Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W dniu 10 marca przedstawiciele naszej Szkoły wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary egzekucji na Targowicy, do której doszło 10 marca 1944 roku.
Niemcy rozstrzelali tam 36 Polaków, którzy w większości należeli do oddziału dyspozycyjnego Kierownictwa Dywersji Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej „Chełm”. Egzekucja ta była jedną z wielu, jakie hitlerowcy przeprowadzili na terenie naszego miasta. Stanowiła ona niemiecki odwet za zabicie wysokiej rangi oficera SS i jego adiutanta oraz ciężkie zranienie kierowcy niemieckiego samochodu w zasadzce zorganizowanej 7 marca 1944 r. przez polskich partyznatów w Maryninie koło Siedliszcza.
W imieniu chełmskich placówek oświatowych wieniec w miejscu straceń złożyła Dyrektor naszej Szkoły - p. Beata Tomaszczuk.

  • Photo2
  • Photo1
  • Photo4
  • Photo3
  • Photo5