Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rok szkolny 2018/19 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło Rokiem dla Niepodległej. Konkurs „Szkoła Niepodległej” był jego elementem i trwał od 1 września 2017 do końca grudnia 2018 roku.

Szkoła Podstawowa nr 8, pragnąc uświetnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przystąpiła do programu - niebędącego inicjatywą akcyjną, ale wymagającego przemyślenia działań, determinacji i konsekwencji w wykonywaniu zadań.

Do konkursu zgłosiło się ponad 400 szkół, natomiast zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej” nadane zostało 215 placówkom z całego kraju. 8 lutego 2019 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Konkursu, którą zaszczycili swą obecnością marszałkowie Sejmu i Senatu: panowie Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także Premier Mateusz Morawiecki oraz Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Pani Halina Szymańska, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia.

Wśród nagrodzonych szkół znalazła się Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego. Jesteśmy w gronie dziesięciu placówek z województwa lubelskiego, które noszą zaszczytne miano „Szkoła Niepodległej”.

Aby zasłużyć na ten tytuł wykonaliśmy wiele ambitnych i autorskich zadań w ramach pięciu kategorii :

 1. Szlak Trzech Świąt Niepodległości
 • Biało-czerwona w każdym oknie
 • Gra miejska „Kamienie milowe – drogi Chełma do niepodległości 1918-1920”
 1. Szlak Współtwórców Niepodległości
 • Patroni ulic – odkrywanie postaci związanych z odzyskaniem niepodległości
 • Złóż życzenia Marszałkowi
 1. Szlak Żołnierzy Niepodległości
 • Rajd rowerowy i pieszy „Szlakiem I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
 1. Szlak Dróg do Niepodległości
 • Historia jednego zdjęcia – „My już dla świata niewidzialni…”
 1. Szlak Pierwszych Dni Wolności
 • Kartka z kalendarza – moja miejscowość 100 lat temu. Monografia „Okrąglaka” i osiedla „Dyrekcja”.

Obchody rocznicowe były doskonałą okazją do wzbogacenia działań wychowawczych szkoły, dały uczniom możliwość indywidualnego i zbiorowego doświadczenia przynależności do szeroko pojętej Wspólnoty oraz współuczestnictwa w wydarzeniach wzmacniających osobistą więź z Ojczyzną. Młodzież uczestniczyła w organizowanych przez szkołę licznych imprezach towarzyszących programowi „Szkoła Niepodległej”. Były to:

 • gazetka „Ósemka Szkołą Niepodległej”
 • sesja popularno-naukowa „Ten jest z Ojczyzny mojej…”
 • spektakl „Bohaterstwo, które wyszło z cienia”
 • biało-czerwona sztafeta „100 x 100 metrów dla Niepodległej”
 • rekord dla Niepodległej
 • posadzenie „Dębów Niepodległości”
 • pokaz mody patriotycznej
 • biało-czerwone śniadanie
 • lekcje „Jestem Polakiem i wiem”
 • zajęcia informatyczne „Patriotycznie w rozszerzonej rzeczywistości”, Przewodnik „Poprzez Niepodległą”
 • turniej szachowy
 • konkursy historyczne, plastyczne, recytatorskie, poetyckie i fotograficzne.

W realizację zadań byli zaangażowani uczniowie Ósemki oraz nauczyciele. Osobisty nadzór nad realizacją działań sprawowała Pani Dyrektor Beata Kawalec, a koordynatorką projektu była p. Marzena Boćwińska. Swój imponujący dorobek prezentowaliśmy w grudniu 2018 roku podczas miejskiego podsumowania „100-lecia Odzyskania Niepodległości w chełmskich szkołach”.

 • gala_szkola3-768x513
 • marzena boćwińska
 • zdjęcie zbiorowe
 • szn