Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uczniowie klasy 3c pod opieką Wioletty Lewczuk wybrali się do Archiwum Państwowego. Dowiedzieli się, jakie dokumenty są tam przechowywane i na czym polega praca archiwisty. Pani Żaneta pokazała im dokumenty, dzięki którym możemy śledzić losy naszych najbliższych: metrykę urodzenia, świadectwa szkolne, akty ślubu czy zgonu. Mieli też okazję zobaczyć domowe uczniów prace sprzed kilkudziesięciu lat. Nie mogli się nadziwić, z jaką precyzją i starannością zostały one wykonane. Poprzez zachowane akty notarialne mogli zobaczyć, czy ludność naszej okolicy posiadała jakieś dobra materialne: kamienice, ziemię. Dzięki kronikom poznali też historię naszego miasta Chełma. Zobaczyli pierwsze zdjęcia naszej szkoły, a także poznali technikę digitalizacji zbiorów archiwalnych.
Serdecznie dziękujemy pani Żanecie Wasyjczuk za wspaniałą lekcję historii.

Photo1