Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wczesnym rankiem 1 września 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granicę z Polską, rozpoczynając tragiczny w skutkach konflikt na skalę światową, który w naszym kraju do roku 1945 pochłonął około 6 milionów ofiar, a na całym świecie ponad 60 milionów. Niemieccy lotnicy zrzucili bomby na śpiące miasta Wieluń i Tczew, zaś pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską placówkę wojskową na Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku.
Zmasowane ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza nie powstrzymały Polaków przed walką i stawianiem oporu w czasie bitwy granicznej, kampanii wrześniowej i wielu lat wojny, chociaż osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i inwazji sowieckiej dokonanej 17 września 1939 roku. Działania agresorów były wynikiem podpisania przez dwa totalitarne państwa paktu Ribbentrop-Mołotow, którego tajny protokół przyczynił się do podzielenia Europy Środkowej.
Zachowajmy pamięć o bohaterskich żołnierzach i osobach cywilnych, którzy przez lata zbrojnego konfliktu ponosili ofiary.

agresja na Polskę