Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

15 listopada 2018 r. uczniowie klasy V c uczestniczyli w lekcji historii w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę piątoklasiści poznali różne aspekty wojennej rzeczywistości lat 1914-1918. Podczas spotkania w bibliotece dzieci skorzystały ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie, które zaprezentowało wystawę „Wielka Wojna na Lubelszczyźnie”. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na dążenia niepodległościowe Polaków, problemy w życiu politycznym oraz realia codziennego trudu w czasie pierwszej wojny światowej. Bazując na różnorodnym materiale, który uwzględniał pisma urzędowe, fotografie, karty pocztowe, materiały prasowe, afisze, druki ulotne, skorzystano ze źródeł wydanych przez zaborcę rosyjskiego oraz wojska austriackie okupujące ziemie polskie w późniejszym okresie czasowym.
Warsztaty historyczne zorganizowała p. Agnieszka Szczepanik oraz p. Anna Pietuch (kierownik Transgranicznego Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej).

  • dsc_4722
  • img_1145