmie, Polska, p. Emilia Góralczyk)
II miejsce:
- Krzysztof Unkiewicz (Przedszkole Miejskie Nr 6 w Chełmie, Polska, p. Ilona Bednarczuk-Bedłuszak)
- Azra Doğu (Avukat Şahap Demirer Anaokulu Şirintepe Mahallesi Erbaran Sokak Numara 1 Eskişehir, Turcja, p. Aygün Türkal)
- Hubert Staśkiewicz (Przedszkole Miejskie Nr 6 w Chełmie, Polska, p. Ilona Bednarczuk-Bedłuszak)
III miejsce:
- Martyna Stępień (Przedszkole Miejskie Nr 6 w Chełmie, Polska, p. Karolina Ceglarska- Zagórska)
- Lena Ostrowska (Przedszkole Miejskie Nr 6 w Chełmie, Polska, p. Agnieszka Skubisz)
- Azra Esmer (Avukat Şahap Demirer Anaokulu Şirintepe Mahallesi Erbaran Sokak Numara 1 Eskişehir, Turcja, p. Aygün Türkal)
KLASY 1
I miejsce:
- Aleksandra Łopacka (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Elżbieta Dras)
II miejsce:
- Hanna Kamińska (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Elżbieta Dras)
- Maiko Rochikashvili (Lepl Sagarejo Municipality Ninotsmibda Public School, Gruzja, p. Manana Rostomashvili)
- Jakub Szuryga (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Elżbieta Dras)
- Hanna Weremczuk (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Elżbieta Dras)
- Hubert Kowiński (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Elżbieta Dras)
- Katarzyna Kozieł (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Elżbieta Dras)
- Lizi Koniashvili (Lepl Sagarejo Municipality Ninotsmibda Public School, Gruzja, p. Manana Rostomashvili)
III miejsce:
- Jagoda Cisło (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu, Polska, p. Danuta Dereszyńska)
- Kacper Szuryga (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Elżbieta Dras)
KLASY 2
I miejsce:
- Wiktoria Bil (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Berenika Zdunek)
II miejsce:
- Amelia Grabińska (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Iwona Molin)
- Zuzanna Nizioł (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu, Polska, p. Agnieszka Bednarska)
III miejsce:
- Osman Faruk Verimer (Primary School Osman Faruk Verimer İlkokulu, Turcja, p. Seda Atmaca)
- Szymon Bedłuszak (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Iwona Molin)
- Agata Zając (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Iwona Molin)
- Lena Fabisiewicz (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu, Polska, p. Agnieszka Bednarska)
- Oliwier Sieroń (Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnobrzegu, Polska, p. Joanna Kuroczko)
KLASY 3
I miejsce:
- Maja Piekarz (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu, Polska, p. Dorota Stanałowska)
II miejsce:
- Aleksandra Kniaziewicz (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu, Polska, p. Dorota Stanałowska)
- Filip Błaszczuk (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Jolanta Rozwód)
- Maja Kuśniewska (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Jolanta Rozwód)
- Zeynep Gülce Güvensoy (Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu Çerkezköy Tekirdağ, Turcja, p. Hilal Aksoy)
- Zuzanna Hamulczuk (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Jolanta Rozwód)
III miejsce:
- Magda Matusiak (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Jolanta Rozwód)
- Zofia Chojnacka (Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni, Polska, p. Renata Szczyglewska)
- Fabian Wnuk (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Jolanta Rozwód)
- Marika Oleś (Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu, Polska, p. Dorota Stanałowska)
- Kaan Alp Kıran (Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu Çerkezköy Tekirdağ, Turcja, p. Hilal Aksoy)
KLASY 4
I miejsce:
- Salome Japaridze (LEPL Simon Skhirtladze Name Oni Public School, Gruzja, p. Teona Japaridze)
- Hubert Czapski (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Ewa Słomczyńska)
II miejsce:
- Nina Manaj (Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie, Polska, p. Ewa Słomczyńska)
- Lizi Qurkhuli (LEPL Simon Skhirtladze Name Oni Public School, Gruzja, p. Teona Japaridze)
- Buğlem Geylan (Müşerref Muzaffer Samda Primary School, Turcja, p. Merve Güçlü Güç)
III miejsce:
- Ahmetcan Alnıdelik (Müşerref Muzaffer Samda Primary School, Turcja, p. Merve Güçlü Güç)
Klasa 1d dba o przyrodę i przyszłość Ziemi. Uczniowie wykonali wspaniałe instrumenty muzyczne z materiałów wtórnych. Dzieci wiedzą, że recykling to przyszłość naszej planety. Tworzenie takich ekozabawek to także świetna rozrywka. Uczniowie wykorzystali swoje dzieła jako akompaniament do piosenki o ekologii.
17 kwietnia br. aż 43 uczniów naszej szkoły przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego The Big Challenge. Trzy sesje konkursowe na czterech poziomach zaawansowania trwały po 45 minut i odbyły się całkowicie w formule online. Uczniowie klas IV-VIII zmagali się z zadaniami testującymi umiejętności formułowania reakcji językowych, rozumienia wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz zagadnieniami kulturoznawczymi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Pracownia artysty, zwana też atelier (w języku francuskim atelier oznacza pracownię, warsztat), to miejsce szczególne, w którym artysta tworzy dzieła. Jak wygląda warsztat pracy malarza? Co to są sztalugi i jakie są ich rodzaje? Jaki wybrać pędzel? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące malarstwa uczniowie z klasy 1 c uzyskali na zajęciach „W pracowni malarza” prowadzonych przez p. Monikę Wolszczak w pracowni Stowarzyszenia „Pasja”. Dzieci miały okazję zobaczyć w rzeczywistości wyposażenie pracowni oraz przybory plastyczne, m.in. sztalugę, palety, podobrazia, pędzle, farby olejne. Dowiedziały się, jak powstaje obraz krok po kroku. Swoich sił spróbowały na lekcji, tworząc obraz. Uczniowie przekonali się, jak można niewielkim nakładem pracy udoskonalić rysunki, które wykonują. To była niezwykła lekcja, która rozbudziła zainteresowanie plastyką i udowodniła, że malować może każdy.
Wielkanocny konkurs na najpiękniejszy stroik już rozstrzygnięty. Celem przedsięwzięcia było promowanie aktywności twórczej, rozwijanie kreatywności oraz pielęgnowanie tradycji wielkanocnych.
Laureatkami konkursu zostały ucz.: Nadia Zakrzewska - klasa I c oraz Katarzyna Kozieł - klasa I a.
Gratulujemy!
Organizatorkami konkursu były Panie: Eliza Pietruk i Anna Marciniak-Marek. Stroiki zostały przekazane na kiermasz organizowany przez Szkolne Koło Caritas.