Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z okazji 75. rocznicy likwidacji Stalagu 319 w Chełmie uczniowie klasy VIII a wraz z nauczycielem historii, p. Agnieszką Szczepanik, uczestniczyli w otwarciu wystawy pt. 600 000 razy nie. Jeńcy włoscy w obozach na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Wystawa została zorganizowana w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti przez Diego Audero Bottero. Ósmoklasiści obejrzeli ekspozycję uwzględniającą wspomnienia, wiersze i rysunki jeńców z obozów w Chełmie, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Częstochowie, Lwowie. Szczególną uwagę zwrócili na archiwalne i współczesne fotografie, które przedstawiają miejsca kaźni. Wysłuchali informacji o Stalagu przekazanych przez autora wystawy i dr Andrzeja Rybaka. Po obejrzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w sesji popularnonaukowej, podczas której prelegenci opowiedzieli o sytuacji jeńców radzieckich pochodzenia żydowskiego w Stalagu 319 w Chełmie, pamiątkach obozu, lazaretach jenieckich, sylwetce podporucznika Claudio Sommarugi.

  • dsc_5516
  • dsc_5523
  • dsc_5512
  • dsc_5404
  • dsc_5494
  • dsc_5392
  • dsc_5498