Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W grudniu 2018 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas: Brajan z kl. VII b i Paweł z kl. VIII b koordynowali w naszej placówce ogólnopolski projekt „Rodacy - Bohaterom - Boże Narodzenie 2018”. To zadanie Stowarzyszenia Odra-Niemen, które współpracuje ze środowiskami byłych żołnierzy Polski Podziemnej w kraju, na Kresach - ziemiach na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej, utraconych przez Polskę po II wojnie światowej. Obecnie akcja „Rodacy-Bohaterom” to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami. Lokalni koordynatorzy akcji (w Chełmie jest to Straż Miejska) przekazują przygotowane przez wolontariuszy paczki kombatantom we wszystkich ważnych regionach Kresów II RP, do społeczności polskich zamieszkujących jeszcze dawniejsze tereny polskie. Wśród nich znajdują się Łatgalia na dawnych Inflantach, Żytomierszczyzna, czy też Gagauzja i okolice Suczawy, gdzie do dziś pielęgnowana jest polskość.
Włączając się, jako SK Caritas i Szkoła Podstawowa nr 8 im. B. Z. Wirskiego w Chełmie w akcję pomocy, pragniemy sami oddać hołd naszym bohaterom i zachęcić do wspólnych działań przywracających pamięć o polskich weteranach, zwłaszcza o Kresowych Żołnierzach. Pamiętamy o tych, którzy dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode polskie pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską, często sami żyjąc w bardzo skromnych warunkach socjalnych. Co zrobiliśmy w ramach akcji Rodacy-Bohaterom? Paczkę - dar pamięci - od uczniów Ósemki dla Kresowych Bohaterów. Znalazły się w niej słodycze świąteczne, żywność długoterminowa, środki czystości. To nasz dowód wdzięczności za walkę o niepodległość Ojczyzny oraz podziękowanie za opiekę nad polskimi miejscami pamięci poza naszymi granicami.
Dziękujemy Uczniom, ich Rodzicom i Wychowawcom za zrealizowanie tego przedsięwzięcia – wolontariusze SK Caritas i opiekunowie p. Aneta, p. Iwona i p. Joanna.

  • WP_20181212_11_47_08_Pro_LI
  • WP_20181212_11_46_12_Pro_LI