Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

21 marca 2019 r. uczniowie klasy V c wraz z wychowawcą p. Agnieszką Szczepanik odwiedzili Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci obejrzały wystawę Do Niepodległej. Chełm w latach 1913-1918. Ekspozycja okazała się źródłem wiedzy o przeszłości naszego miasta oraz dorobku minionych pokoleń, które walczyły o odzyskanie państwowości. Uczniowie naszej szkoły korzystając z pracy zespołu muzealników chełmskich, obejrzeli unikatowe fotografie, dokumenty, pocztówki oraz ogłoszenia władz okupacyjnych. Przydatne w poznawaniu przeszłości miasta okazały się relacje prasowe, wspomnienia mieszkańców Chełma, a także żołnierzy armii austriackiej, rosyjskiej oraz niemieckiej. Kalendarium wydarzeń z lat 1913-1918, ikonografia miasta, zilustrowane zabytki architektury świeckiej i sakralnej oraz społeczeństwo utrwalone na fotografiach z pierwszych dekad XX stulecia, pozwoliły zrozumieć na czym polegało życie codzienne mieszkańców miasta w przededniu odzyskania niepodległości. Podczas spotkania w muzeum uczniowie mogli wysłuchać historii miasta opowiedzianej przez chełmskiego regionalistę p. Zbigniewa Lubaszewskiego. Na zakończenie wizyty w placówce chroniącej zabytki, dociekliwi uczniowie zadawali pytania dotyczące niedźwiedziego grodu oraz pracowali w grupach rozwiązując zagadki historyczne.

 • dsc_4882
 • dsc_4997
 • dsc_4963
 • dsc_4966
 • dsc_4987
 • dsc_4912
 • dsc_4900
 • dsc_4881
 • dsc_5039
 • dsc_4939
 • dsc_4924
 • dsc_5055