Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

1 marca 2018 r. uczniowie kl. IV b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez szkolnego Rzecznika Praw Ucznia p. Radosława Leonowicza. Celem zajęć było przybliżenie uczniom wiedzy o przysługujących prawach oraz obowiązkach. Rzecznik wyjaśnił również uczniom po co została powołana taka funkcja w naszej placówce i w jakich sytuacjach oraz z jakimi problemami uczniowie i ich rodzice mogą przychodzić do szkolnego Rzecznika. 
Podczas warsztatów omówiono poszczególne artykuły „Konwencji o prawach dziecka”. Prawa zostały ujęte w grupy tematyczne, aby uczniowie jak najlepiej je zrozumieli i mogli świadomie z nich korzystać.
Uczniowie zapamiętali:
1. Informacje uzyskane przez rzecznika w toku postępowania mediacyjnego stanowią tajemnicę służbową.
2. Zadaniem rzecznika jest sprawowanie nadzoru tak, by każdy uczeń traktowany był podmiotowo.
3. Rzecznik Praw Ucznia ma prawo i możliwość aktywnie ingerować w każdym przypadku, gdy naruszone zostaną prawa ucznia lub prawa dziecka.
4. Podstawą działania Rzecznika Praw Ucznia jest m.in.: Statut Szkoły, Ustawa o Systemie Oświaty, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, Konwencja o Prawach Dziecka, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
5. Uczniowie mają możliwość dochodzenia swych praw zwracając się do: wychowawcy klasy, pedagoga szkolnego, Rzecznika Praw Ucznia.
6. Rzecznik Praw Ucznia po dokładnym wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy dąży do polubownego załatwienia sprawy, prowadząc mediacje między stronami pozostającymi w konflikcie. Poszukuje prawdy poprzez dogłębną analizę faktów, wyjaśnień stron i świadków.

Na zakończenie zajęć wychowawca klasy p. Aneta Kowalewska przybliżyła uczniom postać wybitnego pedagoga Janusza Korczaka.
Warsztaty były częścią założeń planu pracy wychowawcy klasowego oraz Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego. Stanowiły ponadto jedno z przedsięwzięć zrealizowanych w ramach Roku Praw Dziecka.

  • WP_20180301_008
  • WP_20180301_007
  • WP_20180301_006
  • WP_20180301_015
  • WP_20180301_019
  • WP_20180301_012