Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Co oznacza jedna pomarańczowa sznurówka? Powinni ją nosić wszyscy uczniowie.
Ósemka przeciwko hejtowi w sieci.

Uczniowie naszej szkoły dołączyli do ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Orange. Akcja #jestnaswiecej pokazuje, że kulturalni internauci stanowią większość i że warto uczyć młodych reagowania na hejt, by powstrzymać to zjawisko. Jej symbolem jest jedna pomarańczowa sznurówka wpleciona w but w geście sprzeciwu wobec hejtu oraz w solidarności z ofiarami negatywnych zjawisk w internecie. 
Wyniki badań wskazują, iż co trzeci nastolatek spotyka się w sieci z nienawistnymi lub poniżającymi treściami kierowanymi do innych internautów (EU Kids Online 2018), w tym aż 50% osób w wieku 15-16.
Czy hejt to tylko obraźliwa wiadomość? 
Najczęściej tak, ale przybiera też formę grafiki, filmu, a nawet utworu muzycznego. Nie musi być wulgarna, aby wyśmiewać czy upokarzać inną osobę. Zjawisko to dotyczy wszystkich, ale to najmłodszym najtrudniej jest poradzić sobie z atakiem. W obliczu niepokojących sytuacji w internecie młodzież często wycofuje się z komunikacji. Zignorowanie kwestii (56,7%) i zamknięcie okna w przeglądarce lub aplikacji (61,8%) to powszechne reakcje. Jak podkreślają organizatorzy kampanii #jestnaswiecej, hejterzy i trolle są w mniejszości. Do wysyłania poniżającej treści przyznało się 5,9% badanej młodzieży w wieku 11-17 lat, a ci, którzy celowo szukali nienawistnych komentarzy, to tylko 8,7%. Działania ich są powodowane chęcią wyrażenia opinii, zdenerwowaniem, w reakcji na obrażanie innych (Global Dignity, 2016).
Nasi uczniowie wiedzą, czym jest hejt i jak na niego reagować. Przeciwstawiają mu się razem! Nie boją się stanąć w obronie tych, którzy są atakowani w sieci. 
Ambasadorami ogólnopolskiej akcji są muzycy Tomson i Baron z zespołu Afromental. Partnerem kampanii jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
Więcej informacji znajduje się na stronie https://jestnaswiecej.pl/
Akcję zorganizowała p. Aneta Kowalewska.

  • 2
  • 6
  • 9
  • 7
  • 4
  • 5
  • 3