Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak zaangażować uczniów w proces uczenia? Należy powierzyć uczniom prowadzenie zajęć. Na informatyce w kl.IV b nastąpiło odwrócenie ról nauczyciel - uczeń. Swoich kolegów i koleżanki z grupy nauczał nietypowy nauczyciel - kolega z klasy Maciej. Podczas lekcji z programowania zaprezentował swoje gry, które wykonał w środowisku Scratch. Następnie podzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami z pozostałymi uczniami.
Metoda „uczymy innych” polega na bezpośrednim zaangażowaniu uczniów w planowanie, przygotowanie i prowadzenie lekcji. Jej zaletą jest to, iż pozwala zaangażować uczniów, którzy wchodząc w rolę uczącego, mogą podzielić się umiejętnościami z innymi. Korzyści z zastosowania tej metody są obustronne - zarówno uczą się uczniowie postawieni w roli nauczyciela, jak i odbiorcy. Uczenie innych pozwala na utrwalenie posiadanych umiejętności, wymaga kreatywności, otwartości od uczniów. Dodaje wielu punktów pewności siebie oraz wpływa na samoocenę ucznia oraz proces integracji całej grupy.
Samodzielne wystąpienie to dla ucznia wielka chwila. Gdy Maciej opowiadał o tym, czym się interesuje - robił to z ogromnym zaangażowaniem, pokonał tremę związaną z publicznymi występami. Jednocześnie miał świadomość, że robi to dobrze, bo się na tym zna.
Postawiony w roli eksperta Maciej, poczuł odpowiedzialność nie tylko za swoje uczenie, ale również innych. Był maksymalnie zaangażowany. I o to chodzi!
Zajęcia zorganizowała p. Aneta Kowalewska.