Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Na całym świecie Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W naszej placówce został zorganizowany w dniach od 4 do 8 grudnia.
W tym roku z grupy bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu, obrońców i obrończyń praw człowieka wybraliśmy: Clovis’a Razafimalala z Madagaskaru oraz Ruch MILPAH z Hondurasu.
Dlaczego? Bo są odważni!
Clovis Razafimalala – Madagaskar. Skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego.
Clovis za wszelką cenę stara się chronić las deszczowy na Madagaskarze. Drzewa różane są cenne, a zagraża im skorumpowana sieć przemytników, którzy je sprzedają. Nielegalny handel osiągnął wartość miliarda dolarów. Odwaga Clovisa i działania w celu ochrony rzadkich drzew o rubinowym kolorze sprowadziły na niego niechcianą uwagę. Został skazany na podstawie fałszywych zarzutów i w każdej chwili może trafić do więzienia.
Ruch MILPAH – Honduras. Aktywiści ruchu ryzykują życiem w obronie swojej ziemi.
Dla ludzi z Lency, czyli grupy rdzennej ludności zamieszkującej na terenie Hondurasu, ziemia jest ich życiem. Jednak projekt budowy hydroelektrowni, górnictwo i inne interesy mogą tę ziemię zniszczyć. Ruch Niepodległości Rdzennej Ludności Lenca z La Paz jest na pierwszej linii frontu walki z niszczycielskimi projektami. Ruch ten stawia czoła oszczerczym kampaniom, jego członkom grozi się śmiercią i przemocą tylko dlatego, że chronią swoje środowisko. Osoby odpowiedzialne za ataki prawie nigdy nie są pociągane do odpowiedzialności.
Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 4,6 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 356 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się blisko 100 000 osób. Wśród nich jesteśmy MY – społeczność szkolna Ósemki.
Iskra odwagi jest w każdym z nas. Zabieramy głos w słusznej sprawie!
Organizatorem tego przedsięwzięcia była p. Aneta Kowalewską oraz p. Arkadiusz Borowiec.

  • WP_20171220_13_24_49_Pro
  • WP_20171220_13_25_01_Pro
  • WP_20171207_14_05_46_Pro
  • WP_20171207_14_05_13_Pro
  • WP_20171207_14_05_40_Pro
  • WP_20171207_14_05_29_Pro
  • WP_20171207_14_05_52_Pro